• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (4.50)
islamsız dünya - graham fuller
eğer islam dini olmasaydı dünya nasıl bir yer olurdu? bazılarına göre bu cevabı çok basit bir soru. medeniyetler çatışması olmazdı, cihat olmazdı, teröristler olmazdı. graham e. fuller ise tam aksini iddia ediyor. islamsiz dünya'da fuller tarihten dine, jeo-politikten siyasete kadar aydınlatıcı ve bilgilendirici bir yolculukla bugünkü uluslararası sorunların merkezinde islam dini olup olmadığını sorguluyor.

fuller islam'ın doğuşundan roma'nın yıkılışına, osmanlı imparatorluğu'nun yükselişinden çöküşüne kadar olan dönemi ince bir üslupla anlatıyor. terörizmin kökenlerini, israil'deki çatışmayı, anti-emperyal mücadeleyi destekleme ve harekete geçirmede islam'ın rolünü inceliyor ve analiz ediyor. provakatif bir şekilde birçok politikacının, düşünürün, ilahiyatçının ve askerin aksine islamsiz dünya'nın bugünkü dünyadan çok da farklı olmayacağını, hatta daha kötü olacağını iddia ediyor. (kitap bilgileri idefix.com / arka kapak metni de aynıdır)
  1. graham fuller, cia'nin eski ortadoğu istasyon şefi. fetullah gülen'in abd'de ikamet etmesi için bizzat kefil olan ve son iki başkan döneminde ortadoğu danışmanlığını yapmakta olan profesyonel ajan. ayrıca teyit edemediğim bilgilere göre 1970 yılında rte, bülent arınç ve abdullah gül ile ilk temasları gerçekleştiren ve onlarla yüzyüze istişarelerde bulunan yine ilk kişi.

    kitap elbette politik ve ismi de bilinçaltına göre ayarlanmış. ben uzun zaman önce önce okumuştum. işid, el kaide gibi ortadoğuyu kasıp kavuran örgütlerin birden nasıl peydah olduklarını, nasıl güçlendiklerini anlayabilmek adına meraklıları okuyabilirler.