• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (10.00)
it cazı - küçük iskender
canın yandığı için it cazı yapıyorsun diyorlar. doğrudur. bir gün benim de arka bahçemi kazıdıklarında çok fazla ceset
çıkacak ve garip bir yetkili açıklama yapacak; ‘her biri bir başkta müzik aletiyle öldürülmüş, fantastik!...
küçük iskender'den yine sıkı bir metin.(kitap bilgileri idefix'ten alınmıştır.)
 1. özgür metinlerle donatılmış bir garip küçük iskender kitabı. wereyda bölümü ile güzel bir garipliğe bürünen, oldukça özgün, ağır ve kapalı bir dilin kullanılmasıyla kendisine ayrıksı bir yer edinen bir eser.
 2. ''her yeri boyamışsın, çok güzel, ama burada biraz kan kalmış. zincir kalmış, kırbaç kalmış. sahneye çıkan hayvanların büyük uzantılarıyla ayaktasın, çok güzel, ama burada biraz aşk kalmış. sana dokunduğum günlerde bana 'sevgilim' derdin, şimdi 'ibne' diyormuşsun, çok güzel, ama burada biraz sonbahar kalmış. ihanet kalmış, bencillik kalmış. korkunç yolculuklar planlardık insanlardan uzağa. ellerimizi bırakıp, ayaklarımızı bırakıp gidecektik,çok güzel, ama burada benim çocuksu saflığım kalmış. aptallığım kalmış düşlerim kalmış.
  bu gece benim için en iri şeyi ağzına al! evrendeki en iri şeyi:
  adımı! ve sonra tükür onu havaya. altına geç ve bekle. çok güzel!ama burada biraz herşeye rağmen hala benim sana hasretim, benim senin göğsünü yumruklaya yumruklaya ağlayışım,benim...
  benim senin bana hediyen lök gibi yalnızlığım kalmış!..''
  okuyun da içiniz cızlasın, damarlarınız yansın e mi ?!
 3. küçük iskender'in şiirlerini ve tavrını anlayamıyorum. bu kitabı merak ederek almıştım bir ara, almaz olaydım. dizeleri çözeceğim diye kırk takla atıyorum, içindeki iki üç şiir haricinde anlamak ve anlamlandırmak aşırı zor. sanırım yalnızca kendi anlasın diye şiir yazıyor, bu da bir metod.