1. !---- spoiler ----!

  (bkz: of ulan of)

  kendisi hakkında nicedir uzunca bir entry döşeme planım vardı. ancak seri üzerinde etkisi nedeniyle serinin sona ermesini bekledim. halbuki gerek yokmuş. kendisi ve seri hakkında ete kemiğe bürünmüş düşüncelerimi açıklamadan önce bu mükemmel kurgu karakter için saygı duruşunda bulunalım. ağlamıyorum gözüme toz kaçtı

  - shinobi dünyası: uchiha itachi'nin hikayesi serideki bir çok shinobi ile paralel bir uyum içindedir aslında. bunun nedeni ninja dünyasının katı kuralları ve savaşla gelişen nesillere ekilen nefret tohumlarıdır. nitekim yahiko - nagato ve konan'da bunun izleri görülür. akatsuki'de ömrü kısa olan sasori'de shinobi yasalarının sonucunda kendini duygularından arındırıp mekanik bir hale getirmiştir. makineleşme duygulardan arınmanın sembolü olabilir. nitekim akatsuki'deki çoğu ninja makineleşmiştir bedenleriyle. çoğu fiziksel olarak çeşitli değişimler geçirmiştir. ancak bir kısmının geçmişte neler yaşadığı hiç bir zaman öğrenemeyeceğiz artık. nagato kendi fiziksel bedenini geri plana atıp en yakın arkadaşının ölü bedenini kullanarak diğerleriyle iletişime geçmektedir. ancak kendisinin fiziksel bedeni de deforme olmuş bir haldedir. kisame mutant gibi bir haldeyken zombi biraderleri unutmamak gerekir. diğer taraftan orochimaru tüm motivasyonunu deneylerine adayıp o da büyük bir değişim geçirmiştir. eh akatsuki örgütünde bir kaç kişi kaldı fiziksel anlamda bir değişim içermeyen. konan idealist değildir o kadar, onun idealleri can dostlarının ideallerinde vücut bulmaktadır. obito başka bir el tarafından yönlendirilmekteyken zetsu insan bile değildir. deidara'yı bilen biliyor zaten. kaldı elimizde uchiha itachi. işte akatsukinin diğer üyelerinden temel olarak ayrışan üye ta kendisi olmuştur. fiziksel olarak bir çürüme içermese de uchiha ıtachi ortaya çıktığı ilk andan itibaren taşıdığı onca acının altında ruhen ezilmektedir. kishimoto tüm hassas çizimleriyle bunu naruto severlere inşa eder. itachi gülmez, itachi sakin, kontrol sahibi ve her şeyi başarıyla kafasında tasarlayan bir shinobi olarak örgütün ve serideki diğer pek çok shinobinin önündedir.

  kisame'nin intihar ettiği bölümde verilen flashback onun ne yoğun bir acıyla mücadele ettiğini gösterir. kisame'nin söylediği sözleri ona yedirerek -zira herkes tarafından itachi bir psikopat olarak tanımlanmaktadır zira nedensizce ailesini öldürmüştür- kendisini kimseyle karşılaştırmaması ikazında bulunur. zira bu yalnız shinobi kendi kişiliğine tamamen zıt kişiliklerle donatılmış örgütten tiksinmektedir.

  shinobi dünyasının yasaları gereği yine de itachi örgütü içerden denetlemektedir. halbuki kisame haklıdır, çünkü itachi'nin yaptıkları kendi yaptıklarından farklı değildir. yakınlarını, anne babasını ve sevgilisini dahi öldürmüştür bu adam. yaşadığı dünyanın katı kurallarını kabullenmiş ve bu şekilde her zaman kendisini bir görev adamı görmüştür. ancak yine shinobi dünyasının nefret tohumlarını sadece o, kendisine yöneltmiştir. ne madara-nagato-obito'nun kurduğu ütopya hayalleri kurmuştur ne de naruto gibi yeni bir düzen kurmaya çalışmıştır. uchiha ıtachi shinobi dünyasını kendisiyle yargılamıştır. suçlu da odur yargılayan da odur. pişmanlık veba gibi onun gözlerinde dolaşmaktadır.

