• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (9.00)
iş işten geçti - jean paul sartre
yeni fransız edebiyatında yeri ve etkisi çok büyük olan sartre'ın yapıtları arasında yer alan "iş işten geçti", özü kadar biçimiyle de değişik bir kitaptır. bir film kadar kısa sahnelerden kurulu bir senaryo-romandır bu: ölüm sonrası tanışan ve birbirlerine aşık olan iki ayrı sınıftan bir çifte, 24 saat süreyle tam uyum içerisinde, sevgilerini her şeyden üstün tutarak sevişmeleri koşuluyla, dünyaya dönme izni verilir. başaramazlarsa ölüler dünyasına geri geleceklerdir... (kaynak: idefix)
 1. !---- spoiler ----!

  madde 140 : şayet birbiri için yaratılmış olan bir çift, idareye ait bir hata yüzünden, sağlıklarında karşılaşamamışlarsa, haksız yere mahrum edildikleri aşkı gerçekleştirmek ve müşterek hayatlarını yaşamak üzere, yeryüzüne dönmek isteğinde bulunabilirler ve bazı şartlar altında buna müsaade alabilirler.

  !---- spoiler ----!
 2. seçimlerle yön verilen hayatları, daha doğrusu o bilindik "varlık özden önce gelir" savını bu tiyatro-roman kitabıyla özetlemiş aslında sartre. erkek-kadın ilişkisi üzerinde oluşturduğu bu kurgu aslında herkesin hayatının olağan akışından başka bir şey değil. o kadar basitçe veriyor ki dünyadaki düzeni yazar, hayran olmamak elde değil.
  nesli
 3. insan için koşullar kadar seçimlerinin de önemini gözler önüne seriyor. akıcı ve sade dili o kadar çabuk sayfaları çevirtiyor ki tek oturuşta kolayca bitiveriyor. bir bakıma keşke devamı gelseydi diyorsunuz sayfalar bittiğinde fakat olması gerektiği gibi bittiğinin de bilincine varıp ayrı bir mutluluk seviyesine çıkıyorsunuz. (bkz: les jeux sont faits)