• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.35)
itirazım var - onur ünlü
selman bulut, bir zamanlar antropolojiyle ilgilenmiş eski bir boksör, şimdilerdeyse bir camide görev yapan sıradışı bir imamdır. bir gün camide namaz kıldırdığı sırada caminin içi silah sesleriyle yankılanır. içeride bulunan kişilerden biri yere yığılır ve hayatını kaybeder. olay yerine gelen polis ilk delilleri toplar ve araştırma süreci başlar. selman bulut bu olay sonrasında harekete geçer ve şüphelendiği kimi kişi ve durumların üzerinden davayı çözmeye karar verir. her ipucu işleri beklemediği bir noktaya götürür ve olaylar gittikçe daha gizemli bir hal almaya başlar...
 1. akşam ne yapsak da survivor işkencesinden kurtulsak diye düşünürken hatun kişiye film izleyelim mi dedim. isteksiz bir şekilde olur cevabını alınca açtım çekmeceyi korsan dvdlerden bir kolaj yapıp izlenmemiş bunlar var elimizde diyerek yelpaze gibi açtım dvdleri. aslında aklımda "pek yakında" izlemek vardı. hafta içi yorgun argın eve atmışız kendimizi bir de üstüne alt yazılı göz işkencesi ve ya n.bilge'nin sessiz içsel yolculuklarını kaldıracak durumda değildik, çerez niyetine o tercihi yapmıştım. ama hatun kişi bu filmi istemedi. ve böylece aslında benim ilk tercihim olan ama onur ünlü'den ne çıkacağı belli olmadığı için bir akşamı ziyan ettin tepkisini almamak için söylemediğim itirazım var'ı teklif ettim. neyse kısaca kabul edildi ve başladık izlemeye.
  filmin başı ve sonu arasında hiç kopma, durma, sıkılma yaşamadık. açıkcası onur ünlü'nün diğer filmlerini referans alarak hep bir tedirginlik vardı içimde acaba ne zaman uzaylılar çıkacak ne zaman selman bulut göğe yükselecek falan derken filmin sonu geldi. çok beğendim gerçekten filmi, türk sinemasının polisiye olarak çekilmiş güzel örneklerinden birisi. tavsiye ederim.

  bu arada diyanet özelinde devlete hükümete ya da adı her neyse işte o erke fişleme konusunda güzel laf çarpılmış, içimin yağları eridi.

  selman bulut: alevi değilmişsiniz, yunan muhaciriymişsiniz, diyanetten arkadaşlar var onlara sordum araştırdılar.
 2. istiklal caddesinde gezerken yeşilçam sinemasınının caddeye bakan küçücük bir tabelasında teasdüfen gördüğüm ve vizyona çıkışından aylar sonra kaçırdım diye üzülürken izleme fırsatı bulduğum film. normalde çok sık film izlemeyen birisi olmama rağmen onur ünlü' nün bu filmini çok beğenmiştim.
 3. sisteme ve tabulara karşı gelen bir onur ünlü filmi. benden duymuş olmayın, yakında ikincisi çekilecekmiş.
 4. senaryosunu sirrı süreyya önder ve onur ünlünün üstlendigi +18 ibaresi yiyip fazla gise yapamayan film ,besmeleyle imamın rakı icmesi gereksiz tartismalara sebep olmusur
 5. sinemamız adına umut verici bir film olmasına rağmen,sanıyorum, yapılan baskılar dolayısıyla geniş kitlelere ulaşamamış eğlenceli filmdir.
 6. kilisedeki cinayet sahnesinden sonra dağılan bir film olmuştur. filmin kırılma noktasıdır. film buraya kadarki tadıyla devam edip final yapsaydı ne güzel olurdu.

  bazı sahneleri görsel bir şölendir. fotoğraf karesi tadındadır, oya gibi işlenmiştir.
 7. onur ünlü ve serkan keskin isimleri filme dair beklentilerimi ziyadesiyle yüksek tutmama sebep olmuştu. ama filmin başlangıç sahnesinde bağlama serkan keskin'in elinde o kadar eğreti duruyordu, bağlamayı eline ilk defa aldığı o kadar belliydi ki filmin başı bu kadar özensizse devamı nasıldır demeden edemedim. neyse ki filmin devamı bahsi geçen isimlerden beklenen film nasılsa öyleydi. çoğu sahnesinde güldürdü, yer yer gerilmeme sebep oldu ve bir çok sahnesinde de şahsımı derin düşüncelere gark etti. emeklerine sağlık.
 8. vizyonda iken nedeni açıklanmadan +18 ibaresiyle beyaz perdeye yansıyan onur ünlü filmidir.

  !---- spoiler ----!

  ben ise bu ibarenin rakı içen, "sokayım imam nikahına" diyen, kızıyla bir erkeğin aynı evde kalmasına zorlamada olsa müsade eden, polislerin yanlış yolda olduğunu düşündüğü için katili bulmak için kolları sıvayan bir imam karakterinden ziyade içinde "geceyi aç geçiripte kılıcına davranmayanın aklından şüphe ederim" sözü geçen muhteşem bir vaaz sahnesinden kaynaklandığını düşünüyorum.

  !---- spoiler ----!
 9. güldüren düşündüren bi filmdi. onur ünlü ve ekibi 10 numara iş çıkarmış.
  bu arada vaaz sahnesi ihsan eliaçık'ın vaazlarından alıntıdır.

  (bkz: ihsan eliaçık)