1. işinize yaramasını umduğum bizzat kullandığım uygulamalar.

  protonmail: dünyanın en güvenli olduğunu iddia eden mail sağlayıcısı, yakın zamana kadar uzun sıralar bekleniyordu ama artık herkese açık. tavsiye ederim.

  usbdisk: iphone'un desteklemediği formattaki dosyaları dahi koyabildiğiniz,açabildiğiniz iphone'u bir nevi usb bellek gibi kullanabildiğiniz çok işe yarar bir uygulama, itunes üzerinden aktarım yapıyorsunuz.

  citymapper: yurtdışında toplu taşıma saatleri-hatları-yerleri hakkında dakika dakika bilgi alabileceğiniz, çok kullanışlı bir uygulama.

  trafi: citymapper'ın türkiye versiyonu, saniyesi saniyesine doğru bilgiler var, kendiniz uyarı/iptal vs. durumlarında ekleyebiliyorsunuz. şuanlık istanbul,ankara,izmir,bursa,adana,konya,kayseri için geçerli. istanbul ve ankara bizzat kullandım, fazlasıyla işimi gördü.

  evernote: zaten çoğunuz biliyordur ama yine de eklemek isterim, liste, yapılacaklar,notlar vs. bir çok durumda kullanmak için birebir, ayrıca çok fazla uygulamayla entegre halde.

  swipes: gördüğüm en iyi to-do-list uygulaması.

  snapseed: google'ın satın aldığı fotoğraf düzenleme uygulaması, işe yaramayan hiç bir detay yok, kullanımı kolay ve tasarımı gayet güzel. bence fotoğraf editi için mükemmel.

  slow shutter: özellikle uzun pozlama fotoğraflar çekmeyi seven fotoğrafçılar için güzel bir çözüm, pozlama süresini arttırıp netsiz fotoğraflar çekebiliyorsunuz.

  lapse it: time-lapse yapmak için kullandığım çok güzel bir uygulama, yaptığınız lapse'leri paylaşıp, insanlarınkini de görüp ilham alabilirsiniz. 1-2 saatlik time lapselerde şarjınızı bitirebiliyor, ona göre tedbirli olmakta fayda var.

  fisheye pro: balıkgözü fotoğraf çekmek için çok uygulama denedim ve en güzelinin bu olduğuna karar verdim, ücretsiz versiyonu da var.

  circular: dairesel, yuvarlak fotoğraflar çekiyorsunuz, ilginç bakış açıları keşfetmek için güzel. çok değişik ve hoş fotoğraflar çıkabiliyor.

  great photo: eski adı the great photo app, fotoğrafçılar, yeni başlayanlar için bilgiler olan, içinde denemeler yapabileceğiniz, ios'te gördüğüm en güzel ve eğlenceli fotoğrafçılık öğretme uygulaması. 7 lira gibi bir ücreti var ama bana sorarsanız parasına değer.

  46 magazine:mehmet turgut'un çıkardığı online dergi, güzel konular ve konuklar, güzel köşe yazıları ve fotoğraflar görmek isteyenler için.

  airpano: telefonu hareket ettirerek,gyroscope yardımıyla dünyanın en ilginç ve farklı yerlerini görebiliyorsunuz, çok güzel fotoğraflar var, sanki vr gözlüğü takmışsınız gibi.

  followers: instagram'da kim takibi bırakmış, en çok ne like almış, istatiklerinizi de sunan güzel bir uygulama.

  camera+: standart kamerayı kullanarak nasıl daha kaliteli çektiğini anlayamadığım bir uygulama, macro fotoğraflar da çekebiliyorsunuz, manuel ayarlar yapmanıza izin veriyor.

  pocket: o an okuyamadığınız makale-yazı-tweetleri, sonradan çevrimdışı şekilde okumak için kullanabildiğiniz bir uygulama. web browserları için de eklentileri var.

