1. kütlesi yoktur ve kütleçekiminden etkilenmektedir.boşlukta belirli bir hızı vardır. büyük patlama ile beraber evrenimiz için sabitleşmiştir. (sabit olmayabileceği bazı kimseler tarafından düşünülmektedir ve bu konuda yapılan çalışmalar mevcuttur.) kendisinden daha hızlı olamayız. teorik olarak tabii. ancak kendisini minik bir hileyle yavaşlatabiliriz.

  not: tünelin ucunda öyle bir şey yoktur.
 2. ışık, bir ışımanın ışık kaynağından çıktıktan sonra cisimlere çarparak veya direkt olarak yansıması sonucu canlıların görmesini sağlayan olgudur. Wikipedia

  ışık hala kozmozun en büyük gizemlerinden birisidir. insan ırkı ışığı gerçekten anladığında imkansız görünen çoğu fizik yasası değişecek.

  ışık dalga boyları, sıcaklığı vs lise konusu hiç girmeyeceğim, ışığı bu denli önemli yapan yegane unsur hızı. ışık hızı

  bu hız onu boyut üstü yapıyor, her yerde yada Hiçbir yerde aynı anda bulunabiliyor.

  öngörüme göre madde ışık ilişkisi 100 yıl içinde açıklanacak, sonraki yüzyılda ise madde enerji formuna enerji ise madde formuna geçirilebilecek.

  Peki madde/enerji - enerji/madde dönüşümü yapılırsa insanlık tarihini nasıl etkiler?

  -uzun mesafeleri inanılmaz bir sürede gidebiliriz, örneğin dünyanın çevresini 1 saniyede 7,5 kez turlayabiliriz.
  -mars gezegenine 3 dakikalık (182 saniye) bir yolculuk ile ulaşabiliriz.
  -dünya üstündeki tüm savaşları bitirebilir.
  -insan ırkının sonsuza kadar enerji ihtiyacı kalmaz.

  diğer sonuçlarını hayalgücünüze bırakıyorum.
 3. kütle çekiminden etkileniyormuş. yön değiştiriyormuş, kırılıyormuş. sonra birisi "hayır uzay büküldüğü için öyle" dedi. hatta "emcekare" de dedi. ben de anlamış gibi kafa salladım. mesele ne ışıktı, ne uzay ne de hemcekare. neden anlamadığım halde anlamış gibi davrandım ki. işık aydınlatıyor, bildiğim bu kadardı.
  çıkarılan sonuçlar:
  1- işık uzay büküldüğü için bükülüyor.
  2- uzay bükülüyor.
  3- bükülmek
  4- bükük, bük... sdfghdfg bük mü?
  ...
  hep eğitim sistemi işte. örtmen kızar diye hep. mesela reis kızmasın diye 80 milyon onunla iyi geçinmeye çalışıyor. konu yine nereye geldi
  yok
 4. görme uzvunun izni ve aracılığı ile ortamın ve cisimlerin görülmesini, gösterilmesini, tanımlanmasını ve ayırt edilmesini sağlayan fiziksel enerjidir.

  nesnelerin görülebilirliğini sağlayan gizli öznedir.