• izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (9.50)
jacob's ladder - adrian lyne
uyanıkken de kâbus görebilirsiniz.

jacob singer'in kâbuslarının en korkunç tarafı, gerçek olmasıydı.

kâbusları uyanıkken de devam eden evli ve bir çocuk babası vietnam gazisi jacob singer (tim robbins), aklını kaçırdığını düşünmektedir. yaşadıkları, vietnam'da askerler üzerinde denenen çok güçlü bir uyuşturucunun yan etkileri midir? yoksa sadece savaş sonrası sıkıntıları daha da mı kötüleşmiştir? ya da jacob tahminlerinin ötesinde, çok daha korkunç bir durumla mı yüz yüzedir?

"dehşetin nefesi" gerçeküstüyle gerçeğin birbiriyle giderek kaynaştığı öyküsüyle seyirciyi her an diken üstünde tutmayı başarırken, kurduğu görkemli bulmacayı şok edici bir final ile kusursuz bir çözüme ulaştırıyor.
  1. benim en sevdiğim filmlerden biridir jacob's ladder. ayrıca bence adrian lyne'in en iyi filmidir. tim robbins mükemmel bir oyunculuk sergilemiştir, küvet sahnesi efsanedir felan filan..
    bu filmle ilgili kötü bir anım var o yüzden filmi daha fazla övüp mutlaka izlemelisiniz demeyeceğim.

    arkadaşlarla yana döne izlenecek film aranıldığı bir akşamda ben uzun zaman önce izlemiş olduğum bu filmi önermiş, "gerçekten iyi bir film, hem psikolojik gerilim çok severiz değil mi" şeklinde çıkışarak bu filmi izlemeye herkesi hemfikir etmişidim. sonra film son 20 dakikasında kapatılıp yiyişmeye felan başlandı odada (hani filmin kapatılma sebebi kötü olması yada sıkıcı olması değildi, insanların sevişeceği vardı, film kurban oldu sadece) sonra ben de asla bu filmi böyle ortamlara meze etmeyeceğime and içtim. bidaha da kimseye övmedim.

    filmden harikalar yaratmasını sizi şoktan şoka sokup bacaklarınızı titretmesini afallatıp bayıltmasını beklemeyin. iyi film olduğunu göreceksiniz.