1. 29 nisan 1920'de hiyanet-i vataniye kanunu diye bir önerge meclisten geçer (23 nisan tbmm'nin açılışından 6 gün sonra). bu kanunu uygulayan sivil mahkeme ve harp divanları'ndan yeterli etki göremeyen meclis, yeniden daha kapsamlı ve hızlı etkin olması için 18 eylül 1920'de ''istiklal mahkemeleri'' yasasını meclisten geçirir. ilk önce, fransa'dan örneklenen adıyla ''ihtilal mahkemeleri'' ismiyle meclise önerilen bu yasa, daha tartışma aşamasındayken ''istiklal mahkemeleri'' olarak ismen değişiyor.

  toplamda 8 mahkeme kuruluyor:

  1- ankara istiklal mahkemesi
  2- eskişehir istiklal mahkemesi
  3- konya istiklal mahkemesi
  4-ısparta istiklal mahkemesi
  5- sivas istiklal mahkemesi
  6- kastamonu istiklal mahkemesi
  7- pozantı istiklalmahk mahkemesi
  8- diyarbakır istiklal mahkemesi

  mahkeme karşısına toplam 59 bin 164 sanık çıkarılmış.

  11 bin 744 için beraat kararı verilmiş.
  1054'ü için idam.
  243 gıyaben idam cezası.
  2696 sanık hakkındaki idam kararı uygulanmamış (asker kaçağı çoğunluğu).
  mahkemede yargılanıp beraat edenlerin sayısı %20.

  rakamlar -kılıç ali.

  ***

  istiklal mahkemeleri, istiklal savaşı dönemi içinde iki ayrı evrede hizmet görmüşlerdir:

  11 eylül 1920-17 şubat 1921 (8 mahkeme)
  30 temmuz 1921- ekim 1923 (5 mahkeme)

  ***

  -istiklal mahkemeleri kanunu, 1949 yılında, cihat baban ve adnan adıvar'ın önerisiyle yürürlükten kaldırılmıştır.

  -diğer mahkemeler fazla uzun süreli olmasa da ankara istiklal mahkemesi 7 ekim 1920'den 31 temmuz 1922'ye kadar çalışan tek mahkemeydi.

  son tahlilde cezası infaz edilmiş idam sayıları, genel itibatiyle 1500/2000 gibi rakamlarla telaffuz ediliyor. mısıroğlu gibi kaçıklar 500 bin'den bahsediyor. bunun yanında 10 bin diyen de var, 100 küsur bin diyen de. en dayaklı görüş birliği içindekilerin kaynağı: istiklal mahkemeleri - ergün aybarsı baz alırsak 1450-1500 olarak belirtiyor.

  bana hiçbiri tutarlı gelmiyor nedense; 1500'den fazlası muhtemel, fakat 10 binlere yahut 100 binlere varan afaki rakamlardaki bol pompalama da oldukça bariz.

  atatürk hakkında epey kurcalıyorum bu aralar. istiklal mahkemelerinin bu denli sayısı (8+5) ve nihai kararların topyekün mahkemeler için seçilmiş m.v'lerde olduğunu!, kararların temyiz ve itiraz hakkı olmadığını bilmiyordum. birkaç külliyat devirdikten sonra gerekli başlığa detaylı, subutlu, karşılaştırmalı uzun bir girdi yapacağım.
 2. türkiye'nin kronikleşmiş birçok sorunu istiklal mahkemeleri'nde yumuşak davranılmış olması yüzünden sürüyor. 1. girinin sahibi arkadaşın dediği gibi fransız ihtilal mahkemeleri'nden etkilenilmiş fakat fransızların uyguladığı kadar acımasızca uygulanmamıştır. öyle ki jakobenler kendi içlerinde bu devrim mahkemelerine karşı çıkanları dahi karşı devrimci ilan edip giyotine yollamışlar. bizimkilerse ülke içinde ve dışında birkaç dikkat çekici karşı devrimciyi sürgüne yollamakla yetinmişler. mısıroğlu gibi şizofrenik tiplerin dedikleri doğru olsa kendi varlıkları nasıl mümkün olacaktı acaba?

  bugün kel ali'ye falan boş yere hakaret ediliyor. her konuda hızlı çalışmak zorunda kalan cumhuriyet hükümeti devrimin karşılaştığı tehlikelere çoğunlukla hafif reaksiyon göstermişler. her devrimin uğur mumcu'nun tabiriyle "antidemokratik infaz kurumu" olur. "cenab-ı hakkın peygamberine vermediği yetkiler" diyor izmir suikastı'na bulaşmış bir vekil. (*:hüseyin avni) keşke öyle olsaymış.

  ismet paşa izmir suikastı'na bulaşan arkadaşlarını korumak için araya girmeye çalıştığında gerekirse kendisinin bile tutuklanabileceği cevabını alıyor. o derece bağımsız mahkemelerdir. bugün iktidar sahibinin ağzına bakan, düğün dernekten işini yapmaya fırsat bulamayan yargıya ders olarak okutulması gerekir.
 3. özel yetkili mahkemeler gözlerinin önünde dururken, tarihin tozlu sayfalarından cumhuriyet düşmanlığı çıkarmak için çabalayanların sık mevzu bahis ettikleri mahkemeler.