1. ortadoğu yöresinden çıkmış ve orasıyla özdeşleşmiş yaygın dini inanç. inananları, bilimin dini olduğunu; dünyanın geri kalanı ise bırakın bilimi, medeniyet ile bile aynı cümle içerisinde kullanılmaması gerektiğini düşünür. ikisi de hatalıdır. islamın, kendi zamanı olan ortaçağ döneminde ortadoğunun dünyanın bilim merkezi olmasında çok büyük önemi, bilimin gerekliliğini de kendi içinde vurgulayacak kadar güzel bir felsefesi vardır. lakin artık 2016 yılındayız ve dünya için dinler dönemi bitmek üzere. melekler ve astrofiziği aynı gerçeklikte düşünemeyecek kadar ilerledik. ortadoğu haricinde dinini ciddiye alan, onu muhafaza etmek ve yaymak isteyen ülke sayısı son derece azdır ve bu ülkelerdeki dinsizlik seviyesi her zaman refah ve bilim ile doğru orantılı olmuştur. artık her dinin olduğu gibi islamın da (teoride) devri sona ermiştir, üstünden de yüzlerce yıl geçmiştir. günümüze bakınca islamın radikalleştiği topraklarda ne demokrasi, ne huzur, ne de bilimsel gelişme görmek mümkündür. müslüman bir ülkeden çıkan başarılı bir bilim insanı islam sayesinde değil, islama rağmen bulunduğu konuma yükselebilmiştir. kendi ülkemizde islama olan inancın azalması, ya da en azından islamın siyaset ve eğitim sahnelerinden yok olması türkiye'yi hem kısa, hem orta, hem de uzun vadede en ileriye götürecek yegane durumdur. aynısı tüm ortadoğu ülkeleri için de geçerlidir.
 2. bu isim adı altında en az iki tane din bulunmaktadır.
  t
 3. arapça “se-le-me” kökünden türemiştir ve barış anlamına gelmektedir.
 4. kaynağının salt kuran olmamasının cezasını inanlarının da inanmayanlarının da cezasını çektiği din.
  tabii sorun sadece kuran harici kaynaklar değil. kuran bile başlı başına tehlikeli. çünkü iyi kurgulanamamış. insanlığı değil sadece musluman olanları insandan saymış. gelecek ongorulememiş. en fanatik olan bile bazı sorulara, allahın emri tartışmak manasız diye geçiştirmek zorunda kalıyor. muslumanların büyük bolumu toplum baskısı yoluyla dine inanıyor. bir kaç batılı musluman olunca bangır bangır yayınlanıp bak işte doğru din bu deniliyor. oysa biraz şupheci olunup, duşunme eylemi yerine getirilse muslumanlık ortadan kalkar. tabii bu diğer dinler için de geçerli.
 5. kutsal kitabını okuduğumdan anladığım kadarıyla hoşgörü dini olmayan dindir. inananlara saygım sonsuz.
 6. gerçeğinin hangisi olduğu konusunda kafa karışıklığı ayyuka çıkmıştır.
 7. radikal biçimde inananlarının tüm dünyaya yarattığı sorun bence şu:

  herşeyi allah yarattı - âlâ

  tüm bu evreni de bize bir sınav olarak yarattı. aklımızı ve kalbimizi kullanıp allah'ı bulalım, islamı seçelim, huzura erelim diye yarattı - pek âlâ

  yani ateisti de, satanisti de, gomunisti de o yarattı. bu sınavı geçsin diye yarattı. ve sen kendinde bu işe burnunu sokacak cüreti görüp, bu insanlara şiddet uyguluyor hatta öldürüyorsun. sınav daha bitmeden elinden kağıdını alıp kalemini kırıyorsun. kardeşim bunu neden yapıyorsun?
 8. getirmiş olduğu kuralları uygulayan ve yorumlayanların insanlar olduğunun unutulmaması gereken son semavi dindir. yani insan denen organizmanın bizzat kendisinden kaynaklanan uygulama, yorum vs. hatalarının dine fatura edilmemesi gereklidir bence. einstein'ın çalışmalarından atom bombası gibi bir sonuç da elde edilebilir zaman makinesi de .... bilim ile dini karşılaştırmak gibi bir niyetim yok ama insan denen yaratığın kendi çıkarları için eğip bükmeyeceği hiç bir kutsal, hiç bir manevi ve maddi değer ne yazık ki yoktur. bu nedenle faturayı dine değil insana kesmek gerekir.
 9. hakkinda her umutsuzluga dustugumde, her suphemde aklima yalniz su cumleyi getiren din:

  "islamdan once muslumanlari tanisaydim, musluman olmazdim" yusuf islam
 10. insanlık tarihiyle aynı yaşta olan , son saate kadar da yaşayacak olan , kaynağını kur'an'dan ve kur'an'a uygun hadislerden alan ,barışı emreden inanç. tek hak din.