  güç; sadece bu seriye özgü değil kimin güçlü olup olmadığı. hemen hemen her meselede bir güç tartışması içine gireriz. kategorilere ayırmak en bilinçsiz fantezimiz olup rutin bir hal almıştır. seri takipçilerinin 'naruto döv şunu, hashirama madarayı şöyle iki ayırır, kakashi zekasıyla döver filan. akıp geçti forumlarda da sözlükte de. güce tapınılmasına gerek olmadığını düşündüğüm bir seri naruto. zira herkesin jutsular vasıtasıyla kurduğu hakimiyet ciddi boyutlara varmaktaydı. bakmayın siz, o bu; şunu bunu dövüyor ama mangaka istediği zaman dövdürüp istediği zaman yenilgiye uğratıyor sudan ucuz bahanelerle. ancak şunu kesinlikle iddia edebilirim, kishimoto'nun yenilgiye uğratmak istemediği ender karakterlerden biriydi itachi. izanami konusunu herkesin düşünmesini salık veririm. kişinin takıntısına yönelik uygulanan bu jutsu sasuke tarafından naruto'ya yapılabilir miydi, emin değilim hatta net bilgisi olanlarda yeşillendirebilirler.

  konoha siyaseti;
  güç konusuna ek olarak sunuyorum burayı.
  konoha'da kage olanlara baktığımızda şöyle bişi görürüz;
  1- hashirama (güçlü olan, sistemi kuran)
  2- senju tobirama (kardeşi)
  3- sarutabi (1. ve ikincinin öğrencisi)
  4- namikaze minato (sarutabi'nin öğrecisi jiraiya'nın öğrencisi -ki jiraiya'nın kageliği reddettiği biliniyor)
  5- tsunade (hashirama'nın torunu, jiraiya reddediyor teklifi, tsunade? hö;!)
  6- hatake kakashi (4.nün öğrencisi, hö!)
  7- naruto (4.nün evladı, sistemi tekrar oturtan kişi, güçlü)

  yani malumunuz aile bağları mühim. dışa savrulan bir uchiha klanı var. onlardan da hegomoniye uygun biçimde davranmalarını beklemek adaletsizlik olur. uchihaların'da refleksleri olduğunu varsaymamız gerekir. geleneklere karşı başka gelenekler. naruto ve sasuke dışında hiç bir nesilden de kimse ninja sistemine ses çıkartmaz. uchiha itachi'de bu ninja sisteminin kurbanlarından olur ve kurban olmayı kendisi onaylar. (evet, sasuke dedim. inanın bana bu seride sistemi kökten değiştirmeyi hedefleyen tek kişi o oldu) naruto sistemi ne şekilde düzeltebilir, shinobi sistemi ne biçim düzenlenebilirdi orası belirsiz kaldı serinin ardından.

  uchiha itachi ise bu siyasetin neresindeydi? daha çocukken, klan ve köy arasında bir tercih hakkı sunulduğunda o tercihini köyden yana kullanıyordu. zira klan zırıl zırıl kaynıyor ve başlatacakları isyanı olumsuz olarak değerlendiriyordu genç itachi. ancak itachi'nin, kishimoto dokunuşuyla 'danzo ve konoha başı bozuklarını' değerlendiremeyişi bir tür eksi olarak yazılıyor hanesine.

  yine bu ninjalık sisteminin üreticileri (ah ah kültür endüstrisine girmekten korkar oldum) büyük bir alçaklıkla, baş edemedikleri uchiha klanını durdurmak adına iki onurlu uchiha'yı devreye sokarlar.. itachi ve uchiha shisui 'den bahsediyorum tabi. shisui'nin şerefsizce katli sonrasında tek kalıyor itachi (evet katlidir).
  neticede itachi, tobi'den de destek alarak klanı katledip, sürülüyor. bir sürgün hayatı, sevdiklerinin kanıyla, onların anılarıyla geçecek olan bir süreçten bahsediyoruz burada. en azından biricik kardeşini korurken ondan bile uzak kalmanın derin sorumluluğuyla yaşamını sürdürüyor. suçluların kendisini suçlu kıldığı bir shinobi sisteminde uchiha itachi de kendini suçluyor.

