1. biz maketçi tayfa uğraşır ediniriz, yaparız. jüriye istediğimiz gibi maket çıkartamayabiliriz bazen ama ortada bir emek vardır. ne hikmetse çoğu zamanda egosu yüzünden maketlerimize hunharca saldıran bir eğitmen kitlesi vardır. bazı yerleri keser çizer üç gün uğraştığın emek 1 dakika içinde kullanılamaz hale gelir hızını alamayan eğitmen tayfa maketin üstüne oturup onu yok etme derdine girmiştir, niye yapar anlamasamda büyük bir saygısızlıktır öğrenciye karşı.

  askeri sistem gibi ezdikçe daha güçleneceğini düşünen eğitmenlerin var olması yüzünden bazen kendimizden şüphe ederiz güvenimizi yok eder bu hareketler. bir çok insanın önünde emeğinize bunu yaptığında öğretmen kişisi içiniz kan ağlar ama tek yaptığınız izlemektir; rezil olmuşluğunuzla kalırsınız çünkü hakkınızı savunamazsınız; savunanlar ters çıkışanlar genelde sınıf tekrarına gönderilir. öyle olsun istemiyorsanız tek diyeceğiniz yalandan bir kelime vardır söylemeniz gereken; "peki :)"

  edit1: eğitmen demişim başlıkta pardon (!)

  edit2: öğretme işlevini yapaamadıkları için eğitmen olarak kalan bir gruptur. bahsedilen dersin kredisinin 14-16 olduğu, kaldığında sadece dersten değil hocanın insiyatifinden de kaldığını unutmamak lazım. bu yüzden bölümde 3-4 senedir hala aynı derse takılı kalanlar var, bununla kalmayıp bölüm değişimine gidenler bile oluyor, bizimki biraz köprüden geçene kadar ayıya dayı hesabı
 2. dildo maketi yaparak engelleyebileceğiniz eğitmendir. ancak okul uzatma garantili olduğu için önermiyorum.
 3. eğer eğitmen olsaydım muhtemelen kıllık çıkaran bu eğitmen ben olurdum. beğenmediğimi camdan aşağı atardım. başka türlü bu hocaların egolarını, kendilerini üstat sanıp emeğe saygısızlık yapma sebeplerini anlayamayacağım.
 4. maketi üzerine oturarak yapan öğrencileri olur (bkz: basic design)
 5. içine almayı seviyorsa demek ki..
 6. maketteki çevre binaları kırma çatılı yaparak zevk alabileceğiniz durumdur.
 7. maketi rezil etmeden önce paftalara da el atmıştır.