  seatguru by tripadvisor: websitesi kadar kullanışlı olmasa da,özellikle pek bilmediğiniz havayollarını veya uçakları kullanırken koltuk seçiminize yardım eden koltuk sıkışık, rahat geniş gibi hem kendi hem de kullanıcı yorumlarını birleştiren bir yardımcı.

  marvel:çizerek uygulama tasarlayabileceğiniz, çizimleri aktarıp uygulama içine uygulama çalıştırabileceğiniz ilginç bir app, gerçekten eğlenceli.

  sayhi: gördüğüm en işe yarar translator. konuştuğunuz dilleri anında çeviriyor, google'dan daha isabetli tahminleri var.

  runkeeper: en kullanışlı fitness takip/koşu uygulamalarından, şarjı en az tüketenlerden biri, ama yine de gps takibi olduğundan şarjı olduğundan hızlı bitireceğini unutmayın. gereksiz bilgiler yok, yeterince detaylı istatiktikler veriliyor.

  app in the air: uçakla nereden nereye gideceğinizi girdiğinizde, o saatlerde güvenlik kuyruğu ne kadar, pasaport kuyruğu ne kadar, hava nasıl gibi çok işe yarar bilgiler veren güzel bir uygulama.

  1password: web eklentisi de bulunan, şifrelerinizi kaydedip tek tuşla otomatik dolduran, 25-30 karakterli karışık şifreler üreten, gördüğüm en sağlam şifre uygulaması,kesinlikle olmazsa olmazlardan.

  vidgets: bugün ekranını düzenleyip kısa yollar yerleştirebileceğiniz, kişiselleştirmek amaçlı bir yardımcı.

  vivino: şarabın etiketini çektiğinizde, otomatik olarak algılayıp şarabın bilgilerini,kullanıcı yorumlarını ve fiyatını gösteren bir uygulama.

  buis: sahte içkiye karşı, bandrolü taratarak orjinal olup olmadığını gösteren, devletin uygulaması.

  skinvision: derinizde çıkan sivilce,ben,siyah nokta gibi şeyleri taratıyorsunuz, size onun analizini yapıp yüzde 70 oranla doğru sonucu gösteren işe yarar bir uygulama.

  dropbox: bilmeyen var mıdır bilmiyorum ama, bulut servisi için kullanılabilecek en iyisi, kesinlikle olmazsa olmaz.

  calculator+:hesap makinesi görünümünde, 4 işlem yapar gibi şifreyi girdiğinizde gizli fotoğraf,not,bilgi,kişi gibi şeylerinizi şifreli saklayan, kendi içinde de ayrı browserı olan, muadillerinden çok daha kaliteli işe yarar bir uygulama.

  rise: ios için en kullanışlı, tasarımı en güzel alarm/saat uygulaması olduğunu düşünüyorum, yıllardır ios'in kendi alarmı yerine rise'ı kullanıyorum.

  mycontactsbackup: 500e kadar olarak kişiler için ücretsiz, 500+ üstü için ücretli hali bulunan, rehberinizi mail olarak tutup tek tıkla yükleyebileceğiniz, bulut servislerine yedekleyebileceğiniz, icloud öncesi hayat kurtaran bir uygulama.

  ayrıca,
  mutlaka bahsetmek istediğim 2 güzel uygulama var:

  be my eyes: görme engelli insanlara bir kaç dakikada yardım edebileceğiniz çok güzel düşünülmüş bir uygulama. sisteme kayıt oluyor, bildiğiniz dilleri seçiyorsunuz. görme engelli birisi yardıma ihtiyaç duyduğunda herkese çağrı geliyor, uygun durumdaysanız çağrıyı kabul ediyorsunuz ve görme engelli kişinin o anki sorununa yardımcı oluyorsunuz.
  bu aldığım şey mavi mi? burada yol var mı? burası kaldırım mı? gibi basit ama önemli sorulara cevap verip, kendinizi işe yarar hissediyorsunuz.

  vetmapp: acil durumlarda etrafınızdaki veterinerleri gösteren, adres, saat bilgisi veren kullanışlı bir uygulama, ayrıca içinde veterinerlere soru sorabileceğiniz bir bölüm de var.

  aklıma geldikçe veya yenilerini keşfettikçe listeyi düzenleyeceğim. umarım işinize yarar.
 2. viber, whatsapp, bitaksi gibi elzem olan uygulamaların yanı sıra, kıyıda köşede kalmış olan şunlarda göz ardı edilmemelidir.

