• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (8.00)
islam korkusu - özlem kumrular
özlem kumrular, dönemin hıristiyan hacıları, elçileri, diplomatları, yazarları, şairleri, esirleri ve hükümdarlarının ağzından islam korkusunun gerçekçi bir portresini çiziyor.

engizisyon gizli müslümanları deşifre etmek için hangi
yöntemleri kullanıyordu?
müslümanlar, hıristiyanları din değiştirmeye özendirmek için onlara neler
teklif ediyorlardı?
müslüman korsanların eline düşen hıristiyanların sonu ne oluyordu?
islam topraklarında dolaşan hıristiyanlar ne gibi kötü sürprizlerle karşılaşıyorlardı?
hıristiyanların mekke'de olduğunu ve boşlukta asılı olduğunu sandıkları
hz. muhammed'in tabutu üzerine ne gibi efsaneler türetilmişti?
bir hıristiyan müslüman olduğu zaman ona nasıl bir tören yapılıyordu?

avrupa müslümanlardan neden korkuyor? bu korku neden ve nasıl başladı? korkunun zaman içinde bugünkü noktaya gelmesinin arka planındaki etkenler neler? tarih boyunca ilmek ilmek örülen bir propaganda zinciri içinde çığ gibi büyüyerek bugün dünyayı saran bu korku ortaçağ'da ve yeniçağ'da nasıl şekillendi?

islam korkusu tüm bu sorulara başta ispanyolca, italyanca ve ingilizce olmak üzere almanca, katalanca, fransızca, portekizce ve yunanca kaynaklarla cevap veriyor. türk korkusu'nun yazarı özlem kumrular, dönemin hıristiyan hacıları, elçileri, diplomatları, yazarları, şairleri, esirleri ve hükümdarlarının ağzından islam korkusunun gerçekçi bir portresini çiziyor. (idefix'ten)
  1. genelde din temalı doğu batı ilişkilerini -veya islamiyet ile hıristiyanlık arasındaki düşmanlığın ülkelere, toplumlara hatta coğrafya etrafında nasıl şekillendiğini ele alır (konu yoğunluğunu endülüs/akdeniz üzerinde konumluyor yazar). sadece krallar ya da dini kurumlar değil, kültürün her alanında baş gösteren bi düşmanlık. edebiyat, sanat ve örfi olgulara dek uzanan bir kıskaç. misal romancı, islam ve türk kavramını kimi zaman açıkça kimi zaman da dolaylı kötümser. yahut seyyah, bir türk kadınının canavar doğduğunu, bunun da boynuzlu, kulakları uzun, ateş gözlü, pençeli diye çizimlerken zamanın her kurum ve kesiminde de kabul gördürebiliyor. zira propagandist değeri sağlam; türk/müslüman şeytanla işbirliği içinde, tanrı bizim hatalarımızı görmemiz için bu şeytani insanları görmemizi istiyor vs... tabii ortaçağ'ın cafcaflı dönemindeki islam figürü osmanlı olduğu için, islam deyince de 'türk=müslüman' bağlamında döner avrupa'daki tüm yergiler. kısmen de arap yani magripliler. ayrıca yahudiler de az çekmiş değil. seyyahlar, engizisyon, mektuplar, romanslar gibi epey bi' delil subutla desteklenerek örülmüş bir eser. ara ara sıkıcı detaylarla dolu olsa da eser, kendini okutturuyor.