• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (9.00)
iyi terörist - doris lessing
iyi terörist, ıra'ya katılmayı planlayan radikal bir gruba üye olan alice mellings'in öyküsünü anlatıyor. harap haldeki bir evi, grubun genel merkez olarak kullanabilmesi için yenileyen ve onarımını sağlayan genç kadın, ideolojisiyle aldığı burjuva terbiyesi arasında bir köprü kurmaya çalışırken tepkisizlik ve kapitalist düzen içindeki toplumda değişiklik yaratmak isteyen, çeşitli eylemlerle halkı uyandırmaya çalışan arkadaşları da beklenmedik güçlüklerle karşılaşıyorlar. alice'in ve anlatımın odağındaki evin bu eylemci grubun amaçlarının gerçekleşmesinde nasıl bir rol oynadığı, romanın da düğüm noktası.nobel ödüllü yazar doris lessing, 1985 yılında kaleme aldığı iyi terörist'te evcil yaşamın ve başkaldırının inandırıcı bir portresini çiziyor. "mükemmel bir roman, sağlam ve adil bir gerçekçiliğe sahip bir yapıt, kesinlikle çağdaş... hangi koşullar bir araya gelince terörist bir eylem gerçekleşir? lessing buna inandırıcı bir açıklama getiriyor."-the washington post book world- (tanıtım bülteninden) (kitap bilgileri idefix'den alınmıştır.)
 1. alice karakteri bir yandan ailesi sıkıntılı, geçmişine kızgın, düzene baş kaldıran bir kadın; diğer yandan grubun yaşadığı evi çekip çeviren hepsinin tek tek sorunlarıyla ilgilenen, yemek yapan bir anne figürü.
  !---- spoiler ----!

  ikilem içinde kalan, karşıtı olduğu şeye dönüşmeye başlayan alice'in kitabın sonlarında "yanan evi üşüyen bedeninin üstüne bir battaniye gibi çekmesi" büyüleyicidir.

  !---- spoiler ----!