john berger

Kimdir?

john berger (d. 5 kasım 1926, londra) ingiliz yazar, sanat eleştirmeni. g. isimli romanı 1972'de man booker ödülü'nü kazanmıştır.
john berger, mesleki kariyerine ressam olarak başladı. 1940'lı yılların sonlarına doğru londra'da birçok sergiye katıldı. 1948-1955 yılları arasında sanat eleştirmenliğinin yanı sıra, resim dersleri de verdi.
ingilizce yazan en etkili sanat eleştirmenlerinden biri olarak tanınır. senaryo yazarlığı ve belgesel yazarı olarak da tanınır. bunun yanı sıra, romancı kimliği de vardır. ilk romanı zamanımızın bir ressamı (a painter of our time) 1958'de yayımlandı.
kaynak: wikipedia
  1. 1926 londra doğumlu sanat eleştirmeni ve yazar. dünyanın sayılı sanat eleştirmenlerinden biri olmanın yanında yazdığı senaryo, belgesel ve romanlarla tanınır, aynı zamanda ressamdır. 1940larda komünist parti ile yakın ilişkiler kurmuş, bu yıllarda sol ''tribune'' dergisinde yazmıştır. 1948-1955 arasında resim öğrenirken sanat eleştirmeni olmuş, ''new statesman'' dergisinde 10 yıl sanat eleştirileri yazmıştır. ''görme biçimleri'', ''fotoğraflar kadar kısa ömürlü'', ''picasso'nun başarısı ve başarısızlığı'', ''görünüre dair küçük bir teoriye doğru adımlar'', ''kral'', ''bir fotoğrafı anlamak'', ''anlatmanın başka bir biçimi'' gibi kitapları türkçeye çevrilmiştir.
    özellikle fotoğrafçı jean mohr ile birlikte yazdıkları ''anlatmanın başka bir biçimi'' ve ''görme biçimleri'' kitapları amatör fotoğrafçının fotoğraf algısını yeniden yaratacak niteliktedir..
  2. "görme biçimleri" kitabı sinematografi ile ilgilenmek isteyenlerin abecesidir.