1. James Andrew McAvoy 21 Nisan 1979 doğumlu BAFTA ödüllü İskoç aktördür. 2006 yılında The Last King of Scotland filmiyle BAFTA En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülüne aday gösterilmiş, aynı sene BAFTA Yükselen Yıldız Ödülü'nü kazanmıştır. Ertesi sene Kefaret filmiyle en iyi aktör dalında Altın Küre'ye aday olmayı başarmıştır.
    2006 yılında aktris Anne-Marie Duff ile evlenmiştir.
    http://www.imdb.com/name/nm0564215/?ref_=tt_cl_t5 filmografi ve hayatı için imdb sayfası efendim.
    http://www.jamesmcavoy.com/ bu da kendi sayfası yamulmuyorsam
    bu adamın başlığını açma şerefine nail olduğum için çook mutluyum efendim. kendisinin 4 filmini izledim ve gerçekten iyi bir oyuncu olduğunu düşünüyorum. gözleri çok güzeldir ve sanki gözleri güzel olduğu için filmlerde ağlatıyorlar adamcağızı. genelde fimleri kendi hayrına bitmiyor.
  2. son filmi split ile senaryosunda bazı çatlaklar olmasına rağmen filmi kurtarmayı başarabilmiş güzel oyuncudur. her konudan filmde hemen hemen yer edinmiştir, üstelik amatör zamanı olmamış gibi hepsinde ustalıkla oynamıştır. joe wright'ın atonement filminde o mcavoy'u olağanüstü güzel gençliği ile görürüz, savaş yıllarını ekrana yansıtmış üstelik kalp kırıcı bir romantizm ile süslenmiştir film. konunun tam odağında olduğundan bize oyunculuğunu sağlam bir şekilde izleme fırsatı veren filth filmi ise iskoçya'da yaşayan sıradan(!) bir polisin sonradan şaşırtıcı hale gelen iç dünyasını anlatır. amerika tarihini konu alan the conspirator'da ise lincoln suikastinin suçlularını irdeleyen bir avukat olarak karşımıza çıkar. son olarak oyuncumuzun en çok ön plana çıktığı x-men serisinde charles xavier karakterinin altından mükemmel bir şekilde kalkmıştır, hepimizi kendisine hayran bırakmıştır. oynadığı farklı filmleri hep daha da güzelleştirmiştir, su götürmez bir gerçek ki sektördeki en başarılı oyunculardandır.