1. kürt dili ve kültürünün her türlü asimilasyon ve imha politikalarına karşı dimdik ayakta durmasını sağlayan kurumdur. hocaları gönüllülük esasına göre çalışır herhangi bir çıkar ve kâr amacı gütmez ki kurumunda böyle bir amacı olmadığı gayet açıktır.ücretsiz dil kursları ve cüzî bir miktar karşılığı kaynak temini de yapmaktadır
 2. başlığı açan kürt'e sorarsanız 500000000000000..000000 yıldır anadolu topraklarında olduklarını fakat alparslan türkeş'in oğuz boylarıyla gelip 3 yaşında erkek bebeklerin çüklerini kesip 5 yaşında kız bebeklere askerlerimizin tecavüz ettiğini şimdi ise eline silah alan pkk'nın 5000000xxx000000 yıl once kaybettikleri toprakları ve zulmedilenlerin intikamını alma gayesi olduğunu söyleyecektir.

  persler,medler falan hep bunların atalarıydı değil mi? kürt tarihi yazınca google'da büyük bir karmaşa cıkıyor bir türlü karar verememiş kürt tarihçiler kendilerini hangi eski büyük medeniyete yamayacaklarına.

  umarım bu enstititititüttütü bu konuda bir fayda sağlar.
 3. hangi lehçeler öğretilecekmiş merak ettim. bir aşiretin dilini diğeri anlamıyor da...

  kürt dili, dini ve kültürünün asimilasyonundan bahsedilmiş.

  asimile edenleri kendilerini tarih boyunca maşa olarak kullanan devletlerde arasınlar.

  -----------alıntı----------------
  tarihte kürdistan olmadığı hep tekrarlanır, doğrudur. sovyetler birliği, ikinci cihan harbi’nin ortasında basra körfezi üzerinden batılıların yardımını almak için bir bağlantı kurmak zorundaydı. ingiliz kontrolündeki irak sınırına kadar batı iran ve azerbaycan mıntıkası işgal edildi; sovyetler işgal bölgesindeki kürtler için mahabad cumhuriyeti’ni kurdurdular.
  bu cumhuriyetin tarihi, bir kukla hükümet kurmanın ötesinde kürtler için çok önemlidir ve mahabad sanıldığı gibi sadece solcu bir cumhuriyet değildir. 1,5 yıl içindeki ihtilaflar, gruplaşmalar ve olaylar göstermiştir ki ömrü kısa olan bu devlet, gelecekteki kürt hareketi içindeki renkleri ve sorunları da ihtiva ediyordu.

  dönem içinde cafer pişaveri başkanlığında iran azerbaycan’ında da bir halk cumhuriyeti kurulmuştu. savaş kazanıldı, sovyetler kurdurdukları iki cumhuriyeti batılılarla yaptıkları antlaşma gereği harcamak zorunda kaldılar. iran kuvvetlerinin dönüşü kanlı oldu.
  nedir ki, o günden sonra kuzey irak da kürt hareketine mekan oldu. osmanlı tarihindeki kürdistan bugünkü hakkari (çölemerik), irak içindeki zaho ve süleymaniye’ye kadar uzanır. idari bakımdan bu bölge kürdistan diye anılırdı.
  şüphesiz ki bölgenin dışında da kürt aşiretleri vardı. 19’uncu asırda bu bölge müstakil bir sancak olarak doğrudan merkeze bağlanmıştır ve şehr-i zor sancağı veya livâsı adını taşır. bölgede yoğun olarak bulunan müslüman kürtlerin yanında kürtçe konuşan nasturi hıristiyanların ve kürtçe konuşan yahudilerin bulunduğu açıktır. bu son iki grup ikinci cihan savaşı’nı izleyen 40 yıl içinde bölgeden tamamen çekildiler.

  ---------alıntı-----------

  ilber ortaylı


  zorunlu edit:
  kürt dilleri
 4. sırf kürtçe'ye saldırmak için henüz ağız , lehçe ve dil kavramlarını bilmeden arkadaşlar buraya yazılar yazmış. aşiretlerin farklı bir dil kullandığından bahsedilmiş, aslında aşiretler ve bölgeler farklı dili kullanmazlar. aynı dilin esanlamli sozcuklarinin kullanım sıklığı insanlarin anlasmalarinı zorluyor. telafuz farklılıklarıda buna dahildir. cumhuriyet döneminden önce anadolu topraklarında istanbulda oturan bir kimsenin karadenizli bir kimseyle türkçe konuşurken çok zorlanildigindan sozedilir bu durum diğer bölgeler içinde söz konusudur. türk dil kurumunun kurulmasındaki bir amac kullanılan türkçeyi herkesin anlayacağı hale getirmektir. kürt enstitüsünun amacıda budur , böyle kurumların kullanılması kürtçe ve kürt geleneğinin korunması için iyi bir adım ancak yeterli değildir. kürtce tiyatro oyunlari , sınema filmleri ve en önemlisi çizgi filmlerin sayısının artırılması gerekir. kitle iletişim araçlarının aktif kullanımı kürtçenin temellerini daha da saglamlastiracaktir. yapılan tiyatro oyunlarının yada filmlerinin salt siyaset üzerine kurulmaması, kürt kültürünü yansıtması çok önemlidir.
 5. kürtlerin öncelikle türkçeyi öğrenmeleri daha iyi olur. yurtdışına, istanbul nüfusunun taşındığını düşünün. sonra bunlar ille de türkçe konuşacağız diye diretsin. olmuyor işte öyle. bu ülkenin vatandaşlarının türkçe bilmesi şart. ama bil, canın ister kürtçe konuş, canın ister lazca konuş ya da dil enstitüsü kur. yeter ki yapılanlar gelişim için yapılsın, altında kötü niyet olmasın.
  ozumm
 6. aklıma birden parmaksız zeki (k) şemdin sakık'ın, üvey kardeşi sırrı sakık hakkında sarfettiği cümleler geliyor. biri pkk dağ kadrosunda sözde komutan, diğeri tbmm'de bizden kesilen vergilerle maaşını alan milletvekili.

  bunlar ne kadar anlaşırlarsa, dünyadaki kürtler de o kadar anlaşabilirler.

  unutmadan; bu enstitünün masraflarını kim, nasıl, nereden karılıyor? bilmediğim için soruyorum.
 7. bu kuruma çok iş düşeceği belli. sonuçta kürtler binlerce yıldır kıyıma ve asimilasyona uğruyorlar, akadlardan beridir türklerin kes kes, asimile et et bitiremediği kürt ve kürtçeyi kurtarmak için gerekli bir adım olarak görüyorum.
  hey be cia sen nelere kadirmişsin... (polemik konusu olmaması rica olunur, kendi çapımda görüşlerimi bildiriyorum, aksi durumda sabaha kadar tartışabiliriz fakat şu vize haftası bir geçsin rica edeceğim)
 8. hafta sonları düzenlenen ücretsiz burun karıştırma desrlerini çok faydalı bulduğum kurum.