• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (8.50)
kabuk adam - aslı erdoğan
dünya okurlarınca "geleceğe kalacak elli yazar" arasında sayılan aslı erdoğan'ın sayılan aslı erdoğan'ın yayımlandığı günden bugüne değerini ve yerini hiç kaybetmemiş ilk romanı: kabuk adam. türk edebiyatında olduğu kadar dünya edebiyatında da yeni bir yazarın doğuşuna tanıklık eden bir kitap. şık olmakla cinayet işlemek arasındaki o çok ince çizginin öyküsü.

"size kabuk adam'ın öyküsünü anlatacağım, tropik bir adayı, cinayet ve işkencenin, şiddetin bataklığında filizlenen bir aşkı, içinde yetiştiği toprak kadar acı dolu bir aşkı anlatacağım. çıldırtıcı gücünü sonuna dek yaşanmayan arzulardan, en gizli hayallerden alan bir tutkuyu, ölümle yaşamın sınırında kurulan mucizevi bir dostluğu ve bütün yıkımların nedeni olan korkuyu, insanın en temel özelliği olan korkusunu, alçaklığını, umutsuz yalnızlığını.. tropiklerde, o gözden ırak adada öğrendim ki, cennetle cehennem iç içedir, ancak bir katil bir peygamber olabilir ve insan bir başkasına, aynı karabüyü ayinlerindeki "size kabuk adam'ın öyküsünü anlatacağım, tropik bir adayı, cinayet ve işkencenin, şiddetin bataklığında filizlenen bir aşkı, içinde yetiştiği toprak kadar acı dolu bir aşkı anlatacağım. çıldırtıcı gücünü sonuna dek yaşanmayan arzulardan, en gizli hayallerden alan bir tutkuyu, ölümle yaşamın sınırında kurulan mucizevi bir dostluğu ve bütün yıkımların nedeni olan korkuyu, insanın en temel özelliği olan korkusunu, alçaklığını, umutsuz yalnızlığını.. tropiklerde, o gözden ırak adada öğrendim ki, cennetle cehennem iç içedir, ancak bir katil bir peygamber olabilir ve insan bir başkasına, aynı karabüyü ayinlerindeki gibi, dönüşebilir, çünkü insanın tam zıddı gene kendisidir."
(tanıtım bülteninden)
 1. karayiplerde geçen egzotik bir aşkı anlatan elimden bırakmadan bitirdiğim beş altı saatlik bir kısa roman oldu.
  bir kadının sırlarını ve meslek, eğitim, hayatında yaşadığı strese,sıradanlığına karşı yüzleşmesi kısa bir an bile olsa küllerinde doğmasını çok güzel aktarmış. kitap bittiğinde bile keşke her şeyi bırakıp geri dönse karayiplere diye içimden geçirdim ama yıkılamayan gerçeklerine toslamasını sonrasında kaybettiği aşkı başka bedenlerde başka mekanlarda araması trajik bir son oldu bence.
  kabuk adam tony'de kendimi gördüm bu ilişkiye tıpatıp benzeyen bir ilişki geçti başımdan tadı damakta kalan,akıldan hiç çıkmayan,içimde ki uyuyan duyguları uyandıran,eğitim seviyesi olarak,ekonomik seviyeler olarak birbirine zıt,yarım bir aşk. ayrıca aslı erdoğan'ın değişik betimlemeleri, aforizmaları güzel olmuş,
  !---- spoiler ----!
  -emekleme çağımdan beri,sadece zeki ve başarılı olduğum sürece sevgi yada "sevgi" diye adlandırılan bir şeyi göreceğimi öğretmişlerdi bana, ama hiç kimse, sevmeyi nasıl başaracağımı öğretmemişti.
  - tropikal yağmur; kararsız, ama tutkulu bir aşık gibi kur yapan bir yağmur.
  - hayatın bizlere verip verebileceği tek ödül, tek armağan, sevgi dolu bir insandır ve biz böyle bir insanı ilk fırsatta katlederiz.
  - herkesin bütün canlıların, ister hayvan olsun, ister insan, şefkate gereksinimi vardır.
  !---- spoiler ----!
  #aslierdoganaozgurluk