1. türkiye cumhuriyeti'nin ilk üniversitesi, canım okulum. beyazıt kampüsünde olduğum için kendimi şanslı hissediyorum, belki imkanları çok iyi değil ama o havayı hissetmek hergün bir hareketin bir farklılığın ortasında olmak harika bir duygu bence.
 2. dünyanın en iyi 500 üniversitesi sıralamasına ülkemizden girebilen tek üniversitedir ve 11 yıldır bu listede yer almaktadır. haber sitelerimiz diğer üniversiteler böyle bir başarı yakalamış olsa direk saatlerce bu haberi sitelerinde yayınlarken söz konusu istanbul üniversitesi olunca her zamanki gibi görmezden gelmektedirler. ayrıca ülkemizdeki iki nobelin sahibi de istanbul üniversitesi çıkışlıdır. benim tanımım ise burjuva çocuklarının değil ezilmiş çoğunluğun çocuklarının bulunduğu ilim irfan yuvasıdır. link
 3. tıpları hariç diğer bölümleri bir işe yaramayan üniversite.
 4. tıpları hariç diğer fakülteleri de ülkenin bilimine damga vuran üniversitedir.

  (bkz: istanbul üniversitesi hukuk fakültesi)

  ülkemizde kurulan hukuk fakültelerinin hemen hepsinde bu fakültedeki hocaların emekleri geçmiştir. yakın zamandaki ticaret kanunu kapsamlı değişikliğini bile bu fakültenin kürsülerinden biri yapmıştır. mezunlarını ülkenin her yerinde görebilirsiniz.

  (bkz: istanbul üniversitesi siyasal bilgiler fakültesi)

  son yıllardaki alımlar da dahil edildiğinde içişlerinin %40'ının istanbul siyasallı olduğu söylenir. mülkiyenin kalbidir. bunun en iyi göstergesi ise şuanki içişleri bakanıdır. (siyasi görüşü beni ilgilendirmez.)

  (bkz: istanbul üniversiesi iktisat fakültesi)

  meraklısına tarihçesi şurada yazıyor ve iktisat ilimine olan katkıları da bu yazıda yer alıyor. link

  (bkz: istanbul üniversitesi işletme fakültesi)

  tüm programlarıyla (ba, ms, mba, phd) ve bünyesindeki işletme iktisadı enstitüsü ile türkiye’de devlet üniversiteleri arasında ilk olarak aacsb akreditasyonu almıştır. başka alan devlet üniversitesi yokmuş fakat özel üniversitelerden koç ile sabancı bu akreditasyonu alabilmiş. link
 5. başarılı akademisyenlerinin özel üniversitelere geçmesi ve öğrenci kontenjanlarının yükseltilmesiyle değerini yitirmiş olan üniversite. ilk üniversitem.

  1930'ların sonlarında almanya'dan kaçan hocalara da ev sahipliği yapmış ve bu, hala andığımız eski altın dönemini yaşamasına yardımcı olmuş. zamanının iü hukuk fakültesinde eğitim gören büyük babam, mükemmel almanca'ya sahip yetkin türk asistanların alman hocalarla birlikte derse girdiğini ve anlık tercüme yaparak ders işlendiğini aktarmıştı bana.

  günümüzde iki kampüse sahip: avcılar ve beyazıt. işbu giride, 4 senelik eğitim hayatım boyuna mezuniyet şenliklerinin yapıldığı avcılar kampüsüne adım atmadığımı belirtme ve beyazıt kampüsü ile ilgili konuşacağımı söyleme ihtiyacı hissediyorum.

