jean echenoz

Kimdir?

fransız yazar jean echenoz, 1947’de doğdu. sosyoloji eğitimi gördü. echenoz’un duru bir dil ve üslup haline getirdiği süssüz anlatımı, fransız edebiyat çevreleri tarafından büyük ilgi ve takdir topladı. fransa’da "fransız edebiyatının son yıllarda yetiştirdiği en büyük ustalardan" sayılan echenoz, 1983 yılında yazdığı "cherokee" adlı romanıyla médicis ödülü’nü aldı. 1989’da yayımlanan "lac" adlı eseriyle de avrupa edebiyat ödülü’ne değer görüldü. yazarın doğan kitapçılık tarafından yayımlanan türkçe’deki ilk romanı "ben gidiyorum", 1999 yılında fransa’nın en saygın edebiyat ödülü olan goncourt’u kazandı.
  1. acayip bir adam, kesinlikle büyük bir yazar. ilginç bir üslup, basit ve sade görünen fakat bağlaçlarla ve cümle yapılarıyla ve dahası olay örgüsüyle gitgide karmaşıklaşan bir üslup aynı zamanda. durağan gibi ama hareket eden ya da etmeye hazır eşyanın durağanlığı; özgürlüğe kaçan magritte tablosundan fırlamış gibi. jerome lindon'dan:

    "birlikte yemek yediğimizde, çoğunlukla edebiyattan konuşuyoruz, her zaman aynı lokantada, her gün gittiği sybarite'de. yalnızca su içiyor. ya siz? diyor bana. aslına bakarsanız, diyorum, ben biraz şarap alabilirim. tamam, diyor garsona, o zaman bana bir badoit, ona da bir kadeh şarap. sybarite'de her seferinde bir şeyler öğreniyorum: robbe-grillet hakkında, claude simon hakkında, lindon'la buluşmaya gelmeden önce her zaman küçük bir kağıda ele almak istediği konuların listesini yapan pinget hakkında, lindon'un metroda, la motte-picquet-grenelle istasyonunda, molloy'u ilk defa okuduğu sırada kahkahayı basınca, ciltlenmemiş olduğundan her yere saçılabilecek olan sayfaları neredeyse elinden düşüreceği o an hakkında- bu hikayeyi sık sık duyacaktım, hepimiz sıklıkla duyacaktık."

    ünlü çek atlet emil zapotek, nikola tesla, maurice ravel gibi isimlerin biyografik romanları da eserleri arasında yer almakta. işin ilginci bu isimler hakkında yapılabilecek biyografik ve hatta yapılmış olması olası otobiyografik çalışmalar bu kadar başarılı olabilir mi bilinmez.