• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (8.00)
izmir büyücüleri - mara meimaridi
birini elde etmek istiyorsan,
onu ''büyü''lemelisin!

bundan yüz yılı aşkın bir süre önce, izmir'de katina adında bir genç kız yaşarmış.
bu kız bir erkeği gözüne kestirir ve ne yapar eder, sonunda onu ağına düşürürmüş.katina tam dört yakışıklı ve zengin erkekle evlenmiş. çünkü katina onları ''büyü'lüyormuş; güzelliğiyle değil ama, otlarla, iksirlerle, dualar ve muskalarla...
izmir büyücüleri, geçmiş zamanda, türklerin, yahudilerin, ermenilerin, rumların ve levantenlerin zengini yoksulu, kadını erkeği güzeli çirkiniyle bir arada yaşadığı izmir'de mahalle kültürünün çok renkliliği içinde, kadınların kıskançlıkla, dalavereleriyle ve en başta büyülerle örtülü o en mahrem dünyasını masal tadında anlatıyor.
  1. kapagi ve ismi enteresans gelmisti alip bir cirpida okumustum. birini elde etmek istiyorsan onu buyulemelisin diye iddiali bir arka kapak girisi vardi. izmir tasvirleri cok guzel ama hikaye bir kadinin hirsinin nerelere varabilecegini gosteriyor. fala inanama falsiz da kalma diyorsaniz bir bakin derim.
  2. okurken kadının caresizligine ağladığım, o hırslanıp istediğini elde ettikçe mutlu olduğum eski izmir'i de anlatan güzel bir kitap.
    katinanin destesi kitaptan ayrı olaeak satılıyor. kitabı okuduktan sonra onu da almıştım. yıllar oldu hala açmasını öğrenemedim.