1. türkiye cumhuriyeti'nin 2. cumhurbaşkanı. kendisi 89 yıllık ömründe gelinebilecek bütün siyasi ve askeri zirvelere ulaşmıştır. cumhurbaşkanlığı , başbakanlık , genelkurmay başkanlığı , parti genelbaşkanlığı , görevlerinde bulunmuştur.
 2. 1884'de doğmuş asker ve daha sonrasında devlet adamıdır. askerliği ile devlet adamlığını arasına çizgiyi kati bir şekilde koyabilmiş başarılı bir devlet adamıdır. detaya girmeden önce, atatürk gibi düzenin iyi işlemesi için çok uğraşmış lakin atatürk gibi rejim kurucusu sıfatını tam olarak sahiplenemediğinden. ikinci adam imajından ötürü siyasi hayatı sıradan bir siyaset adamınınkine benzemektedir. yani iktidar için mücadele etmiş, cumhurbaşkanlığında başbakanıyla çelişmiş vb. atatürk bu durumlarda kolayca nüfuzunu kullanarak değişikliğe gidebilirken henüz cumhuriyet rejimi tam oturmadığından, ismet inönü bu şansa nail olamamıştır.

  savaş yıllarını herkes az çok bilmektedir ve zannımca hayatının ve özellikle kişiliğinin dönüm noktaları burası değil siyasi yaşamıdır.

  iyi bir şekilde bilgi alabilmek için baştan tavsiyeler;
  demirkırat belgeseli
  demokrat parti kuruluşu ve "demokrat" yılları anlatırken aynı zamanda ismet inönü'nün cumhurbaşkanlığı dönemine dair önemli bilgiler vermektedir.

  ikinci adam cilt 1 ve ikinci adam cilt 2

  şevket süreyya aydemir'in ismet inönü hakkındaki iki ciltlik "ikinci adam" adlı eserlerinde de dönem hakkında bilgi sahibi ve ismet inönü'ye dair çok detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

  peki ismet inönü genel olarak kimdi?
  atatürk'ü bir baba olarak görürsek, celal bayar ve ismet inönü bu babaya sadık fakat bir türlü anlaşamayan iki evlat olarak nitelendirilebilir. ne zaman biri başı çekse diğeri arkada kalmış beklemiştir.
  ilkin ismet inönü'nün başbakan oluşu...
  celal bayar'ın başbakanlığı alması...
  atatürk'ün vefatı ile ismet inönü'nün cumhurbaşkanlığına gelişi...
  demokrat parti'nin seçimleri kazanması...
  celal bayar'ın cumhurbaşkanı oluşu ...

  ikilinin ağır aksak cumhuriyet rejimini demokratik düzleme indirme çabası içerisinde araya giren 27 mayıs ihtilali ve celal bayar'ın sahneden çıkışı bu ikili arasındaki mücadeleyi bitirdi ve ismet inönü siyasi yaşamına başka cephelerde devam etti.

  chp'nin değişmez genel başkanı olarak seçilmiş ve uzun süre bu görevinde başı çekmiş iken. 14 mayıs 1972'de bu görevi kara oğlana bırakarak siyasi yaşamdan tamamen silindi.

  detaylı bilgi için saatlerce doküman izlemek ve okumak gerekirken buradan birkaç kelam yetersiz kalır. çok geniş hatları ile bilgi bu kadarla yeterli kalacaktır fakat yukarıda belirtilen kaynaklardan birçok şey öğrenebilirsiniz
 3. şu sıralar iflah olmaz bir anadolu çomarının başından geçen hikayenin yine değişmeyen küfür öznesi olmuştur.

  iki gün önce 18 uygulaması denilen kamuoyunda belediyelerin istimlak, tapu vs. yetkileriyle vatandaşın arsasının yüzde kırkına çökmesiyle tanınan uygulamayla mağdur olan anadolu çomarının önce bu yasanın atatürk zamanında çıkmış olduğunu iddia etmesini, gelen tepkiler üzerine ismet inönü'yü sorumlu tutup küfretmesini, çomarlık doğası gereği söz konusu yasanın özal zamanında çıkarıldığını bilmediğini, akp'li belediyeye ve özal'a bütün mağduriyetine rağmen toz kondurmadığını işittim. beter olsun, orası ayrı. lakin;

  diyeceğim o ki, ülkede tabak çanak kırılsa suçunu inönü'ye atıyorlar. değil ismet'i, erdal'ı görmeye yaşı yetmemişler de farksız.

  zamanında nasıl koymuşsa..