  1. beyazıt meydanı'nda bulunan ana kapısı ile tanınan üniversite bir zamanların genelkurmay başkanlığı'na da ev sahibi yapmış.
  2. binalar standart barok mimarisine sahip. ana hatlarıyla betimlemem gerekirse; u şeklinde bulunan 3 binalık bir yapıya kuşbakışı baktığınızı düşünün. kapalı olan kısmı rektörlük binası, sağ tarafı hukuk ve iktisat binası, sol tarafı da akademisyenlerin odalarının bulunduğu bina.
  3. ön bahçede kendisi de bir yangınla harap olan ve restore edilen tarihi istanbul üniversitesi yangın kulesi var, ziyarete yılda bir gün filan açılıyor sanırım.
  4. bu kampüste duvarların içinde ve dışında hukuk, iktisat, uluslararası ilişkiler, maliye, çalışma ekonomisi, iletişim, edebiyat, ilahiyat gibi sosyal bilimler yer alıyor. teknik bölümler genelde avcılar'da.
  5. kampüs duvarlarının içinde kalan yeşillik çok bakımlı ve yeterli.

  artıları:
  1. kampüs binaları geçmişi içinde barındırıyor.
  2. okul tarihi istanbul yarımadası içinde bulunuyor.
  3. yemekhane ücretleri ucuz.
  4. dersleri genellikle profesörler veriyor.
  5. amfilerde insan kendisini iyi hissediyor.
  6. ısınma sorunu yok.

  eksileri:
  1. hocaların kötü olması.(*:istisnalar kaideyi bozmaz)
  2. kontenjanların çok yüksek olması.
  3. öğrencilerin çok kötü olması.
  4. eğitim kalitesinin giderek düşmesi.
  5. iyileştirilmeye çalışılsa da bürokratik öğrenci işleri.

  düşüncem: hukuk dışındaki bölümler için değmez. ama ortalama anadolu üniversitesinden iyidir elbette.

  tavsiyem:
  1. not ortalaması kasmayacaksanız ilk seneden staj bulmaya çalışın.
  2. istanbul üniversitesi öğrenci işlerine güvenmeden işinizi kendiniz takip edin. kabul edildiğim stajı başlatamadım sayelerinde.
  3. kulüp çalışmalarına katılın ve çevrenizi genişletin.
  4. seminer ve sempozyumlar oluyor her dönem birkaç kere, bölümünüzle ilgili olanlara ve ilgi duyduklarınıza mutlaka katılın, aralarda insanlarla tanışmaya çalışın.
  5. sevgiliniz olacak kişiyi iyi seçin.
  6. siyasetle ilgilenen öğrenci hareketlerinden uzak durun.
  a. içlerinde hoşlandığınız insanlar da olabilir ama siz yine de öğrenci kolektiflerinden uzak durun. çağlayan'da savcıyı katleden teröristleri öven afişler asmışlardı okula, normal muhalif değil yani bu adamlar. içlerinde sivil polis de vardır zaten mutlaka.
  b. ülkücülerden (ciddi manada kavgacı tipler), anadolu gençlik hareketinden (noel baba döven tipler) ve geri kalan bütün siyasi öğrenci hareketlerinden uzak durun.

  bugünlerde sıkça bahsedilen ışid tehdidi aslında terör örgütünün, yayın organı olan konstantiniyye dergisinde birkaç ay önce kullandığı görsellerden kaynaklanıyor. yeni olmamasına rağmen terör saldırıları ile yeniden gündeme oturdu.

  okul etrafında zaten hemen hemen her gün çevik kuvvet ekipleri var. siz yine de önceden olası bir saldırı halinde ne yapabileceğinizi (atıyorum en yakın çıkış kapısı nerede, pencereler kilitli mi, neresi nereye bağlanıyor) düşünün. uzmanlar mass shooting olaylarında öncelikle hiç durmadan kaçmanızı, kaçamıyorsanız saklanmanızı, saklanamıyorsanız mücadele için fırsat kollamaya hazır olmanızı öneriyor.

  ek: elmali kurabiyeee'ye hatamı düzelttiği için teşekkür ediyorum; istanbul üniversitesi'nin sadece iki kampüsü yokmuş arkadaşlar. sarıyer, kadıköy, çemberlitaş, vefa civarında da rastlayabiliyormuşuz. bayağı büyümüş, kocaman olmuş bizim üniversite.