  • appzapp (ücretsiz): o tarihte ücretsiz olan tüm uygulamaları kategoriler altında listeliyor. bunun yanı sıra istediğiniz/beğendiğiniz ücretli bir uygulamayı listeye ekliyorsunuz, günün birinde o uygulama indirime girerse ya da promosyon niyetine ücretsiz hale gelirse size haber veriyor. ayrıca listeleme sonuçlarını, kullandığınız apple cihaz(lar)ına uygun olarak (iphone/ipad/mac) daraltma imkanı barındırmakta.

  • launcher (ücretsiz): kilit ekranına kısayol atmanızı sağlayan widget uygulaması.

  • zenmate (ücretsiz): herkesin bildiği vpn uygulaması işte. o site yasak, bu siteye erişim engelli demeden internette at koşturmanızı sağlıyor.

  • crystal adblock (ücretli) - adblock plus (ücretsiz) - adblock browser (ücretsiz): ilk ikisi safari için reklamları ortadan kaldırmakla mükellef durumdayken, adblock browser ise reklamları kökten temizleyen alternatif bir tarayıcı durumunda.

  • my days (ücretli ve ücretsiz versiyonlara sahip): regl dönemlerini takip amaçlı üretilmiş hanımlara özel bir uygulama bu (ayrıca bende bu uygulama ne arıyor hiç bilmiyorum).

  • sesli sozluk (ücretsiz): adından da anlaşılacağı üzere, seslisozluk.com'un ios uygulaması. pek çok dilde çeviri imkanı sunmakta (metin değil kelime bazında tabiki).

  • instatrans (ücretli): bu da basit ve kullanışlı bir kelime çeviri uygulaması. ancak bundaki atraksiyon, klavye ile kelimeyi girmek yerine aratacağımız kelimenin yazılı olduğu yere (kağıt, monitör vs) tıpkı fotoğraf çeker gibi telefonun kamerasını tutuyoruz ve bekliyoruz. ardından gerekli çeviriyi kendisi hallediyor.

  • frameartist+ (ücretli ve ücretsiz seçenekleri var): bir kaç fotoğrafı, farklı (ya da aynı) ölçeklerde birleştirerek tek bir fotoğrafmış gibi hazırlamanıza olanak sağlıyor.

  • picshop photo editor (hd versiyonu ücretli, lite versiyonu ücretsiz): iphone'unuz için, photoshop'a en yakın uygulamayı arıyorsanız sizi bu uğraştan kurtaracak olan fotoğraf editörü.

  • doviz.com (ücretsiz): isminden anlaşılabileceği gibi doviz.com'un ios uygulaması. döviz ve altın fiyatlarını liraya (ya da diğer para birimlerine) çevirme konusunda oldukça kullanışlı. aynı zamanda borsadaki hisse senetlerinin takibini de gerçekleştirebiliyorsunuz kendisiyle.

  • moneywiz 2 (ücretli, aynı yazılımcının aynı isimde 2 uygulaması var, bahsetmiş olduğum koyu renk logolu olan): gelir/gider kayıtlarınızı tutabileceğiniz bireysel muhasebe yazılımı. ay sonunda ne kadar kâr, zarar ettiğini, nereye ne kadar harcama yaptığını, yaklaşan fatura ödemelerini (sisteme tanımladıysanız tabi) merak edenlere ilaç gibi gelecek. direkt olarak ne kadar harcama yaptığınızı görebileceğiniz gibi pasta ve çizgi grafik üzerinde de yaptığınız harcamaların dağılımını görebilirsiniz. bir profil hesabı oluşturmanız halinde, o bilgiler ile diğer ios ya da android tabanlı cihazlarınızdan senkronize bir şekilde yaptığınız işlemleri takip edebilme imkanınız da mevcut. bunun ücretsiz muadili olarak "account book - budget & money manager (türkçe ismi ile; defter - bütçe, muhasebe, hesap defteri olarak da aratılabiliyor)" isimli uygulamayı önerebilirim ancak bu ücretsiz olarak tavsiye ettiğim bok yiyen, profil oluşturmak için facebook ya da mail bağlantısı değil, tek seçenek olarak telefon numarası istiyor (sırf bu yüzden benim işime gelmedi bunu kullanmak).

