john robert fowles

Kimdir?

john robert fowles, 31 mart 1926, essex'de doğmuş ve 5 kasım 2005 tarihinde lyme regis'de hayatını kaybetmiş olan ingiliz roman ve deneme yazarıdır. londra yakınlarındaki essex, leigh-on-sea'de doğdu. oxford ünivesitesi'nde gördüğü fransızca eğitiminin ardından fransa ve yunanistan'da öğretmenlik yaptı. ilk romanı olan koleksiyoncu'nun başarı kazanmasının ardından kendini tamamen yazarlığa adadı.

1968 yılından başlarak ingiltere'nin güneyinde küçük bir liman kasabası olan lyme regis'te yaşamını sürdüren ve 1979'da lyme regis müzesi'ne küratör olarak atanan fowles, 5 kasım 2005'te ölmüştür.

postmodern romancıların öncülerinden biri olarak kabul edilen fowles, yayımlanan ilk eseri the collector (koleksiyoncu) ile büyük üne kavuşmuş ve ticari başarı kazanmıştır. aslında koleksiyoncu, fowles'un üzerinde çalışmaya başladığı ilk romanı değildir. 1950'li yılların başında yazımına başladığı büyücü adlı eseri, fowles'un üzerinde çalıştığı ilk romandır ve ancak 1965 yılında basılabilmiştir.

mitolojik öğelere ve shakespeare'in ünlü oyunu fırtına'ya çeşitli göndermelerin bulunduğu metafizik bir eğlence treni olarak nitelendirilen büyücü, fransız teğmenin kadını ile birlikte yazarın en önemli eseri olarak kabul edilir. fransız teğmenin kadını, harold pinter'in yazdığı senaryo ile filme de çekilmiş, karel reisz yönetimindeki filmin başrollerinde jeremy irons ve meryl streep oynamıştır. bu filmin dışında the collector (1965), the magus (1968) ve televizyon için the ebony tower (1984) adlı eserleri de sinemaya uyarlanmıştır.

eserlerin birçoğu türkçe'ye de çevrilmiştir. roman ve denemelerinin dışında, şiirleri (poem, 1973), çevirileri (cinderella, charles perrault, 1974), senaryoları, adaptasyonları (lorenzaccio, 1983--alfred de musset'nin bir oyunu) ve editörlük yaptığı çalışmalar (thomas hardy's england, jo draper) da vardır. ayrıca yazar hakkında yazılmış eserler de mevcuttur.

eserleri:
(1963) the collector / koleksiyoncu
(1964) the aristos / aristos
(1965) the magus / büyücü
(1969) the french lieutenant's woman / fransız teğmenin kadını
(1973) poems
(1974) the ebony tower / abanoz kule
(1977) daniel martin
(1979) the tree / ağaç ve doğanın doğası
(1982) mantissa
(1985) a maggot / yaratık (kitap)"
(1998) wormholes - essays and occasional writings / zaman tüneli - denemeler ve notlar
(2003) the journals - volume 1
  1. başucu kitabım olan the magus'un ilginç yazarıdır. karanlık ve kaybolmuş olduğum yıllarda beni daha da karanlığa iterek hayata geri döndüren değişik bir tarzı olan yazardır. felsefe, gizem, edebiyat, oyun, sarkazm başta olmak üzere bir çok konu ve şekilde aslında her biri birbiriyle tamamlanabilecek ve set olabilecek romanların yazarıdır. dili kullanışı olsun, sanat tarihine bakış açısı olsun ve bilgisi ve kültürünü kitaplara yansıtmasına, dille bir oyuncak gibi oynamasına hayran kalıyorum. beni ben yapan yazarların benim için en önemlisidir. "yazarken tanrıcılık oynuyorum" cümlesinin hakkını vermekte ve bunu tüm kitaplarında da sezdirmektedir. genel olarak kitaplarında kaybolmuş, ruhen ve manen dağılmış bir adam ve bir şekilde her şeyi bilen, sinir bozucu derecede küstah kültürlü ve eksantrik yaşlı bir adamın rol aldığı görülmektedir. genelde her romanında her şeyi bilen adamla ya da anlatan 3. kişi ile kendini bağdaşlaştırmaktadır. birden çok felsefi akımdan yararlansa da kitaplarının kemik yapısını varoluşçuluk felsefesi oluşturmaktadır. mümkünse kendi orijinal dilinden okunmasını tavsiye etmekle birlikte, kendisini türk okuyucu ile tanıştıran ayrıntı yayınlarının çevirilerini de başarılı buluyorum.