1. işinize yaramasını umduğum bizzat kullandığım uygulamalar.

  protonmail: dünyanın en güvenli olduğunu iddia eden mail sağlayıcısı, yakın zamana kadar uzun sıralar bekleniyordu ama artık herkese açık. tavsiye ederim.

  usbdisk: iphone'un desteklemediği formattaki dosyaları dahi koyabildiğiniz,açabildiğiniz iphone'u bir nevi usb bellek gibi kullanabildiğiniz çok işe yarar bir uygulama, itunes üzerinden aktarım yapıyorsunuz.

  citymapper: yurtdışında toplu taşıma saatleri-hatları-yerleri hakkında dakika dakika bilgi alabileceğiniz, çok kullanışlı bir uygulama.

  trafi: citymapper'ın türkiye versiyonu, saniyesi saniyesine doğru bilgiler var, kendiniz uyarı/iptal vs. durumlarında ekleyebiliyorsunuz. şuanlık istanbul,ankara,izmir,bursa,adana,konya,kayseri için geçerli. istanbul ve ankara bizzat kullandım, fazlasıyla işimi gördü.

  evernote: zaten çoğunuz biliyordur ama yine de eklemek isterim, liste, yapılacaklar,notlar vs. bir çok durumda kullanmak için birebir, ayrıca çok fazla uygulamayla entegre halde.

  swipes: gördüğüm en iyi to-do-list uygulaması.

  snapseed: google'ın satın aldığı fotoğraf düzenleme uygulaması, işe yaramayan hiç bir detay yok, kullanımı kolay ve tasarımı gayet güzel. bence fotoğraf editi için mükemmel.

  slow shutter: özellikle uzun pozlama fotoğraflar çekmeyi seven fotoğrafçılar için güzel bir çözüm, pozlama süresini arttırıp netsiz fotoğraflar çekebiliyorsunuz.

  lapse it: time-lapse yapmak için kullandığım çok güzel bir uygulama, yaptığınız lapse'leri paylaşıp, insanlarınkini de görüp ilham alabilirsiniz. 1-2 saatlik time lapselerde şarjınızı bitirebiliyor, ona göre tedbirli olmakta fayda var.

  fisheye pro: balıkgözü fotoğraf çekmek için çok uygulama denedim ve en güzelinin bu olduğuna karar verdim, ücretsiz versiyonu da var.

  circular: dairesel, yuvarlak fotoğraflar çekiyorsunuz, ilginç bakış açıları keşfetmek için güzel. çok değişik ve hoş fotoğraflar çıkabiliyor.

  great photo: eski adı the great photo app, fotoğrafçılar, yeni başlayanlar için bilgiler olan, içinde denemeler yapabileceğiniz, ios'te gördüğüm en güzel ve eğlenceli fotoğrafçılık öğretme uygulaması. 7 lira gibi bir ücreti var ama bana sorarsanız parasına değer.

  46 magazine:mehmet turgut'un çıkardığı online dergi, güzel konular ve konuklar, güzel köşe yazıları ve fotoğraflar görmek isteyenler için.

  airpano: telefonu hareket ettirerek,gyroscope yardımıyla dünyanın en ilginç ve farklı yerlerini görebiliyorsunuz, çok güzel fotoğraflar var, sanki vr gözlüğü takmışsınız gibi.

  followers: instagram'da kim takibi bırakmış, en çok ne like almış, istatiklerinizi de sunan güzel bir uygulama.

  camera+: standart kamerayı kullanarak nasıl daha kaliteli çektiğini anlayamadığım bir uygulama, macro fotoğraflar da çekebiliyorsunuz, manuel ayarlar yapmanıza izin veriyor.

  pocket: o an okuyamadığınız makale-yazı-tweetleri, sonradan çevrimdışı şekilde okumak için kullanabildiğiniz bir uygulama. web browserları için de eklentileri var.

  seatguru by tripadvisor: websitesi kadar kullanışlı olmasa da,özellikle pek bilmediğiniz havayollarını veya uçakları kullanırken koltuk seçiminize yardım eden koltuk sıkışık, rahat geniş gibi hem kendi hem de kullanıcı yorumlarını birleştiren bir yardımcı.

  marvel:çizerek uygulama tasarlayabileceğiniz, çizimleri aktarıp uygulama içine uygulama çalıştırabileceğiniz ilginç bir app, gerçekten eğlenceli.

  sayhi: gördüğüm en işe yarar translator. konuştuğunuz dilleri anında çeviriyor, google'dan daha isabetli tahminleri var.

  runkeeper: en kullanışlı fitness takip/koşu uygulamalarından, şarjı en az tüketenlerden biri, ama yine de gps takibi olduğundan şarjı olduğundan hızlı bitireceğini unutmayın. gereksiz bilgiler yok, yeterince detaylı istatiktikler veriliyor.

  app in the air: uçakla nereden nereye gideceğinizi girdiğinizde, o saatlerde güvenlik kuyruğu ne kadar, pasaport kuyruğu ne kadar, hava nasıl gibi çok işe yarar bilgiler veren güzel bir uygulama.