  • en yakın atm (ücretsiz): adından da belli olduğu gibi, civarınızdaki tüm atm/banka noktalarını gösteriyor ya da ihtiyacınıza göre tek bir atm/banka olacak şekilde aramayı filtreleyebiliyorsunuz.

  • istudiez pro (pro versiyonu ücretli, lite versiyonu ücretsiz): öğrencilerin, haftalık ders programı, sınav ve ödev/proje teslim takvimi türünden veriler oluşturabilecekleri kullanışlı bir uygulama.

  • pocket list (ücretli): yapılacaklar listesi, hatırlatma listesi oluşturma aparatı. şahsa özel başlıklar altında kişiselleştirilmeye olanak sunması en büyük artısı gibi duruyor. ücretsiz dağıtılmaya başladığında kaçırmayın derim.

  • measures (uygulama aslen ücretsiz ancak uygulama içi ücretli fonksiyonları var)
  • my measures pro (ücretli olan 2 farklı sürümü mevcut)
  • measuring sheet (ücretli)
  bu 3 uygulamayı tek başlık altında anlatmak en iyisi. daha çok iç dekorasyon, mobilya tasarım ve bu tür işlerde uğraşanlar için birebir aplikasyonlar. ilk ikisi, telefonunuzdaki bir fotoğraf üzerine çeşitli ölçüleri (ve bu ölçüleri gösteren doğrusal çizgileri, açıları vs) yerleştirmenize olanak sunarak laftan anlamayıp kafasına göre iş yapan ustalara "bak bu duvar ... metre ama soldan ölçerken ... santim sonrasında şu kadarlık girinti/çıkıntı var" ya da "bu rafın yükseliği x santim, genişliği ise y santim, ona göre bir şeyler yap" diye gösterebilmenize imkan tanıyarak işinizi kolaylaştırıyor. üçüncü uygulama olan measuring sheet ise alan hesaplamaları üzerine hizmet vermekte. mesela evinizin bir odasına duvardan duvara halı kaplatacaksanız ya da parke döşeteceksiniz, o odanın ölçülerini bu uygulamaya giriyorsunuz ve uzun uzadıya formüllerle, hesap kitapla uğraşmadan o odanın kaç metrekare olduğunu öğrenerek ona göre bütçenizi (ya da kullanacağınız ürünü) ayarlıyorsunuz kafanız rahat ediyor.

  • units plus (ücretli): alan, para birimi, yakıt, güç/enerji, basınç, hız, uzunluk, ısı/sıcaklık, zaman, hacim ve ağırlık gibi alanlarındaki birimler arası çevirmeleri ve hesaplamaları yapmak için oldukça kullanışlı bir uygulama. bunun muadili ise; ücretli olan cally - unit converter & calculator.

  • sleep cycle alarm clock (ücretli): bu uygulama üzerinden alarmı kurup, uygulama açık olacak bir şekilde telefonu yatağınızın bir köşesine koyuyorsunuz. sizin uyku sırasındaki hareketlerinize göre uykunuzun derinliğini ölçerek kurmuş olduğunuz alarm saatine göre en uygun zaman diliminde sizi uyandırmaya başlıyor. böylelikle uykunuzdan en verimli şekilde yararlandığınız için uyandığınızda betona çarpmış gibi bir his yaşamıyorsunuz kolay kolay. ücretsiz muadili ise, uygulama içi satın alma kısıtlılığı olan sleep better

