• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.00)
jude - michael winterbottom
toplumun klişeleşmiş bakış açılarını yıkmak zordur. sürekli gelişme ve öğrenme arzusu ile yanıp tutuşan duvarcı jude fawley, zor olan herşeyle mücadele etmeye hazırdır. 19. yüzyılın, insanları belli statülere hapseden hiyerarşik anlayışını yıkmakla mücadele eden fawley, öğrenme arzusunun da etkisi ile üniversitenin bulunduğu kasabaya taşınır.bu kasabada tanıştığı sue, olmak istediği insanın cisme gelmiş hali gibidir. akraba olmalarına rağmen aralarında engellenemez bir çekim başlar. ama toplumun, aykırı olana saplamaya hazır dişleri, hemen bu iki aşığa yönelecektir. kendilerini yargılayan toplumla olan mücadeleleri, aşk ve özgürlük adına verilen en onurlu mücadelelerden biridir.
 1. 1996 yapımı ingiliz filmi…

  thomas hardy’nin jude the obscure romanından uyarlanmış, toplamda 5 ödül sahibi film.

  michael winterbottom'ın yönetmenliğini yaptığı, başrollerinde kate winslet(sue bridehead) ve christopher eccleston'ın (jude fawley) oynadığı, dram türünde bir görsel yapıt.

  michael winterbottom sinemasının en başarılı örneklerinden biri ve en güzel dram filmlerinden biri.

  aslında aşkı anlatıyor ama fazla aşk sahnesi yok, romantik değil; ama aşkı, imkansızlığı, gerçekliği, sevgi için mücadeleyi, her şeyi göze almayı, hayatın acımasızlığını, hayal kırıklıklarını, inancı ve insanı en iyi şekilde anlatıyor.

  sade dili, vurucu sahneleri ile winterbottom karanlığın edebiyatını, trajedinin estetiğiyle öyle güzel harmanlamış ki…

  duyguları abartmadan veren doğal oyunculukları da unutmamak gerek.

  puslu çekimleriyle 19. yüzyıl ingilteresini mükemmel verebilmiş bir film.