• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (9.67)
Yazar mike gane
jean baudrillard; radikal belirsizlik - mike gane
jean baudrillard, batı kültürünün bir dizi simülasyon modeli ya da düzeni olarak gelişmiş olduğu yönündeki meydan okuyucu teziyle dikkat çekmiştir. hipergerçeklik kavramı, onun simülasyonun "üçüncü düzen"i adını verdiği şeye egemendir. bu kitap, baudrillard düşüncesine genel bir giriş sağlarken, onun hipergerçekliğin ötesinde ve dördüncü düzen içinde modern kültür ve radikal belirsizlik çözümlemesini haritalandırma yönünde ilk girişimdir. burada mike gane, baudrillard'ın anahtar kavramlarını sunuyor ve postmodernizm, feminizm, teknoloji, sanat, savaş, zaman ve politika gibi özgül alanların çözümlenmesine yaptığı katkıyı inceliyor. gane, baudrillard'ı, sanallaştıkça aşırı fenomenlerin istilasıyla karakterize edilen bir dünyada, kırılganlık ve kararlaştırılamazlık teorisyeni olarak konumlandırıyor. baudrillard'ın radikal belirsizliğe karşı geç dönem ilgisini ve daha yakın zamanlı düşünceler ve teoriler ışığında erken dönem düşüncesini yeniden-yapılandırma tarzını çözümlerken gane, baudrillard'ın eserlerindeki yeni gelişimlerin, aşırılıklar dünyası üzerine daha uygun bir düşünüm olduğunu öne sürüyor. bu giriş, baudrillard'ın eserlerine yönelik muhafazakâr tepkilere açıkça meydan okuyor ve simülasyonun dördüncü düzeninin önemini vurguluyor. (kitap bilgileri idefix'den alınmıştır.)
 1. yazarın, nehrin kent kıyılarına taşıdığı alüvyonlar gibi kolay anlaşılır cümleleri yoktur, boğulma tehlikesi vardır.

  belirsizlik güzeldir tanımlar kötüdür. pek çok gizemin açıklandığı akışkanlardaki yüzey gerilimleri nesnenin verdiği titreşimle duyarlı deneylerle bir model olarak karşımızdadır. dünyanın en bilinen geometrik formlarından toprak elementlerinin azlığı belirli bir sınıflandırma problemi yaratmış olabilir. bu ışınımı anlamaya yönelik doğrudan formüllere gerek yoktur.

  bir adam koltuguna gömülmüş, bedeni ölmüş gibi, gözleri açık oturuyor. odanın içinde tozları uçuran hava açık gölgeler oluşturuyor. mantıksal olarak bir bireyin düşünüp düşünmediğini sorgulamak görüşün çekim etkisinden uzaklaşır. hareketli takıntılar sağlamlaşmanın çukurunu derinleştirir, beden daha yakın daha ağır aniden düşer. düşme ancak hareketle hareket bencillikle bencilik de nesne ile vardır. herhangi birinin bencilikten, nesneden düşmeden bir önceliği yoktur. zamanla düşmeyen bir nesnenin bencillik olduğu, hareketin tanımlanıp hareketsizlik halini almayacağıdır. doğrusal ve değişmeyen düşüşün hareketi ne olursa olsun benciliğin nesnenin büyüklüğünü arttıracaktır. sezgisel olarak algılanmayacak olan büyüme deneysel olarak kanıtlanacak olan sonuçlara götürecektir. koltuk çukuru yere yer derinleri patlacak tartışmalı gözlemcilere tanıklık edecektir.

  tüm gözlemcilerin hızı küçük olduğundan uyuşma tercih edilecektir.özel bir form gerektirmeyen algılama günlük yaşantımıza sezgisel olarak yerleşecektir.nesneler sevilecek nesneler sevilmeyecek, güzel bir müzik ufacık kazanç sakin bekleyiş gözleri açık tutacaktır.özel katsayılar sadece ulaşılacak sonuçları bulmayı gerektirmeyecektir.