1. tarihteki kırılma noktalarından biri olabilir. olmayabilir de bu konuda kafam çok karışık. kaybettiğimiz şeyin ne olduğunu kestirememekle birlikte ne olabilir ki allasen demekten de kendimi alamıyorum. bi taraftan hermetik bilgide "evrende kozmik yasalar geçerlidir" ifadesinin yer alması binlerce yıl sonra hawking'in de aynı şeyi söylemesi tuhaf geliyor. yitirilen yapıtlar belki de bilimsel gelişmenin önünü tıkayan dogmatik görüşlerin ortaya çıkmasını engelleyecekti. engelleyebilecek olsa engellerdi gerçi bilemedim.
  abi
 2. ptolemeler ya da ptolemaios hanedanı tarafından mısır'ın iskenderiye kentinde kurulmuştur. (helenistik çağında)

  bu kütüphanenin önemi ise yaklaşık 1 milyona yakın eser (el yazması vb.) barındırması. (tarihçilerin genel kanısı bu yönde)

  bazı tarihçiler hıristiyanların yaktığını, bazıları müslümanların yaktığını, bazıları ise sarı çizmeli mehmet ağa yakmıştır, der.

  asıl üzerinde durulması gereken bu değil, sonuçta yakılmış bir kütüphane var. ve bu olay insanlık tarihi boyunca utançla anılacaktır.

  insanlığın en büyük kara lekelerinden bi' tanesi olarak tarihteki yerini alacaktır...
 3. İskenderiyeli Hypatia'yı anmadan olmaz .

  Konu olduğu bir film de vardı, otobüs yolculuğunda izlemiştim, film vasat ama bilgi vermesi açısından iyi .
  mesut
 4. o zaman kütüphane yandıktan sonra en çok eseri yok olan Hermes trismegistus hakkında da okumak lazım. kendisi hz. idris'e tekabül eder. sanıyorum dünyada bir başkasına akıl veren ilk kişi olmakla ünlü. musluğu açan şahsiyet. başlattığı akım günümüzde "kafana takma, geçer" kalıbı ile milyarlara ulaşmıştır.
  abi
 5. tarihin kırılma noktası olmasa bile insanlığın tekamül etmesini bir kaç yüzyıl geciktirdiği kesindir.
 6. en eski kur'an burda yakıldığı rivayet edilir. yakılmasa doğru bildiğimiz yanlışları şuan görmüş olacaktık.
 7. şu anda internetin bir gecede yok olması ve tüm bilgilerin geri gelmeyecek şekilde ortadan kalkmasının, bugüne verebileceği zarardan çok daha kötü etkilemiştir zamanında dünyayı...