1. türkiye cumhuriyeti'nin ilk üniversitesi, canım okulum. beyazıt kampüsünde olduğum için kendimi şanslı hissediyorum, belki imkanları çok iyi değil ama o havayı hissetmek hergün bir hareketin bir farklılığın ortasında olmak harika bir duygu bence.
 2. dünyanın en iyi 500 üniversitesi sıralamasına ülkemizden girebilen tek üniversitedir ve 11 yıldır bu listede yer almaktadır. haber sitelerimiz diğer üniversiteler böyle bir başarı yakalamış olsa direk saatlerce bu haberi sitelerinde yayınlarken söz konusu istanbul üniversitesi olunca her zamanki gibi görmezden gelmektedirler. ayrıca ülkemizdeki iki nobelin sahibi de istanbul üniversitesi çıkışlıdır. benim tanımım ise burjuva çocuklarının değil ezilmiş çoğunluğun çocuklarının bulunduğu ilim irfan yuvasıdır. link
 3. tıpları hariç diğer bölümleri bir işe yaramayan üniversite.
 4. tıpları hariç diğer fakülteleri de ülkenin bilimine damga vuran üniversitedir.

  (bkz: istanbul üniversitesi hukuk fakültesi)

  ülkemizde kurulan hukuk fakültelerinin hemen hepsinde bu fakültedeki hocaların emekleri geçmiştir. yakın zamandaki ticaret kanunu kapsamlı değişikliğini bile bu fakültenin kürsülerinden biri yapmıştır. mezunlarını ülkenin her yerinde görebilirsiniz.

  (bkz: istanbul üniversitesi siyasal bilgiler fakültesi)

  son yıllardaki alımlar da dahil edildiğinde içişlerinin %40'ının istanbul siyasallı olduğu söylenir. mülkiyenin kalbidir. bunun en iyi göstergesi ise şuanki içişleri bakanıdır. (siyasi görüşü beni ilgilendirmez.)

  (bkz: istanbul üniversiesi iktisat fakültesi)

  meraklısına tarihçesi şurada yazıyor ve iktisat ilimine olan katkıları da bu yazıda yer alıyor. link

  (bkz: istanbul üniversitesi işletme fakültesi)

  tüm programlarıyla (ba, ms, mba, phd) ve bünyesindeki işletme iktisadı enstitüsü ile türkiye’de devlet üniversiteleri arasında ilk olarak aacsb akreditasyonu almıştır. başka alan devlet üniversitesi yokmuş fakat özel üniversitelerden koç ile sabancı bu akreditasyonu alabilmiş. link