1. nba logosundaki uçan adam.
  2. bob cousy ve john havlicek gibi isimlerden sonra nba'in tarihindeki önemli afro amerikan olmayan oyunculardandır. en iyi point guard olup olmadığı tartışılır.1960'larda henüz üçlük çizgisi yokken geniş alana yayılan şut rangeyle önemli bir etken olduğu aşikar. temiz oyun stili, maçın önemli anlarında ve yoğun trafik esnasında boyalı alanla pota arası yakın mesafe civarı kaydettiği şutlarıyla çok maç kazandırmıştır.
    nba de 46.3 gibi muazzam bir play-off sayı ortalamasını elinde bulundurmaktadır.

    jerry west 1938 yılında fakir bir ailenin 6 çocuğundan birisi olarak chelyan west virgina'da dünyaya geldi.ilk gençlik yıllarında balık ve doğa gezileriyle uğraşan west çelimsiz ve zayıf olduğundan doktor tarafından vitamin takviyeleri almaya başlamış ve spordan uzak durması söylenmişti. daha sonralarıysa west evinin depo kısmındaki ufak bir potada şut atmaya başladı.sonraları dışarı çıkıp çamur kar dinlemeden her açıdan her türlü yüzeyden şut atmak onun bir hobisi haline gelmişti. akşama kadar şut çalışıp annesinin akşam yemeğine çağırmasına rağmen kendini özellikle her yerden ve her yüzeyden şuta adamaya başladı.
    kolej yıllarında koçu tarafından biraz kısa kaldığı düşünüldüğünden sürekli yedekten oyuna gelirdi ve takımın en çok yedekten oyuna dahil olan oyuncusuydu.takip eden yıllarda boyunun uzaması ve oyununun ivmelenmesiyle 1956 yılında west virgina'nın en değerli oyuncusu ödülünü kazandı.
    kendi imzası haline gelen karşı defans dibinde yoğun baskı altındayken alışkanlık haline getirdiği jump shot'ı nba kariyerinde önemli bir yönü olmuştur. sakin soğukkanlı duruşu, güven veren oyunu ve şut konusunda döneminin nerdeyse en iyi kısasından biri olması, oyun zekası saha görüşü pas ve top çalma yetenekleriyle birleşince nba tarihine adını altın harflerle yazdıran bir efsane olmayı başarmıştır.