• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.33)
j. edgar - clint eastwood
1935′te fbı’ın kurulmasında etkin rol oynayan hoover, 1972′ye kadar kuruluşun başında kalmıştı. fbı’ın güçlerini sık sık kendi lehine kullandığı, acımasız taktiklerle birçok sol görüşlü insanı abd dışında yaşamaya ittiği (charlie chaplin de dahil), komünist parti konusundaki operasyonunu iğrenç bir cadı avına dönüştürmekle suçlanan hoover, amerikan tarihinin en çarpıcı figürlerinden biri. tüm bu nefretin gay olduğunu bir türlü açıklayamamasından doğduğu da sıkça tekrarlanan ancak bir türlü doğrulanamayan bir söylentidir.
clint eastwood'un yönettiği filmde j. edgar hoover rolünü leonardo dicaprio canlandırıyor.
 1. leonardo dicaprio'nun yine oyunculuğu ile kendine hayran bıraktığı filmlerden biridir.

  fbı'ın kuruluşunu ve efsane başkan j.edgar'ın yükselişini konu alan filmde işleyiş ve olaylar silsilesi çok güzel bir şekilde ele alındığından film seyircisini kendisine rahatlıkla bağlıyor.

  !---- spoiler ----!

  filmde en çok ilgimi çeken ise adamın gay olmasıydı! hakkaten onca zaman sen fbi i yönet millete şantaj yap şu bu o derken gay çık.

  !---- spoiler ----!

  bir diğer yorumda yönetmen clint eastwood'a; oyuncluğunu pek bilmesem de yönetmenlik sana yakışıyor be hocam...
 2. 2011 yılı clint eastwood yapımı bir amerikan filmi.


  --! spoiler !--

  filmin fbi'ın kuruluşunu konu alması ve o dönemin siyasi-ekonomik yapısını yansıtması bir tarafa; koca fbi teşkilatının başkanının ve ikinci adamının aralarında geçen samimiyetin resmedilmesi takdire şayan bir durumdur kanımca. böyle bir kurum için bu kadar ağır bir konunun ekrana taşınması başka ülkelerde kolay kolay mümkün olmayan bir durumdur. bu anlamda yönetmen koltuğundaki clint eastwood da alkışı hak ediyor. filmlerinde belli bir bakış açısı yakalamayı başarmış görünüyor. önceki filmlerini de göz önüne alırsak artık kendine has bir imzası olduğunu söylesek yanlış olmaz kanımca.

  --! spoiler !--