1. abi
 2. "psikanaliz bize, birinin iyiliğini istemek kadar yıkıcı bir şey olmadığını öğretir; çünkü siz kendi iyinizi diğerine yansıtırsınız ve sonra, ona empoze etmeyi denediğiniz bu ünlü iyiyi bir gün gelir ödetirsiniz. nihayet, ötekinin "iyiliğini" ne pahasına olursa olsun istemek yıkıcıdır..."

  (bkz: no kid - çocuk yapmamak için 40 neden - corinne maier)
 3. platon'un felsefesine göre en yüksek idea'dır.
 4. karşılıksız olarak yapılabileceğine inanmadığım olgu. bu bazen ölümsüz bir hayatı garantilemek için olur, bazen vicdani rahatlık için, bazen kendini zorunda hissettiğin için ki bunlar en masum sebepler diyebiliriz. bu durum sadece insan içinde sınırlı değildir doğanın işleyişine baktığımızda her şeyin bir nedeni olduğunu fark ederiz. çarkın bir şekilde işlemesi gerekiyor değil mi?
  r2-d2
 5. iyilik dediğimiz konu toplumun verdiği ödevlerden, kısaca ahlak kurallarından olabildiğince farklıdır. sadece kavram karmaşası sebebiyle bazılarımız böyle sanıyor olabilir. iyilik bir genel kanıdan çok empati yeteneği gerektirir. bir durumun başkasının başına gelmesi bile seni rahatsız ediyor ve o insana yardım etmek istiyorsan buna iyilik diyebilirsin. ancak herhangi bir kural seni buna itiyorsa hadi ama buna da iyilik demeyelim istersen.

  bu da beraberinde şunu getirir aslında bir insan empati yeteneğiyle iyilik yapmaya çalışmıyorsa sağlamından bir kişilik problemi vardır.
 6. ne zaman türk kızılayı'na kan bağışı yapsam içimde buram buram hissettiğim eylem, vicdani tatmin kaynağı. ah bir de bir kaç gün sonra mesaj atmaları... " üç kişiye hayat, doğaya ise bir fidan armağan ettiniz."
  bguem
 7. buraya yazıldıktan sonra bir anlamı kalmayan erdemli insan davranışı.
 8. görecelidir.

  bazen sana, hiç kimsenin iyilik yapmamasını istersin.

  nedeni basit; minnet altında kalmak. bu psikoloji insanı yoruyor. hem de çok...
 9. "karşılıksız yapılan yardım" anlamına gelen sözcüğümüzdür.
 10. karşılık beklenilmeden yapılanı makbuldür ama bunu başarabilene pek rastlamadım. hadi diyelim karşılıksız yardım etmeyi başarabildik ama 'akıl vermeden' duramayız sanırım.

  "yardım istediğimiz insanlar nedense size bedava bir ahlak dersi vermeye de yükümlü sayarlar kendilerini."

  kabuk adam - aslı erdoğan