  • whatsthenumber (ücretli ve ücretsiz versiyonu var): bir nevi altın rehber uygulaması. misal; bostancı gösteri merkezi'ni bu uygulamada aratıyorsunuz ve oraya ait adres, telefon, (varsa web sitesi) hatta harita bilgilerini önünüze seriyor. bostancı gösteri merkezi şeklinde spesifik bir mekan ismi belirtmek yerine sadece bostancı gibi bir bölge, semt ismi arattığınızda ise oradaki dikkate değer restaurantları, cafeleri, otelleri ve bu tür yerleri (adres, telefon bilgileri ile birlikte) listeliyor köftehor. bununla da bitmiyor; adres tarifinizden bir halt anlamayan arkadaşınızla facebook, sms ya da e-mail üzerinden bu bilgileri paylaşmanıza imkan tanıyor. daha ne olsun?

  • qrafter (ücretli ve ücretsiz sürümleri mevcut): qr kod okuyucu, oluşturucu.

  • iready trip (ücretli): sık sık seyahat edenler için, "çantama ne koymalıyım?" "unuttuğum bir şey kaldı mı?" türündeki buhranları ortadan kaldırmayı kendine amaç edenmiş. uygulama içinde önceden belirlenmiş bir şablona göre liste oluşturup, valizinize/çantanıza aldığınız/almadığınız şeyleri takip edebilmenize yardımcı oluyor.

  • tieright (ücretli): benim gibi, kravat bağlama özürlü birisiyseniz can simidiniz olacağından şüpheniz olmasın.

  • timerange (ücretli): belirli bir tarihe göre bir kaç gün/ay/yıl sonrasının (veya öncesinin) ne zamana denk geldiğini öğrenme ve iki tarih arasındaki zaman farkını öğrenme konusunda varlığını gösteriyor. özellikle vadeli işlem yapanlar veyahut ileri tarihli iş yürütenler için can simidi kıvamında.

  • pdf expert 5 (ücretli): pdf okuyucu, düzenleyici. bulut tabanlı bir kaç servis ile entegre çalışabilmekte.

  gelelim oyunlara; sürekli olarak oyun indirip sildiğim için hangileri ücretli hangileri ücretsiz hatırlamıyorum. bu nedenle oyunların fiyat bilgilerini es geçmek durumundayım.

  • score classic goals: futbol tarihinde, kendine önemli bir yer edinmiş olan golleri (ve bunların oluşum safhalarını) tekrarlayarak gerçekleştirebildiğimiz bir oyun ötesi uygulama (oyun diyip geçmeye dilim varmadı).

  • score hero: yukarıdakinin biraz daha özgürleştirilmiş hali. kendinize bir futbolcu yaratıp, belli bir senaryoya göre maç içerisinde sizden istenilenleri yerine getiriyorsunuz.

  • perfect kick: online penaltı atma/tutma oyunu.

  • motorsport manager: farazi isim, takım ve markaların yer aldığı bir formula 1 menajerliği (bunun gerçek takım ve markalarla olan, resmi bir sürümünü neden yapmazlar anlamıyorum).

  • angry birds go: angry birds serisinin go-kart versiyonu.

  • worms 2 armageddon: oyunun adı her şeyi ifade ediyor, bana laf düşmez.

  • kim bilir: türkçe içerikli olarak, oldukça başarılı bulduğum bir genel kültür oyunu.

  • kelimelik: scrabble oyununun, ios hali.

  • iturnstones: reversi (aka othello) oyununun ios versiyonu.

  • sven bomwollen - foreplay: meşhur kara koyunumuz sven bomwollen'in maceralarını ios'a taşıyoruz. çobana ve çoban köpeğine dikkat! (gerçi oyun artık türkiye marketinde yer almıyor sanırım ama ben ara ara güncelleme alıyorum buna. adam akıllı bir araştırmak lazım hangi marketlerde olup olmadığını)

  • tower bloxx: bloklarını üst üste denk getirmeye çalışıp en yüksek gökdeleni dikmeye çalışıyoruz.

