1. tereyağ ile kısık ateşte kavurunca tadından yenmez.
 2. gerekli araştırmayla evde kendiniz de yetiştirebileceğiniz lezzetli mantardır. yalnız yetiştirecekler evlerinin içinde değil de balkonda veya bahçede yetiştirmeli, çünkü sporlar alerjik etki yaratabilir.
 3. yaklaşık 100de 90ı sudur.
  100g yaklaşık 15-20 kkaldir. ki bu diyet enerjisinde ihmal edilebilir. enerjisinin tamamı proteinden gelir, karbonhidrat içeriği yoktur.
  b vitaminleri açısından zengindir. iyi bir antioksidandır ve bağışıklığı güçlendirir.

  hiv (aids) virüsüne karşı geliştirilen bağışıklığı güçlendirici ilaçlar için mantarla ilgili çalışmalar devam etmektedir. (umutlu gözüküyor)

  toksin miktarı fazla olabileceğinden çiğ tüketilmemeli, iyi temizlenmeli ve pişirilmelidir.

  önerim: üzerine light kaşar peyniri ve baharat eklenip yağsız olarak fırında 10-15dakika pişirilmesi.
  (bkz: diyet böyle yapılır)
  =)
 4. kesilen kavak ağaçlarının köklerinin çürümeye başlamasıyla sporlanan bir mantar çeşidi.buna istinaden 'kavak mantarı' diye de bilinir.tek başına harika bir aroması olduğu gibi,hafif et yemekleriyle ve sebzelerle de uyum sağlar.makarna için güzel soslar yapılabilecek bir ana malzemedir.profesyonel olarak yetiştirmek için piyasaya arz edilmiş 15-20 kg ağırlığında sporlu toprak balyaları mevcuttur.rutubetli,iklimlendirme sistemi olan,sulamaya uygun yerlerde yetiştirilir.kar marjı oldukça yüksek ve büyük olduğu için toplaması kolaydır.çok kolay hastalık kapabilen bir ürün olması,titizlikten en ufak ödün vermeniz halinde çuvallamanıza yol açabilir.yine de güzel bir uğraştır.kömürlü maske takmayı ihmal etmeyiniz.