1. türkiye'nin bir ili. genç nüfusu bol, caddeleri ve sokakları ferah bir il. gül ve ilgili ürünleriyle ünlüdür.
 2. gül ile ünlüdür ama sokaklarında bu sene bir sürü lale dikilmiştir alakasız yerlere kocaman gereksiz ve sanatsal açıdan hiçbir beğenisi olmayan kocaman gül heykelleri konulmuştur. öğrenci ve askerle geçimini sürdürdüğü için sürekli öğrenciyi kazıklama eğilimi olan şehirdir pek fazla refah olduğu da günümüz için söylenemez sokaklarında gezerken somalili insanların yada suriyeli göçmenlerin sizi bıçaklama tehlikesi olduğu gibi arka sokakların da geceleri bir sürü uyuşturucu bağımlısı ve mahalleleri bulunmakta. mesela evimin önünden ayakkabılarımı çalıp uyuşturucu için satmışlardır. büyük şehirlerden buraya okumaya gelen arkadaşlar mutlaka iyi bir arkadaş çevresi edinmeliler yoksa bar vs gibi yerlerde bir süre sonra sıkılabilirler. hele ki ıspartalılardan özellikle kaçmalılar çünkü ıspartalı'ya ev kirası 200 tl iken öğrenciye bu kira 600 tl olabiliyor o yüzden öğrenci apartları birinci tercih olarak seçilmeli desem de orada da kiralar 450 tl ye bulunursa ne ala.
 3. herkesi seven ve kucaklayan yeni bir kafesi vardır artık. gevşek kafe-bar ile küçük şehir gıybetlerine maruz kalmadan hayatın tadını çıkarabilirsiniz. yolunuz düşerse uğrayın derim.
 4. ankaraya alternatif bir memur şehri. esnafı göt olduğu için ekmeğini kazandığı öğrenciyi kazıklamaktan çok zevk alır, taksiciler zaten her yerde aynı o yüzden onlara ayrı küfür etmicem ama taksinin çok çok pahalı olduğunu bilesiniz, size çatı katında mutfağı ile tuvaleti bir olan apartı, 650 liraya bırakabilirler. aa tabi o yüzden kıllı göbeğiyle televizyonun önünde oturmaktan başka işi olmayan, konut zenginleri bu kadar çok. barlara alternatif olarak pavyonları da var, gidip bir konsla gecenizi renklendirebilirsiniz zira bu kadar ispartalı erkek, eğlence konusunda yanılıyor olamaz. zaten başka bir şehirden ıspartaya gelen öğrencilerin en rahatsız olduğu güruh bunlardır : orta yaşlı, göbekli, kıllı, canavar suratlı, dindar ama alem yapmaktan da geri durmayan, çevresi alemlere akmasını engelleyecek kadar tutucuysa kızları gözleriyle taciz edip yanından geçerken de "cık cık anaları babaları bunları nasıl sokağa salıyor?" diye ne kadar ahlaklıolduğunu ispatlayan ya hatta gündüzleri belediye işhanının önünde 60 yaşında dedeler kadın izlemek için baklara oturur ...

  kısacası toplum olarak yozdur hatta dışarıdan geleni de kendine benzetir.

  türkiyenin ikinci en ucuz suyunu kullanır, su çeşmeden içilecek kadar temizdir hatta burada su içenlere hazır su sağlıksız gelir her ne kadar bi 20 yıl öncesine kadar tüm halkının dişlerini limon sarısı yapsa da suyu iyidir iyi . zaten göller bölgesidir.


  eğirdir gibi bir güzelliği vardır mesela altın kum plajına , göle bakmaya doyum olmaz. fakat plajın içinde bira saten büfeler ve onların önünde de halk için kurulmuş olan masalar olmasına rağmen biranızı alıp o masalarda içemezsiniz çünkü eşeğin zikinden dolayı yasak ama şezlongda içmek serbest . aa demeyi unutmuşum ısparta merkezde sokakta içki içme yasağı var . yani ya evinizde ya da bir mekanda içebilirsiniz. ben bir kere gündüz, kimsenin olmadığı bir parkta kız arkadaşlarımla bira içeyim dedimpolis çağırdılar , allahtan erkenden elinde telefonuyla sinsi sinsi bize bakan amcayı fark ettim de topukladık.

  güller, göller diyarı zaten ya mesela gölcük gölünde piknik yapmaya gidersiniz, göle karşı mis. tabi göle girmek yasak çünkü çok tehlikeli . (zaten eğirdir her sene o kadar can alıyor ki artık eğirdirin hüzünlü bir ruhu olduğuna inandığımdan orada eğlenmek istemiyorum. ) sadece piknik de değil şehir merkezinden biraz uzak olduğu için pek tercih edilmese de gölcüğe spor yapmaya gidenlerin sayısı hiç de az değil. ormanın içinde yürüyüş yolu var zaten. oksijenden burnunuzun yandığı bir temiz hava düşünün, çam ağaçlarının , yabani hayvanların (mesela beyaz yaban atları ) arasında koşmak, dolaşmak yürüyüş yapmak...
  belediye başkanı önceleri hoştu ama şimdi halk


  kuyucak köyündeki lavanta bahçeleri, gül bahçeleri, kirazı, elması... pek çok yeri o havalı fotoğraflar için ideal, meyveleri küçük şehir olmasının avantajıyla daha doğal daha lezzetli.


  havası kışın -15 dereceye kadar düşebiliyor hatta böyle bir günde ince ceketle dışarıda kalmıştım .

  2 seçim öncesine kadar belediyesi ak partideyken baya bir borç yapmıştı, son iki dönemdir aynı mhpli belediye başkanı var ve borçları halletti, şehri adam etti, işe yarar yerler açtı diye epey övülürken şimdi hak ondan da rahatsız habire aynı yerlerin asfaltını yeniletip duruyor. hani biz yolsuzluğa , ölçüyü 5-10 santim daha fazla yazıp asfal üzerinden para yiyen yöneticilere alışığız da küçücük şehirde istanbul trafiği yaşamak canımızı sıkıyor.


  ıspartanın yerlilerini fenotip olarak irdeleyecek olursak gıdik boylu , soluk tenli, siyah saçlı, geniş yüzlü, kısa kalın bacaklılar. kadınları yüzlerinde sakal kalitesinde kıllar çıkarabilmelerine rağmen vücut olarak şaşırtıcı derecede kılsızlar, keza erkekler de.


  türkiyenin en düzenlileri listesine girebilecek kadar planlı bir yerleşime sahip.


  yaşlılar için ideal, gençler için sıkıcı ama temiz.