1. senin ülkende kilisenin çanı duyulmuyorsa, alevilere cemevi sağlanmıyorsa, ''bu ülkenin yüzde 99'u müslğman taaağamm mııı'' deniyor ve bu yüzden geçtim sünniliği, hanefilik mezhebi dışında kalan yorumlara bile tahammül edilmiyorsa, ramazan vakti sigara içti diye insan dövülüyorsa, kalkıp başka bir ülkenin ezanın yasaklanmasına itiraz edemezsin arkadaşım. biraz da çuvaldızı kendinize batırın. işiniz gücünüz israil'i şeytanlaştırmak, oraya buraya gavur memleket deyip iman mastürbasyonu yapmak.
 2. israil, ülkelerindeki ultra ortodokslar için tedavi ve topluma kazandırmak için uygulama başlattı. aşırılığa yahudi de olsa müsamaha göstermiyor israil devleti. ezan konusunu aşırılık olarak tabir etmiyorum tabi. şurası da var ki, günümüzde teknoloji çok gelişti. en basitinden alarmlı kol saatleri var ve günleri güneşe bakmadan, saat dilimlerine ayırdık. ezan benim görüşüme göre de çağdaş olmayan bir uygulama.
 3. bu tıpkı akp'nin eylemleri, basın duyurularını, protestoları yasaklatıp aynı muameleyi avrupa'da kendilerine yapılırken görünce "haksızlık, bu yapılan diktatörlük, resmen özgürlük kısıtlaması" demesi gibi bir durum.

  çuvaldız iğne meselesi bence. biz çuvaldıza gelince çok iyiyiz ama sıra iğneye gelince pek bir kör ve korkak oluyoruz. desem ki benim ülkemde gayrimüslim kesimin inancına saygı dört dörtlük o zaman bu durumu yadırgarım ama biz daha mezhebi farklı olan bireyleri bile sindirememiş ve kabullenmemiş iken böyle bir tutuma tepki vermek riyakarlık gibi geliyor.

  o yüzden olaya sığ bakmamak din üzerinden demagoji yaparak mağduriyet yaratmamak gerek. sonuçta çoğu siyasi söylem, manevra ektiğini biçmek üzerine kurulu. dedim ya çuvaldınız ve iğne meselesi iyi düşünmek gerek.
 4. sözde hoşgörü dini olan islamiyet tarafından lanetlenmis ırk olduğu söylenilerek hedef gösterilen, türlü türlü katliamlardan geçen yahudilerin yüzlerce yıl sonra ülkelerinde ezan sesini duymak istememesi çok doğal. sadece müslümanlar değil dünya üzerinde bir çok din ve milletin kıyımina uğradılar. adamlar allaha savaş açsalar haklarıdır.
  seed
 5. tüm ülkelerde olması gerekendir. vatikanda çan sesi, mekkede ezan sesi olsun ama kalanı gürültü kirliliği yıl olmuş 2017 herkes telefonundan saate bakabiliyor, namaz vakitlerini öğrenebiliyor.
  ezan okununca lan beni namaza çağırıyolar bi gidip kılayım diyen, aklına gelen var mı ? kılan zaten kılıyor, kılmayan da sabah ezanı başta olmak üzere rahatsız ediliyor.
  ramazan ayı dışında ezanı kim sallıyor senin ülkenin yüzde kaçı cuma namazı dışında camiye gidiyor hergün onu bir düşünmek lazım.
  wtf
 6. dünyanın neresinde olursa olsun, sadece ezanı değil, kilise çanı ya da başka dinsel çağırıları yasaklamak çağdaşlığa sığmaz.
  ülkemizde de var belki de bu gibi şeyler...
  din, kişinin yaratıcısı olduğuna inandığı yüce varlık ile o inanca sahip kişi ya da toplumların özelidir. bu tarz şeyler dindar olmayan ya da varlık sebebini başka şeylerde bulduğuna inanan kişi ya da kişileri bağlamasa da dünyanın çok büyük bir kısmının belli ki sığınacak daha temel değerlere ihtiyacı vardır. dünya ve nereden geldiği halen anlaşılamayacak derecede eski olan bazı dinsel değerler bir günde değişemeyeceği gibi, ortadan da kaldırılması mümkün değildir.

  velhasıl, böylesine köklü ama bazı kesimlere göre gerekli olmayan değerleri hiç bir şekilde engelleyemezsiniz. engelliyorsanız başka şeyler peşindesinizdir.
  yakın siyasi tarihe bakarsak, bu şekildeki kısıtlamaların yönetim eliyle can acıtmak amacıyla yapıldığını, bu yasaklar üzerinden birilerine mesaj verilmek istendiğini görürüz.

  nüfusu iki milyon olan bir şehirde 100 tane hristiyan varsa orada kilise de olmalıdır.
  dediğim gibi, bana göre hiç bir değeri yasaklayamazlar. bunu beceremezler değil, bunu yapmamalılar.