  • pocket world at war: ikinci dünya savaşı'nı yöneten bir general olarak, masada harita başında strateji üretip bunu hayata geçiriyoruz.

  • blueprint3d: çeşitli kategoriler altındaki (mimari, araçlar, sanat eserleri vs...) projelerin taslak halini tamamlamaca oyunu. tam haldeki plan, ilk etapta oldukça farklı bir görüş açısında ve anlaşılmaz bir şekilde karşınıza geliyor, siz uygun açıyı bularak söz konusu planın/projenin neye ait olduğunu ortaya çıkarıyorsunuz.

  • mj unlimited: bir adet mahjong varyasyonu. envai çeşit layout imkanı sayesinde farklı tablalar üzerinde oynama şansı tanırken, taşların küçüklüğü sizi sinir edebilir. benden uyarması.

  • paper train master edition: farklı raylarda yol alan trenlerin, kazasız belasız bir şekilde yolculuklarını tamamlamalarını sağlıyoruz. bazı noktalarda trenleri bekletip o hat ile kesişen diğer raydaki trene öncelik vermeye çalışıp arkadan gelen treni kontrol etmeye uğraşırken ya da makasları zamanında uygun raylara çevirerek treninizi yönlendirmeye çalışırken saçınızı başınızı yolabilirsiniz.

  • numberama 2: sahip olduğunuz alandaki tüm rakamlar arasından birbirini gören (arada başka bir rakam olmamalı, boş kareler sıkıntı değil) dikey ya da yatay eksen üzerindeki aynı rakamları veya toplamı 10 yapan rakamları eşleştirip, ortalıktaki tüm rakamları ortadan kaldırmaya çalışmaca oyunu.

  • tiny thief: rovio'nun, adventure içerikli oyunu. küçük hırsızımızın bölümleri tamamlayabilmesi için gereken eşyaları toplamasına ve bulmacaları çözmesine yardımcı oluyoruz. sonrasında o gidip prensesi kötü şövalyeden kurtarırken biz kös kös elimizdeki telefona bakıyoruz.

  • river raid: çaya, çorbaya, nostaljiye hasret olanlara, evladiyelik oyun. envai çeşit versiyonu mevcut, hangisi sizi cezbettiyse onu indirin.

  dipnot: üşenmediğim ve vaktimin bol olduğu bir zaman diliminde her uygulama için, itunes bağlantı linki verip, bazı uygulamalarda oluşabilecek karışıklığı ortadan kaldıracağım ama o vakte kadar; üşeniyorum öyleyse yarın!
 3. * final countdown :milisaniyesine kadar belirlediğin, beklediğin tarihlere olan zamanı gösteren, geri sayım uygulaması.

  *yeni hayat : az bir meblağ ile klasik ama biraz daha sevimli sigara bırakma uygulamalarından biri, bıraktığından itibaren sağlık açısından değişimleri, maddi tasarrufunu vb. bilgileri sunuyor.

  *ipushups : şınav çekme programı, senin için haftalık program hazırlıyor.

  *radyokulesi : en başarılı bulduğum radyo uygulamalarından biri.

  *satırarası :güzel edebi paylaşımlar sunan uygulama.

  *güncel capslar : eğlenceli daha çok incicaps paylaşımı yapan uygulama.

  *booksiread : ücretli, okuduğunuz, okumak istediğiniz, ödünç verdiğiniz, ödünç aldığınız kitapları kapak fotoğrafları, eklediğiniz yorumlar, puan değerlendirmeniz ile kaydedebileceğiniz uygulama. youreads'deki kitap kanalı benzeri özellikler var.

  *ebooksearch : diğer kitap arama kanallarından da faydalanan kapsamlı e-book arama uygulaması.

  *enuygun :uçak bileti almak için son zamanlarda kullandığım başarılı uygulama

  *motionx-gps : düşük ücretli, ilgisi olanlar için çok faydalı bilgiler sunan gps uygulaması. (trafik için navigasyon özelliği yok dağ, bayır, arazi, haritacılık...)

  *ted :malum ted videolarını sunan uygulama.

