1. binlerce eşsiz eseri bulunduran, dünyanın en büyük arkeoloji müzelerinden biri. gezdiğiniz zaman kendinizi bir zaman tünelinde hissedebilirsiniz, mutlaka görülmesi gereken yerlerden.
  2. ne zaman gitsen bir kısmı hep tadilatta, kapalı. muhteşem yer; turistler önce burayı soruyorlar gezmek için bizim turistlerse hamamı haremi
    mesut
  3. müzenin kurucusu ünlü 'kaplumbağa terbiyecisi' eserinin de sahibi olan osman hamdi bey'dir (kendisi arkeolog, müzeci, ressam ve kadıköy'ün ilk belediye başkanıdır) . müzedeki en önemli eser 'iskender lahdi'dir ve osman hamdi bey tarafından bulunmuştur. bu lahit dünyanın en büyük lahdi olup sidon kralı abdalonymos'a aittir. lahdin üzerinde bulunan iskender'in persleri yendiği bir savas sahnesi sebebi ile bu isim ile anılmaktadır. lahitteki savaş sahnesi oldukça etkileyicidir, ayrıca süslemelerdeki mermer üzerine boya da kullanılmıştır. günümüzde ise yalnızca kahverengi tonlarında hoş bir görünüm mevcut ve oldukça heybetli, görülmeye değer.
  4. en son gittiğimde bir bölümünde restorasyon çalışması olan ülkemizdeki en önemli ziyaret edilesi müzelerden biridir.
    topkapı sarayı külliyesinde yer alan sütunlu mimarisi ile dikkat çeken hoş bir binaya sahip müzedir. bab-ı hümayun'dan girip aya irini kilisesinin ilerisinden ulaşılabileceği gibi gülhane'nin bab-ı ali ve istanbul çocuk mahkemelerine çıkan kapısından girdikten sonra da ulaşılabilir. topkapı sarayı ve aya irini ile birlikte ziyaret edilecek ise öncelikle söylediğim taraftan gidilebilir. ancak gülhane tarafından gidilmesi tavsiye edilir ki çünkü o girişte daha kapıya gelmeden karşılaştığınız sütun kalıntıları sizi yavaş yavaş tarihi havaya bürüsün.
    içeri girildiğinde çinili köşkü ziyaret etmeyi de unutmamakta fayda var.