john le carre

Kimdir?

19 ekim 1931 doğumlu ingiliz yazar.

asıl adı david john moore. iki evlilikten toplam dört çocuğu var. soğuktan gelen casus romanı ile ünlendi. hala daha yazmaya devam ediyor.
  1. smiley gibi harika bir karakterin yaratıcısı.
  2. kendisini soğuktan gelen casus kitabıyla tanıyıp hemen diğer kitaplarının da siparişini verdiğim birkaç kitabı sinemaya da uyarlanmış yazar. aynı zamanda üçüncü kitabını yazana kadar ingiliz istihbarat servisinde aktif olarak çalışmaktadır. yazarlıkta başarılı olduktan sonra görevinden istifa etmiş sadece yazarlığa yoğunlaşmıştır.
  3. zamanında kısacık yazıp bırakmışım. aslında çok öyle yazar analiz edecek bilgi birikimim yok ama le carre üstat bana neler hissettiriyor onu yazayım. bir kere ben kendisini sıkı dostlar kitabı ile tanıdım. orada anlatılan hikaye, soğuk savaş dönemi ajanlığı, günümüz amerika ve büyük devlet denen nanenin insanı durduk yere terörist yapabileceğinin en gerçekci resmini gördüm. sonrasında araştırdım abimiz baya taşaklı çıktı. ingiltere namına ajanlıktan gelmeydi, soğuk savaşı yaşamış ve kelimelere dökmüştü. istihbarat denen olgunun jason bourne olmak olmadığını anlatıyor aslında. ajanların hissiyatları, karakterleri, seçilmeleri, zaafiyetleri, hatalı kararları, doğru kararları hepsini çok güzel analiz ediyor. adam içinden gelmiş, edecek tabi.

    sonrasında sahaf sahaf aradım kitaplarını bir çoğunu buldum. sonra bir furya oldu, üstadın kitapları yeni çıkmış gibi janti kapaklarla tekrar basılmaya başlandı. hem sevindim hem üzüldüm. sadece bana ait olduğum bir zevkim olduğunu düşünüyordum.(niye amk niye) okumadığım kitapları hala kitaplıkta. hemen bitmesin diye az az okuyorum. son tahlilde güzel yazar, abd savaş politikaları ve bush karşıtı olduğunu ayan beyan söylemiş delikanlı bir adam.