  *lunasolaria :ayın dünya ile olan mesafesi (metrik olarak) ve ayın fazları ile görünümünü sunan uygulama.

  *chordbank :gitar akorlarını gösteren güzel bir uygulama.

  *tbmm :mecliste ne görüşülüyor, gündem, teklif ve tasarılar ne kısaca yasama faaliyetlerine ilişkin günceli takip edebileceğiniz resmi uygulama.

  *qoshe :en beğendim köşe yazıları uygulaması.

  *office lens : fotoğrafını çektiğiniz belge, evrak, resim ya da fotoğrafın özgün sınırlarını ve ölçüsünü algılayarak geri kalan kısımları ayıklayan müthiş bir uygulama.

  *kelime ezber : ücretli, ingilizce kelime ezberleme uygulaması. karikatürlerle kelimelerin aklında kalmasına yönelik görsel hafızaya da hitap edişi ile farklılaşıyor.

  *bundle: seçtiğiniz yerli, yabancı yayın organlarının öne çıkan haberlerini takip edebildiğiniz, tasarımı da güzel haber uygulaması.
 4. işinize yarayacak ve telefonda yerleşik olarak kullanacağınız birkaç uygulama:

  Euronews bu uygulama Avrupadaki haberlerin Türkçe versiyonu olarak karşımıza çıkar. Avrupa ve dünya basınında neler dönüyor haberdar olabilirsiniz. (Bizim kokuşmuş basından daha iyi ve daha tarafsız)

  uc browser mükemmel bir browser. Yerleşik reklam engelleyicinin olması ve hızlı, stabil çalısması en büyük artısı.

  canliskor sporla ilgili neredeyse tüm uygulamaları denedim. Hız ve stabillik açısından diğer tüm uygulamalara (mackolik vs) fark atıyor resmen. deneyin hak verirsiniz bana.

  AppZapp bu uygulama ise günlük bedava oyunları, müzikleri, uygulamaları filan gösteriyor. Donanımhaber ölücüsü iseniz mutlaka bu uygulamayı indirmelisiniz. Aahajagsgaj

  qoshe günlük olarak köşe yazarlarını listeliyor. Tüm gazeteler. Çok da stabil olduğunu söyleyemeyiz ama iş görüyor. Yazarlar arası geçişler biraz ağır, favori yazarlar yanlış yerde toplanıyor vs. Küçük pürüzler olsa da kullanılır efenim.

  Bilim genç TÜBİTAK'ın muhteşem uygulaması. Tam bir nimet. İnanılmaz güzel yazılar, Harika deneyler, makaleler, fotoğraflar vs. Gırla. En sevdiğim uygulama. Eğer bilime ve astronomiye meraklı iseniz mutlaka indirin. Gerçekten bak pişman olmazsın. Keşke bu tür uygulamalar çoğalsa.

  MCBackupPro telefon numaralarını hazır ve nazır şekilde e-postaya yolluyor. Gerçekten çok kullanışlı. Böylece 'ay telefonum suya düştü gitti tüm numerolar', 'cınım telin silindi o yüzden sana dönemedim (palavra tabii. Silmiş kundey)' gibi sözler tarihe karışıyor.

  Diptic foto uygulaması. Tamam biliyorum sen de sıkılmışsın foto uygulamalarından ama dur bir dinle önce yaw. Bak bu uygulama ile sevdiğin fotoları bir kareye koyabilir iç çekebilirsin geçmişe. 4 fotoyu aynı karede görmek hoş olmaz mı?

  kur'an fihristi bu uygulama ateyizler için mükemmel bir şey. Zor durumda mı kaldın yapıştır ayeti. Öyle kullanışlı. Birkaç tefsir olduğu için iyice kavrıyorsunuz ayetleri. Hadi iyisiniz yine ateyizler. Dua edin benim için:P

  Yoruldum yeminle. Yazamıyorum mobilden, anca bu kadar. Belki daha sonra editlerim güzel bulduğum uygulamaları.

  Ayden kaçtım ben.
 5. bilyoner.com