1. iç güvenlik ve dış tehditlere karşı ülkelerin kurduğu teşkilatlardır. içeriden ve dışarıdan gelebilecek her türlü olumsuzluğu önleme ve ülkelerinin güçlü olması için istihbarat ağları kurarlar istihbarat teşkilatlarında çalışan ajanlar başka ülkelerde ve kendi ülkelerinde veri toplarlar.

  amerikanın cıa. israilin mossad, rusyanın fsb, ingilterenin mı6, türkiyenin mit gibi haber alma servisleri vardır ve ajanların yetkileri çoktur. tabii sinema sektöründen ajan konulu filmlerde bu duruma aşinayız. bu servisler haber almak için her yöntemi kullanır. haber almamak ve haber sızdırmamak demek daha doğru aslında.

  "yüksek güvenlik önlemi" adı altında bir ülke başkanı yurt dışına çıktığında her yönden korunur. buna başkanların tuvalet ihtiyaçları da dahildir. şöyleki suriye eski devlet başkanı hafız esad akciğer kanseri idi. 1999 yılında kral hüseyin’in cenaze törenine katılmak için ürdüne gitti. amman'da kaldığı otel odasının tuvaletini kullandı. israil gizli servisi mossad ve ürdünlü ajanlar önceden özel bir tuvalet yerleştirmiş ve tahliye borusunu özel bir tanka yönlendirmişlerdi. tanktan alınan numuneleri inceleyip hafız esad'ın kanserin kaçıncı evresinde olduğunu öğrenmişlerdir.

  eski cıa ajanlarından wayne madsen devlet başkanlarının amerikayı ziyaret sırasında atıklarını incelediklerini, hangi ilaçları kullanıyorlar, hangi hastalıkları var gibi konularda araştırma yaptıklarını söylemiştir.

  bu yüzden başta amerika başkanı barak obama olmak üzere bir çok devlet başkanı yurt dışı gezilerine giderken özel bir tuvalet götürürler ve devlet adamlarının atıklarını asit ile imha ederler. imha işlemini kendi ülkelerine dönünce orada yaparlar.

  sonuç: 007 james bond filmleri gibi değil her şey.
 2. hani biz halk olarak kendimizin ki için diyoruz ya: "abi adamlar çalışmıyor ki" falan diye. hah işte adamlar belki çalışıyordur da bizim haberimiz yoktur? adamlar istihbarat sonuçta bilgimizin olmaması gerekiyor falan? bunları düşünüp söylesek bu lafı keşke...
 3. turkiyede kagit uzerinde olan fakat fiilen aktif olmayan, normalde haber alma servisi olarak calisan servislerdir.
  calisan bir istihbarat servisinin oldugu bir ulkede sagda solda bomba patlamaz, cumhurbaskani televizyona cikip "darbeyi enistemden ogrendim" demez. yani enistenden ogrenmis olsan bile enistenden ogrendigini deme, mit dedi falan de bare...
  (bkz: bir istihbarat servisi olarak enişte)
 4. eğer türkiye de yaşıyorsanız, tabiki de istihbaratınız bile farklı olacak ya da şey de denebilir, bizdeki 1 enişte koca bir cia'e eş değerdir! titre ulan ey amerika! sen de titre israil! ab'de çömelsin, rusya da oryantel yapsın ve 3-5 tane de yakışıklı yollasın özel olarak diyeceklerim var!

  ayrıca:
  bir koruma servisi olarak (bkz: bacanak)
  büyük bir gıda şirketi olarak (bkz: baldan tatlı baldız)
  ülkeyi bölmeye çalışan dış mihrak olarak(bkz: kaynana)
  paralel baba (bkz: amca)
  paralel anne (bkz: teyze)
  ülke içerisinde huzursuzluk çıkaran, etnik gruplar olarak (bkz: almanya'dan gelen kuzenler)

  komikli bir karikatürle noktalayalım