1. iberalizmin hukuk bazında egemen olduğu ülkelerdeki bireysel hak ve özgürlük, refah seviyesi hiç bir devletçi ülkede olmadı.

  japonya'da liberal kültür yarım yüzyıldan beridir var.

  ekonomiyi geliştiren şey kapitalizmdir. kapitalizmi geliştiren de bireysel özgürlüklerdir.

  bir ülkedeki refah seviyesi, suçla mücadele, bilim, teknoloji, sanat, demokrasi kapitalizmle tamamen bağlantılıdır.

  norveç, isveç, kanada, japonya güney kore vb.
 2. hakkı'nda çok şey okuduğum gitsem hiçbirşeye şaşırmayacağımı düşündüğüm ülke.
  eğitim seviyesi %100 hayal bile edemiyorum.
  ilkokul 3. sınıf dahil sınav yok. öğrenciler geleneksel eğitim çizgileri ile dolu temel becerileri kapsayan bir eğitimden geçiyor.
  su oluklarından tren raylarına kadar her yerde çiçek yetiştirilen ülke.
  toprak azlığından yer altında hava limanları olduğu doğru mu? (buna inanamıyorum; görsem şaşırırım.)
  en büyük dertleri boyu kısa ırkları ama yapılan çalışmalarla 17 cm uzamışlar.
  arabaları gemiye yükleyip deniz yolculuğu sırasında monteleyip geldikleri ülkeye pırıl pırıl teslim etmeleri.
  yaşlı nüfus yüzünden üzülmeleri.
  bir intihar ormanına sahip olmaları ve ormanın girişinde bekleyen sahipsiz arabaların, yalnız insanların çok olduğunu düşündürmesi...
  küp şeklinde karpuzlar, topraksız tarım ...
  onca pirinç yemelerine rağmen zayıf insanları, beyaz hırka giyen naif kadınları...
  seviyorum japon'ları ya!
  belki görürüm bir gün...
 3. yaşadığım ülke. kimsenin karışmadığı, gece rahatça sokaklarında yürüdüğüm ülke. metroya binmeden sıra yapan insanlarla dolu, inenlere öncelik verilen ülke. işkolik ve yalnız ama saygılı insanların ülkesi. doğaya. tarihe. insanlara saygılı ülke. ölene dek yaşamaya devam etmek istediğim ülke.
 4. ahlaksızlığın, adaletsizliğin, israfın, fakirliğin, terörün, sansürün, kol gezdiği ülke. kadına da hiç değer vermez adip tecavüzcüler. can güvenliği ise allah'a emanet. sabah evden çıkarsınız akşam geri dönebileceğiniz ise meçhuldür. belki bir esnaf tarafından yolda bıçaklanırsınız, belki freni boşalan bir otobüs veya kamyonun altında kalırsınız, belideyenin kapatmadığı bir çukura düşebilir ya da kafanıza inşaattan tuğla düşme ihtimali vardır. en bilemedin bir yerde bomba patlar terör kurbanı olursunuz. japonya denilince zaten ilk bunlar geliyor akla. çünkü gerçekten çok iğrençler.
  gelin biraz da rakam verelim.
  öyleya insani gelişmişlik endeksine göre biz 90. sıradayken bu pislikler o yüzden 10. sıradalar.
  çok pislik, tecavüzcü, kadınları ziken şerefsizler oldukları için gsyh'ları 4 trilyon 116 milyar dolarla dünyada 3. büyük ekonomisi konumundayken 722 milyar dolar gsyh ile biz bu listede 18. sıradayız.
  japonyada "sıfır" faiz politikası uygulanmaya çalışıldığını biliyor muydunuz mesela?
  japonya 10 yıldır deflasyonla mücadele ediyor. bu arada deflasyon fiyatlar genel seviyesinde sürekli bir azalış demek. geçen ay adamların geçen yıla göre tüfe 0,1 arttı da göbek attılar. enflasyonu nasıl %2 ye getiririzin hesabını yapıyorlar.
  2015 yılında yen rekor kırarak dördüncü yıllık düşüşünü gerçekleştirdi ve dolar karşısında yılın en iyi performans gösteren önemli para birimi oldu. isviçre frankıyla beraber. dolar karşısında sadece 0,6 aşağıda. peki türkiye % kaç aşağıda?
  öte yandan bu ülke işsizlik oranlarına göre dünyanın en düşük işsizlik olan ülkesi.
  japanya'da ülkenin en yüksek gelir grubuna giren %20'lik zengin kesimi ile az gelire sahip %20'lik "fakir" kesim arasındaki gelir farkı sadece 4 kat. yani ülkedeki zengin denilen adamın geliri yıllık 100.000 dolarsa fakir adamın (dikkat buyrunuz fakir adam diyorum) yıllık geliri 25.000 dolar.
  unutmadan ekleyeyim, japon ekonomisi türkiye ekonomisinden yaklaşık 10 kat büyükken, bizdeki dolar milyarderi sayısı japonyadaki dolar milyarderi sayısından 10 kat daha fazla.
  işte bu ahleksiz, sadakat yoksunu, şerefsiz, dünyanın ek çok kitap okuyan insanlarının yaşadığı teknoloji devi, sapık, tecavüzcü ve hatta pis törörüst japonların ülkesinin gerçek yüzü bu şekilde dostlar.
  utanacaklarını bilsem yüzlerine tükürürüm de, anlamazlar ki.
  entrym biterken bu gafil, uzanamadığı ciğere mundar diyen, her güzellikte bir kötülük bulabilmeyi beceren, aşağılık kompleksli, hamaset düşkünü, kasideci 3. dünya ülkesi japonlarına tanımanız için entrymi şu dizelerle bitirmek en doğrusu olacaktır;
  "işte bunlar engerekler ve çıyanlardır. bunlar aşımıza, ekmeğimize göz koyanlardır. tanı bunları, tanı da büyü, bu japonları a diloşlarım."
 5. animelerden bildiğim bir başka güzel ülke. tokyo dünyadaki en pahalı şehir deniyor. uçak biletleri de çok pahali. yüzümüzü doğuya batıya değil de japonya'ya dönsek ya.
 6. 2. dünya savaşında yediği atom bombasının yaralarını 40 yıl gibi kısa bir sürede sarıp sanayisini üst düzeye getirmiş refah seviyesi yüksek ülke.
 7. internette yer alan japon kadınları genelde mozaiklenmiş oluyor.
 8. pokemonun anavatani oldugu halde pokemon go'nun hala cikamadigi ulke. mutsuzum.
 9. eğitim için mangalar hazırlanan ülke.

  daha düne kadar okula manga sokmak yasaktı, ilginç bir gelişme bence.

  demek ki çocukların mangaya olan ilgisini görüp eğitim alanında kullanmaya karar verdiler.

  okumak için (japonca):

  http://ekrits.jp/2016/11/2170/