• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (8.00)
Yazar erich fromm
itaatsizlik üzerine; özgürlük neden otoriteye hayır demektir - erich fromm
“şimdiye kadar tarihin büyük bir bölümünde, bir azınlık çoğunluğa hükmetmiştir. bu hâkimiyeti gerekli kılan, hayatın güzelliklerinin sadece azınlığa yetecek kadar olup, çoğunluğa kırıntıların kalmasıdır. eğer bu azınlık güzelliklerin tadını çıkarmak ve bunun da ötesinde çoğunluğun kendine hizmet etmesini, kendisi için çalışmasını istemişse gerekli şart şuydu: çoğunluk itaat etmeyi öğrenmeliydi.”

(kitapyurdundan alınmıştır.)
 1. itaat'in erdem sayılması, itaatsizliğin ise cezalandırılması üzerine, aynı zamanda hümanist sosyalizm hakkında bilgi edinebileceğiniz, kütlesi küçük, etkisi büyük, zihin açıcı ince kitaplar kategorisine rahatlıkla girebilecek bir eser.
 2. fromm, ''günümüzde politik kavramlar manevi değerini kaybetmiştir'' diyor, ve teorideki olması gereken sosyalizmin rasyonel tablosunu çiziyor, yüzeysel olsa da (ben de uzun zamandır bu görüşteydim, fakat fromm'un aksine bu manevi kaybedilişin uluslararası siyaset atmosferinde bir daha geri kazanılacağına da zerre itimatım olmadı). ama bunun öncesinde, sosyalist sovyetler yönetimini eleştirmekten, baskıcı dönüşümünden ve özündeki amacı olan 'milletler' değil de ulusal boyuta geçişinin yavanlığını da menfi olarak değerlendirmekten geri kalmıyor. normalde sermaye gücünün halk olduğu sosyalizm sistemiyle emeğin, öncül temel kıstası olan insani değerleri yuttuğunu, yani küresel ekonomik güç yarışı adına çizgisinden kaydığının altını kalınca çiziyor. kapitalizmin her yönüyle işlevsel 'sistem adamı' yaratmadaki başarısı üzerine olan analizine girmiyorum bile, zira o kısmı satır satır okumak elzem. fromm özünde sosyalisttir, lakin objektiftir de. mesela bu tür bi duruşu, ahlaki ve vicdani değerlerini kaybetmeyen yazarı pek göremeyiz; savunduğu ya da inandığı ideolojiyi yerden yere vuracak insan öyle pek bulunmaz piyasada. sırf tutkulardan arınmış bu insani yönünden ötürü uzun zaman önce özgürlükten kaçış eserini okudumsa da, fırsatını bulmuşken diğer eserlerini de aradan çıkartmaktan hiç tereddüt duymadım. asla zaman kaybı değildir. ki, insan ve dahil olduğu toplumsal ilişkilerini çözümlemesindeki yürüttüğü fikri düzeye de bir başka hayranım.

  kitabı 4 başlık altında oluşturmuş: 1) psikolojik ve ahlaki bir sorun olarak itaatsizlik. 2) peygamberler ve rahipler. 3) bırakın insan kazansın. 4) hümanist sosyalizm.

  sosyalizm filan bir yana, diğer bölümlerdeki isabetli çıkarsamalar ve çözümlemeler için dahi okunması gerek.