• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.00)
kabadayı - ömer vargı
“meşhur kabadayılardan ali osman (şener şen) eski günlerine veda etmiştir. beklenmedik bir anda yıllardır görmediği ve aşık olduğu kadının izini bulur ve bir oğlu olduğu haberiyle sarsılır. oğlu murat (ismail hacıoğlu) sevgilisi karaca (aslı tandoğan) ile bir barda çalışmaktadırlar. karaca’ya yıllardır aşık olan mafya üyesi devran ise(kenan imirzalıoğlu) kızı geri alabilmek için herşeyi göze almıştır. ali osman’ın artık tek amacı oğlu murat ve sevgilisi karaca’yı canı pahasına korumaktır. devran için hayattaki tek amaç karaca’dır ve yoluna çıkan herşeyi ve herkesi yok etmeye hazırdır....” 
 1. mnb
 2. !---- spoiler ----!

  surmeli: nafile uğraşma aslanım. senin sertliğin bana sökmez. niye biliyor musun?
  devran: niye?
  surmeli: bendeki göt hiçbirinizde yok da ondan.

  !---- spoiler ----!
 3. !---- spoiler ----!

  yüzüğün tersini çevirip nası tokatladı ibneyi oh içim rahatladı amk.

  !---- spoiler ----!
 4. yaşlanmış fakat cesareti tükenmemiş gerçek bir kabadayının yaşamını gözler önüne seren bir film.

  !---- spoiler ----!

  ali osman : eğer bu alemde ali osman’a meydan okuyacaksan, onun kaç tabanca taşıdığını bileceksin.
  devran : iyi, kulağıma küpe olsun.

  !---- spoiler ----!
 5. on bir yıl sonra çekilmiş olmasına rağmen "eşkıya" ile arasında konu olarak neredeyse hiçbir fark olmayan klişelerle dolu film.

  saflık derecesinde tertemiz bir eski zaman adamının, sevdiklerine zarar gelmesiyle birden kötü adamlarla onların anlayacağı dilden konuşmaya başladığı ve itin, puştun burnundan fitil fitil getirdiği bir hikayeye sahiptir.

  film klişelerle dolu ama her iki filmde de diyaloglara emek verilmiş. yerli yerinde, sırıtmayan diyaloglarlara sahip filmler. kimileri ise yıllar geçse bile unutulmayacak kadar güçlü diyalogların. bu anlamda eşkiya'yı daha üste koyarak her iki filmin de rüştünü ispat ettiğini kabul etmek gerekir.

  film klişelerle dolu ama karakterler öyle bir yerine oturmuş ki baş kahramanımızın öldürme şekli bile özgün. kendi değerleriyle ve seyircinin vicdanıyla uyumlu.

  "ben sana çocuğa kefilim demiştim, bir mesele olursa benimle konuşmalısın demiştim, sözünü tutmadın çocuğu öldürdün. olmadı... anlaşmayı bozdun..." eşkiya, çeteci yeni yetmenin kel kafasını masaya dayar ve tek el ateş eder.

  türk izleyici için de bugün raskolnikov'un baltası neyse, ali osman'ın yüzüğü odur.

  velhasıl;

  çeteci, mafyöz yeni yetmelere karşı değerlerimizin ve vicdanımızın zaferini müjdeleyen, güçlü olanın değil haklı olanın yanında durmayı öğütleyen,
  yetenek ve emek varsa klişerin de güzel olabileceğini kanıtlayan film.
  pavk
 6. gelmiş geçmiş en iyi yerli filmdir. konu, senaryo, oyunculuk her yönüyle harikadır. hele ki oyunculuk bakımından bundan önce en son izlediğiniz şener şen filmi tosun paşa, süt kardeşler ya da şabanoğlu şaban ise şener şen'in oyunculuğuna bir daha hayret edersiniz. komutan hüsamettin karakteri ile kabadayı ali osman karakteri arasındaki farklar.
 7. bazı sahneler özellikle babaların sahneleri basit olsa da güzel bir filmdir. özellikle kenan imirzalıoğlu'nun oyunculuğu harikadır.