  1password: web eklentisi de bulunan, şifrelerinizi kaydedip tek tuşla otomatik dolduran, 25-30 karakterli karışık şifreler üreten, gördüğüm en sağlam şifre uygulaması,kesinlikle olmazsa olmazlardan.

  vidgets: bugün ekranını düzenleyip kısa yollar yerleştirebileceğiniz, kişiselleştirmek amaçlı bir yardımcı.

  vivino: şarabın etiketini çektiğinizde, otomatik olarak algılayıp şarabın bilgilerini,kullanıcı yorumlarını ve fiyatını gösteren bir uygulama.

  buis: sahte içkiye karşı, bandrolü taratarak orjinal olup olmadığını gösteren, devletin uygulaması.

  skinvision: derinizde çıkan sivilce,ben,siyah nokta gibi şeyleri taratıyorsunuz, size onun analizini yapıp yüzde 70 oranla doğru sonucu gösteren işe yarar bir uygulama.

  dropbox: bilmeyen var mıdır bilmiyorum ama, bulut servisi için kullanılabilecek en iyisi, kesinlikle olmazsa olmaz.

  calculator+:hesap makinesi görünümünde, 4 işlem yapar gibi şifreyi girdiğinizde gizli fotoğraf,not,bilgi,kişi gibi şeylerinizi şifreli saklayan, kendi içinde de ayrı browserı olan, muadillerinden çok daha kaliteli işe yarar bir uygulama.

  rise: ios için en kullanışlı, tasarımı en güzel alarm/saat uygulaması olduğunu düşünüyorum, yıllardır ios'in kendi alarmı yerine rise'ı kullanıyorum.

  mycontactsbackup: 500e kadar olarak kişiler için ücretsiz, 500+ üstü için ücretli hali bulunan, rehberinizi mail olarak tutup tek tıkla yükleyebileceğiniz, bulut servislerine yedekleyebileceğiniz, icloud öncesi hayat kurtaran bir uygulama.

  ayrıca,
  mutlaka bahsetmek istediğim 2 güzel uygulama var:

  be my eyes: görme engelli insanlara bir kaç dakikada yardım edebileceğiniz çok güzel düşünülmüş bir uygulama. sisteme kayıt oluyor, bildiğiniz dilleri seçiyorsunuz. görme engelli birisi yardıma ihtiyaç duyduğunda herkese çağrı geliyor, uygun durumdaysanız çağrıyı kabul ediyorsunuz ve görme engelli kişinin o anki sorununa yardımcı oluyorsunuz.
  bu aldığım şey mavi mi? burada yol var mı? burası kaldırım mı? gibi basit ama önemli sorulara cevap verip, kendinizi işe yarar hissediyorsunuz.

  vetmapp: acil durumlarda etrafınızdaki veterinerleri gösteren, adres, saat bilgisi veren kullanışlı bir uygulama, ayrıca içinde veterinerlere soru sorabileceğiniz bir bölüm de var.

  aklıma geldikçe veya yenilerini keşfettikçe listeyi düzenleyeceğim. umarım işinize yarar.
 2. * final countdown :milisaniyesine kadar belirlediğin, beklediğin tarihlere olan zamanı gösteren, geri sayım uygulaması.

  *yeni hayat : az bir meblağ ile klasik ama biraz daha sevimli sigara bırakma uygulamalarından biri, bıraktığından itibaren sağlık açısından değişimleri, maddi tasarrufunu vb. bilgileri sunuyor.

  *ipushups : şınav çekme programı, senin için haftalık program hazırlıyor.

  *radyokulesi : en başarılı bulduğum radyo uygulamalarından biri.

  *satırarası :güzel edebi paylaşımlar sunan uygulama.

  *güncel capslar : eğlenceli daha çok incicaps paylaşımı yapan uygulama.

  *booksiread : ücretli, okuduğunuz, okumak istediğiniz, ödünç verdiğiniz, ödünç aldığınız kitapları kapak fotoğrafları, eklediğiniz yorumlar, puan değerlendirmeniz ile kaydedebileceğiniz uygulama. youreads'deki kitap kanalı benzeri özellikler var.

