1. sir alex ferguson tarafından yapılmış muazzam bir tespittir.sözün tamamı "istatistik mini etek gibidir; çok şey gösterir, ama asıl görünmesi gerekeni göstermez." şeklindedir.

  hayatın her alanına uyarlanabilecek bu vecize üzerine kafa yorduğumuzda bazı örnekler akla geliyor.

  örneğin, "a takımı b takımına tam 32 senedir yenilmiyor". bakıldığında doğru bir istatistik olsa da a takımının b takımıyla yalnızca 1 kere oynadığı gerçeğini düşününce bu istatistik çöptür.

  başka bir örnek, "bizim iktidarımızda 150.000 kişiyi istihdam ettik". istatistik olarak gayet doğru olan bu tespitin diğer tarafına baktığınızda belki yüzbinlerce kişi işsiz bırakılmış veyahut iş gücüne katılım yaşı gelen yüzbinlercesinin içinde yalnızca bir kısmını istihdam ettiklerini görebilirsiniz.

  3. örnek ise, 2 yıl öncesine kadar milli gelirin dolar üzerinden açıklanması ancak doların 3 ün üzerine çıkmasıyla birlikte tl üzerinden açıklanmasını verebiliriz. "bizim dönemimizde milli gelir 10.000 usd'yi geçti". bakıldığında doğru bir ifadeydi, doğru bir istatistikti.ancak gelin görün ki, bu artışın kaynağı ekonomimizin performansı değil dolar kurunun düşmesiydi hatta doların dünyada büyük ölçüde değer kaybetmesiydi.zaten o hesaba göre şu anda milli gelirimiz 6000 dolar seviyelerindedir ama pek tabi ki artık tl üzerinden açıklıyorlar.

  istatistikler gerçekten mini etek gibi, evet çok şey gösteriyor ancak asıl görmek istenileni asla göstermemektedir.

  not: cinsiyet ayrımcılığı yapmıyorum,karşı cinsi aşağılamak gibi bir gayem asla olamaz.sadece gördüğünüz her rakamın arkasında aslında bambaşka ifadelerin yattığını belirtmek istiyorum.
 2. katıldığım söz. bu sebepten bazı otoriteler istatistiği bir bilim dalı olarak görmüyor.
  ayrıca kim demiş mini eteği sadece kadınlar giyer diye? pek tabi erkekler de giyebilir.
 3. bilinenin aksine sir alex ferguson'a değil danimarkalı teknik direktör ebbe skovdahl'a ait olan sözdür.