1. tarihteki kırılma noktalarından biri olabilir. olmayabilir de bu konuda kafam çok karışık. kaybettiğimiz şeyin ne olduğunu kestirememekle birlikte ne olabilir ki allasen demekten de kendimi alamıyorum. bi taraftan hermetik bilgide "evrende kozmik yasalar geçerlidir" ifadesinin yer alması binlerce yıl sonra hawking'in de aynı şeyi söylemesi tuhaf geliyor. yitirilen yapıtlar belki de bilimsel gelişmenin önünü tıkayan dogmatik görüşlerin ortaya çıkmasını engelleyecekti. engelleyebilecek olsa engellerdi gerçi bilemedim.
  abi
 2. ptolemeler ya da ptolemaios hanedanı tarafından mısır'ın iskenderiye kentinde kurulmuştur. (helenistik çağında)

  bu kütüphanenin önemi ise yaklaşık 1 milyona yakın eser (el yazması vb.) barındırması. (tarihçilerin genel kanısı bu yönde)

  bazı tarihçiler hıristiyanların yaktığını, bazıları müslümanların yaktığını, bazıları ise sarı çizmeli mehmet ağa yakmıştır, der.

  asıl üzerinde durulması gereken bu değil, sonuçta yakılmış bir kütüphane var. ve bu olay insanlık tarihi boyunca utançla anılacaktır.

  insanlığın en büyük kara lekelerinden bi' tanesi olarak tarihteki yerini alacaktır...
 3. dünyanın ilk kütüphanesi m.ö 625 yılında kurulan ninova kütüphanesi olarak biliniyor. ninova kütüphanesi asur devleti zamanında kurulmuş ve bu kütüphanede bulunan çivi yazısıyla yazılmış kil tabletlerden 20.000 kadarı bugün ingiltere'deki british museum koleksiyonları arasında yer almakta. şimdi iskenderiye yakılmadan 7-8 asır önceki bir kütüphaneden günümüze varmış eser 20000. (hatta istanbul'da da o zamandan kalma epeyce tabletler mevcut)

  gelelim yüzyıllar sonra iskenderiye'ye...

  iskenderiye'yi önemli kılan içindeki el yazması ya da binlerce diğer medeniyetler ve kültürlerden çevrilmiş papirüs ruloları ve/ya deriye yazılmış eserler değildi. tabii onların değeri tartışılmaz, fakat iskenderiye kütüphanesi dediğimiz şey aynı zamanda bir okuldu. (üniversite gibi düşünün) misal, matematikçiler vardı, ilk 'pi' sayısı orada bulundu.. tıp vardı tıp, adamlar ibn-i sina'nın 11'inci yy.'da inceleyemediği kadavrayı (dinimiz sağolsun) 1500 yıl önce zaten inceliyordular. rasathane vardı mesela, eratosthenes, dünya'nın yuvarlak olduğu iskenderiye'deki çalışmalarıyla keşfetti. ve aynı zamanda üstat, oranın baş araştırmacısı ve değnekli müdürüydü. (burada latife zinhar yoktur, zira iki değnekle dünya'nın yuvarlak olduğunu ispatladı) botanik bahçesi vardı mesela, bu kütüphanede ve ona bağlı müzede o dönem bilinen tüm ülkelerdeki hayvan ve bitkilerin bir örneği vardı... vs. böyle uzar gider.

  kütüphane ve insanlar...

  o kütüphanenin kurulmasına ön ayak olan birincil fikir dehası (benden duymuş olmayın) -aristoteles'tir. aristoteles'in fikriyle büyük iskender ''bilim yuvası'' olması için orayı kurdurttu ve kendi ismini verdi. (dipnot: şimdi birileri şöyle bir kuşkuya düşebilir, efendim o zaman atina'da zaten okul, eğitim-bilim ve araştırmacı gırla, bunlar ne diye mısır'a kurmak istesin ki!... haklı bir soru. ve kanaatimce; ortadoğu kültür ve medeniyetin yuvası; bir sümer, bir asur, bir babil dönemlerinin yaşandığı topraklar olaraktan! ve mısır zaten özünde kendine has bir medeniyet zenginliği barındırarak iskenderiye'nin hem liman kenti olması hem de ortadoğu -bilgi- kaynaklarının ulaşılması için bulunmaz bir coğrafik konumlu nimet. örneğin, pers yazıtlarını ve kaynaklarını getirip iskenderiye'de çeviriyorlarmış, ya da adamlar gelip para ile satıyorlarmış vs.) yakılmasının ben bir tek sebebe bağlıyorum; din ve/ya dinler. bariz bir bilgi yok, fakat roma'nın mısır seferi sonrası kilise bu kadar bilgi fışkıran bir ortamda ne isa'yı anlatabilirdi ne de meryem'in bakireliğini. paganizm'i yok etmekten daha kolay olan bi'şey varsa o da yazıtları yok etmek. gerisi kolay zaten. dönüp şöyle bir 2600 yıl önce ninova kütüphanesi'nden kalan tabletleri hayal edin, sonra iskenderiye kütüphanesi'ne bakın, ve daha sonra 21'inci yy.'da kapatılan kütüphanelerimize ve madımak'a.

  ekleme: dünya nasil iki değnekle bulundu, merak edenler için - (bkz: #10303)
 4. iskenderiyeli hypatia'yı anmadan olmaz .

  konu olduğu bir film de vardı, otobüs yolculuğunda izlemiştim, film vasat ama bilgi vermesi açısından iyi .
  mesut
 5. o zaman kütüphane yandıktan sonra en çok eseri yok olan hermes trismegistus hakkında da okumak lazım. kendisi hz. idris'e tekabül eder. sanıyorum dünyada bir başkasına akıl veren ilk kişi olmakla ünlü. musluğu açan şahsiyet. başlattığı akım günümüzde "kafana takma, geçer" kalıbı ile milyarlara ulaşmıştır.
  abi
 6. bugün bahriye üçok için bir şeyler karalarken aklıma gelmişti, paketten kitap çıkınca ilk tepkisi "bomba değilmiş" oluyor bahriye üçok'un. kızı kumru üçok da aynı şeyi düşünmüş, incecik iki kitap, zararsızdır, ne olabilir ki? insanları ve hatta toplumları kitaba yaklaşımları bağlamında ikiye ayırmaya karar verdim, benim açımdan tunç yasa da bu artık. yakmaktan yana mısınız, yazmaktan ve okumaktan mı?

  not : başlığı ziyaret edenler hypatia ile ilgili kitaplar önerirse mutlu olurum, bildiklerim sınırlı .
  mesut
 7. tarihin kırılma noktası olmasa bile insanlığın tekamül etmesini bir kaç yüzyıl geciktirdiği kesindir.
 8. en eski kur'an burda yakıldığı rivayet edilir. yakılmasa doğru bildiğimiz yanlışları şuan görmüş olacaktık.
 9. şu anda internetin bir gecede yok olması ve tüm bilgilerin geri gelmeyecek şekilde ortadan kalkmasının, bugüne verebileceği zarardan çok daha kötü etkilemiştir zamanında dünyayı...