• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (9.00)
Yazar âlâ sivas
italyan sinemasına bakış - ala sivas
italyan sinemasının dünya sinema tarihine en büyük armağanlarından biri olan usta yönetmen federico fellini, "sinemamız için izlenmesi gereken tek yol filmler yapmak, daha iyi filmler yapmak" sözleriyle gelecek nesillere ışık tutmaktaydı. bugün fellini'siz, pasolini'siz, de sica'sız ve daha pek çok ustanın yokluğunda yola devam eden italyan sineması, 60'lı yılların 'mucizevî filmler'ini geride bırakmış olsa da değişen endüstriyel dinamikleri, anlatısı ve yeni yönetmenleriyle adından söz ettirmektedir.
ilk yıllardan günümüze dek italyan sinemasının tarihsel adımlarına ulusal tarih, siyasi değişimler ve ekonomik dinamiklerin penceresinden bakan italyan sinemasına bakış, ilk italyan filmi roma'nın fethi'nden son yılların uluslararası başarıları gomorra ve il divo'yu da kapsayan bir kronolojiyi okuma imkânı sağlıyor. kitapta sessiz filmlerden yeni gerçekçilik'in öncülerine, mucizevî ekonomik yükselişten italyan usulü güldürünün acıtan gülümsemelerine, televizyonun esaretinde yok olmaya yüz tutan sinema dilinden 80'li yılların bireysel arayışlarına, 90'lı yılların yeni-yeni gerçekçilik tartışmalarından 2000'lerin auteur'lerine bir ülke sinemasının panoraması ele aldığı gibi amerikan sinemasının hâkimiyetindeki pazarda gerek yeni prodüktörlerin gerekse yeni kuşak yönetmenlerin adımlarıyla istikrar sağlama yolundaki çabaları takip ediliyor.
  1. bir iki günde okudum, oldu da bitti maşallah kitaplarından değil. italyan sinemasına özel bir ilginiz varsa önce şöyle bir genel okuma yapıp ardından filmleri de izleyerek adım adım derinleşebileceğiniz, okuma - izleme eylemlerini birleştirdiğinizde hem iyi bir yer gösterici hem de sinefil arkadaşınız olabilecek bir kitap.
    mesut