  *ebooksearch : diğer kitap arama kanallarından da faydalanan kapsamlı e-book arama uygulaması.

  *enuygun :uçak bileti almak için son zamanlarda kullandığım başarılı uygulama

  *motionx-gps : düşük ücretli, ilgisi olanlar için çok faydalı bilgiler sunan gps uygulaması. (trafik için navigasyon özelliği yok dağ, bayır, arazi, haritacılık...)

  *ted :malum ted videolarını sunan uygulama.

  *lunasolaria :ayın dünya ile olan mesafesi (metrik olarak) ve ayın fazları ile görünümünü sunan uygulama.

  *chordbank :gitar akorlarını gösteren güzel bir uygulama.

  *tbmm :mecliste ne görüşülüyor, gündem, teklif ve tasarılar ne kısaca yasama faaliyetlerine ilişkin günceli takip edebileceğiniz resmi uygulama.

  *qoshe :en beğendim köşe yazıları uygulaması.

  *office lens : fotoğrafını çektiğiniz belge, evrak, resim ya da fotoğrafın özgün sınırlarını ve ölçüsünü algılayarak geri kalan kısımları ayıklayan müthiş bir uygulama.

  *kelime ezber : ücretli, ingilizce kelime ezberleme uygulaması. karikatürlerle kelimelerin aklında kalmasına yönelik görsel hafızaya da hitap edişi ile farklılaşıyor.

  *bundle: seçtiğiniz yerli, yabancı yayın organlarının öne çıkan haberlerini takip edebildiğiniz, tasarımı da güzel haber uygulaması.
 3. işinize yarayacak ve telefonda yerleşik olarak kullanacağınız birkaç uygulama:

  Euronews bu uygulama Avrupadaki haberlerin Türkçe versiyonu olarak karşımıza çıkar. Avrupa ve dünya basınında neler dönüyor haberdar olabilirsiniz. (Bizim kokuşmuş basından daha iyi ve daha tarafsız)

  uc browser mükemmel bir browser. Yerleşik reklam engelleyicinin olması ve hızlı, stabil çalısması en büyük artısı.

  canliskor sporla ilgili neredeyse tüm uygulamaları denedim. Hız ve stabillik açısından diğer tüm uygulamalara (mackolik vs) fark atıyor resmen. deneyin hak verirsiniz bana.

  AppZapp bu uygulama ise günlük bedava oyunları, müzikleri, uygulamaları filan gösteriyor. Donanımhaber ölücüsü iseniz mutlaka bu uygulamayı indirmelisiniz. Aahajagsgaj

  qoshe günlük olarak köşe yazarlarını listeliyor. Tüm gazeteler. Çok da stabil olduğunu söyleyemeyiz ama iş görüyor. Yazarlar arası geçişler biraz ağır, favori yazarlar yanlış yerde toplanıyor vs. Küçük pürüzler olsa da kullanılır efenim.

  Bilim genç TÜBİTAK'ın muhteşem uygulaması. Tam bir nimet. İnanılmaz güzel yazılar, Harika deneyler, makaleler, fotoğraflar vs. Gırla. En sevdiğim uygulama. Eğer bilime ve astronomiye meraklı iseniz mutlaka indirin. Gerçekten bak pişman olmazsın. Keşke bu tür uygulamalar çoğalsa.

  MCBackupPro telefon numaralarını hazır ve nazır şekilde e-postaya yolluyor. Gerçekten çok kullanışlı. Böylece 'ay telefonum suya düştü gitti tüm numerolar', 'cınım telin silindi o yüzden sana dönemedim (palavra tabii. Silmiş kundey)' gibi sözler tarihe karışıyor.

  Diptic foto uygulaması. Tamam biliyorum sen de sıkılmışsın foto uygulamalarından ama dur bir dinle önce yaw. Bak bu uygulama ile sevdiğin fotoları bir kareye koyabilir iç çekebilirsin geçmişe. 4 fotoyu aynı karede görmek hoş olmaz mı?

  kur'an fihristi bu uygulama ateyizler için mükemmel bir şey. Zor durumda mı kaldın yapıştır ayeti. Öyle kullanışlı. Birkaç tefsir olduğu için iyice kavrıyorsunuz ayetleri. Hadi iyisiniz yine ateyizler. Dua edin benim için:P

  Yoruldum yeminle. Yazamıyorum mobilden, anca bu kadar. Belki daha sonra editlerim güzel bulduğum uygulamaları.

  Ayden kaçtım ben.
 4. bilyoner.com