• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (0.00)
kaderci jacques ve efendisi - denis diderot
denis diderot (1713-1784): aydınlanma döneminin en önemli yazar ve düşünürlerindendir. encyclopédie'nin yayın yönetmenliğini üstlendi, yazdığı edebi ve felsefi eserlerin yanı sıra geçinmek için çeviriler yaptı. jacques ve efendisi arasında geçen felsefi konuşmalardan oluşan, diderot'nun yaşadığı dönemde henüz "determinizm" ismini almamış olan "kadercilik" hakkındaki bu eser de diderot'nun diğer eserleri gibi zamanının ilerisinde kabul edilebilecek felsefi sorgular içerir. bir "roman" olmadığı bizzat yazarı tarafından dile getirilse de kaderci jacques ve efendisi tür bakımından romana yakın dururken roman sanatının çok önemli iki örneği olan tristram shandy ve don quixote'yi de selamlamaktadır.(tanıtım bülteninden) (kitap bilgileri idefix'den alınmıştır.)
 1. orijinal ismi; "jacques le fataliste et son maitre" olan kitap.
  denis diderot'un okuru zekasına hayran bıraktırdığı, mülayim ve ağırbaşlı efendi ile işbilir, kurnaz uşağının yol serüvenlerinin anlatıldığı alegorik yapıtıdır. hatta bazen hangisinin efendi hangisinin uşak olduğunu ayırt etmekte zorlanabilirsiniz.
  hikaye anlatma tekniğiyle roman konusunda kendinden sonra gelen bir çok yazara ilham kaynağı olmuştur. bu bakımdan modern roman sanatı için arketip kabulünde beis yoktur. eserin üslubu okur açısından oldukça teatraldir. bir çok epizottan oluşan eser adeta antraktlar vererek eser üzerinde okurla tartışmalara giren monologlarla hikayenin efendisinin kim olduğunu ve kahramanların kaderinin nasılda çaresizce yazarın keyfi tutumuna bağlı olduğunu belirtirken, aynı zamanda esere akıcılık katarak verilen aralarla okurun merakını celbederek hafızasını taze tutmayı amaçlar.
  özellikle hınzır jacques'in hikayelerini müthiş derecede komiktir. bir türlü topyekün anlatamadığı muzip aşk hikayeleri okuru gülmekten kıvrandırır.
  akıcı, eğlenceli,macera dolu olmasının yanı sıra kader mefhumu konusundaki felsefi derinliği ile okunması gereken kıymetli bir eserdir.