• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (0.00)
k-19 the widowmaker - kathryn bigelow
gerçek bir olayı konu alan film, rusya'nın ilk nükleer denizaltısı olan k-19'un, 1961'de kuzey atlantik'teki ilk yolculuğunda reaktöründe oluşan arıza sonucu yaşananları dramatik bir dille işliyor.korkunç bir felaket oluşmasını engellemek için mürettebat, tecrübeli kaptanlarının yönetimiyle hayatlarını feda etmek pahasına olası bir nükleer savaşı engellemeye çalışırlar.aksiyon ve gerilimi birarada başarılı kullanan kadın yönetmen kathryn bigelow tarafından beyazperdeye aktarılan filmin ağır topları ise harrison ford ve liam neeson...
 1. gerçek bir olaydan esinlenerek dramatize edilmiş trajik bir filmdir.

  soğuk savaşın en hareketli yıllarında rusların yaptığı o dönem için son derece teknolojik olan nükleer denizaltı k-19'un ve mürettebatı, göreve çıktıktan sonra başına gelen talihsiz kazanın sonucunda radyasyon etkisi altında kalırlar.
  denizaltının uzun mesafe telsizi de arızalandığı için moskova'ya rapor edemezler.
  mürettebattan bazılarının ölümüyle sonuçlanan görev, tamamlanamadan geri dönmek zorunda kalırlar.

  denizaltının inşası esnasında ve deneme seyrinde de hayatını kaybeden mürettebat olmuştur. denizcilerin batıl inançları gereği denize iniş töreninde yapılan şampanya şişesi kırma seramonisi k-19'da kötü sonuçlanır ve tüm mürettebat lanetlendiğini düşünür.

  film gereğinden fazla dramatize edilmiş gibi görünse de dönemin sovyetler birliği'ndeki katı politik şartları yansıtması açısından başarılı sayılır. gemide kaptan ve mürettebatının dışında parti komiserinin de bulunması ve her şeyi moskova'ya rapor etmesi gibi gerçekçi ögeler mevcut.