1. türkiye'nin kronikleşmiş birçok sorunu istiklal mahkemeleri'nde yumuşak davranılmış olması yüzünden sürüyor. 1. girinin sahibi arkadaşın dediği gibi fransız ihtilal mahkemeleri'nden etkilenilmiş fakat fransızların uyguladığı kadar acımasızca uygulanmamıştır. öyle ki jakobenler kendi içlerinde bu devrim mahkemelerine karşı çıkanları dahi karşı devrimci ilan edip giyotine yollamışlar. bizimkilerse ülke içinde ve dışında birkaç dikkat çekici karşı devrimciyi sürgüne yollamakla yetinmişler. mısıroğlu gibi şizofrenik tiplerin dedikleri doğru olsa kendi varlıkları nasıl mümkün olacaktı acaba?

    bugün kel ali'ye falan boş yere hakaret ediliyor. her konuda hızlı çalışmak zorunda kalan cumhuriyet hükümeti devrimin karşılaştığı tehlikelere çoğunlukla hafif reaksiyon göstermişler. her devrimin uğur mumcu'nun tabiriyle "antidemokratik infaz kurumu" olur. "cenab-ı hakkın peygamberine vermediği yetkiler" diyor izmir suikastı'na bulaşmış bir vekil. (*:hüseyin avni) keşke öyle olsaymış.

    ismet paşa izmir suikastı'na bulaşan arkadaşlarını korumak için araya girmeye çalıştığında gerekirse kendisinin bile tutuklanabileceği cevabını alıyor. o derece bağımsız mahkemelerdir. bugün iktidar sahibinin ağzına bakan, düğün dernekten işini yapmaya fırsat bulamayan yargıya ders olarak okutulması gerekir.
  2. özel yetkili mahkemeler gözlerinin önünde dururken, tarihin tozlu sayfalarından cumhuriyet düşmanlığı çıkarmak için çabalayanların sık mevzu bahis ettikleri mahkemeler.