  şerefsizsiniz olm şerefsiz! danzo şerefsizsin. 3. hokage karaktersizsin. alçak herifler. şu fıstık gibi iki geleceği mahvettiniz.

  neyse sakinim.

  -son söz; serinin 90. bölümlerine doğru konoha'ya soluk mavi ten rengine sahip biriyle bakıyordu biri. o zaman manga da güncel de değildik. chunin savaşları bitmişti. ahanda o an neler olacak diye bekleşirken arz-ı endam etti sahneye.

  olaylar oldu gelişti derken kendisi hakkındaki tüm gerçekleri öğrendik. sonra edo tensei jutsusu yapınca kabuto, gözlerim onu aradı. tabi geldi. kimsenin yapamadığını yapıp jutsuyu da üzerinden silkeledi üstelik (shisui'nin göz naklini göz ardı etmemek lazım).

  anime izlemeye başladığım günlerden bu yana iki karakterin kıldan ince köprüde tereddütsüz adımladığını gördüm. birisi basilisk'deki pirimiz gennosuke bir diğeri de itachi oluyordu. ikisinin göz güçlerinin olması tesadüf mü bilemiyoruz. spoiler ibaresi öncesinde verdiğim linkte itachi meselesinde bahsettiğim gibi, ıtachi gerçekliği olmayan bir karakter. naruto, jiraiya, madara, sasuke ve diğerleri bir gerçeklik duvarı tarafından çevrili; insani tarafları bolca var hepsinin. itachi'ye baktığımız da gerçekliği tamamen örtüyor. bunun en temel nedeni çizer kishimoto doğal olarak. kendisinin toz konduramadığı tek karakterin itachi olduğunu düşünüyorum. süzgeçten geçirilen meselelerin hepsinde itachi'ye atıfta bulunuyordu ve başkaları tarafından itinayla övülüyordu. 3. hokage, madara, hashirama ve daha bir çok efsane shinobi bazen bilerek bazen bilmeden kendisine övgüler diziyordu. zaafsız ve olaylarda tamamen kontrol sahibi bir karakterdi itachi. sarutabi'nin edo olarak geldiğinde bahsettiği gibi, yedi yaşındayken onda bir hokage'nin îdrak etme yetisi vardı'. evet itachi edo olarak geldiğinde bile ilk iş olarak bu jutsuyu durdurmaya gitmişti.

  nitekim naruto ile olan konuşmalarında itachi'nin 'her şeyi bir başıma yapabileceğimi düşünüyordum' demesi bile sadece o anın vaziyetine yönelik bir makyajdı.

  uchiha ve konoha amblemini bir arada taşıyıp onurlu duran shinobilerdir itachi ve shisui. bağrıma ateş düşürmüşlerdir. bu iki genç, iki yaşıt, aynı dönemin acılarını taşıyan karakterli iki shinobidir. öyle yaz gelmiş havalar sıcakmış diyerekten de dışarı çıkmamışlardır.

  egemen güçlerin çekim havasına kapılmadan yargılayın şu uchiha klanını. bu klan olmasa sharingan ne bilecek miydiniz, amaterasu, susannoo da cabası -hıh!

  ulan böyle bi entry de girdim ya kurgusal bir karakter için; ölsem de gam yemem.
  gerisini 'yeni konoha' düzenini sevenler düşünsün! (^^)

  sonuç olarak;

  sen kalbimizde değilsin, kalbimiz sende kaldı be itachi

  (bkz: çok sevdik be reyis)

  !---- spoiler ----!