1. amerika'da rock ve country'nin babasıdır. 1955'de "hey porter", "cry cry cry" şarkıları country listesine girer."i walk the line" şarkısı ise bu listenin birinci sırasına ulaşmayı başarır. uyuşturucuyla tanıştığı bir dönemde ise yasak aşk yaşadığı ( ilerde karısı olacak) june carter'la beraber "ring of fire" ı yayınlar. bu parçada listede birinci olur. sonrasında özel hayatında ki sorunlardan ötürü müzik kariyerine ara vermek zorunda kalır. 1968 folsom hapishanesinde verdiği konserle geri döner. o sırada yayınlanan albümündeki "a boy named sue" isimli parça yine liste başı olur. o sıralarda kendi tv programını sunar. 1985' de waylon jennings, willie nelson ve kris kristofferson ile birlikte the highwaymen grubunu kurar. grup 95 senesine kadar üç albüm yayınlar. 95 yılında dağılır. cash ayrıca 94' de ki "american recordings" adlı albümüyle grammy kazanır. 96 da "unchained"(amerikan recording serisinin ikinci albümü) albümüyle bir grammy daha kazanır. doksanların sonunda sağlık sorunları sebebiyle turnesini iptal etmek zorunda kalır. 2000'de "american iii: solitary man", 2002'de ise "american iv: the man comes around" yayınlanır.
  ustamız veda parçası olarak hepimizn bildiği "hurt" şarkısın coverını yayınlar. bu parça eski jenarasyona veda niteliğinde olduğu gibi kendisinden sonra gelicek nesillere müziğinin bir tanıtımıdır. hayatının aşkı olan june carter cash 15 mayıs 2003'de hayata gözlerini yumar. johnny cash ise karısının vefatından 5 ay bile geçmeden, çok sayıda hayranını bu , kendi deyimiyle "acı dolu" ve siyaha bürünmüş dünyada tek başlarına bırakır. 2005 yılında hayatını anlatan "walk the line" filmi çekilir. 2006 da ise son kayıtlarından oluşan "american v: a hundred highways" albümü yayınlanır ve yine listeye ilk sıradan girer. bir yıl sonra american recordings serisinin 6. albümü yayınlanır.
  71 yıllık hayatına sayısız eser sığdırmış, aşkı yoğun bir biçimde yaşamış ve düştüğü her seferde daha güçlü bir şekilde doğrulmuştur. sadece amerika'nın değil dünya tarihinin gelmiş geçmiş en büyük sanatçılarından birisidir.

  (bkz: folsom prison blues)
  (bkz: ring of fire)
  (bkz: i walk the line)
  (bkz: (ghost) riders in the sky)
  (bkz: man in black)
  (bkz: hurt)
  (bkz: rusty cage)
  (bkz: solitary man)
  (bkz: a boy named sue)
  wolf
 2. kendisini walk the line filmini izledikten sonra tanıyıp sevdiğim amerikalı şarkıcı.

  i walk the line şarkısında, "because you're mine, i walk the line" derken bu sözlerin onu uyuşturucudan temizlemeye çalışan june carter'a anlamlı bir ithaf olduğunu düşünmüştüm. meğerki eski karısına yazılmış.
 3. kuz