1. “ortadoğu’ya kardeşlik gerek…”

  günebakan kültür derneği ve haziran bilim sanat basın meclisi işbirliği ile düzenlenen kadeş 2016 uluslararası karikatür sergisi, 7 ocak 2016 tarihinden itibaren cezayir toplantı salonlarında sanatseverlerle buluşacak. teması “ortadoğu ve barış” olan kadeş 2016, adını; dünyanın ilk yazılı barış anlaşması olarak bilinen “kadeş”ten alıyor.

  serginin amacı; hayatın, uygarlığın, bereketin yeşerdiği ortadoğu coğrafyasında, birarada yaşama kültürünü hatırlatmak, barışın bugün de mümkün olabileceğinin altını çizmek olarak tarif ediliyor.

  uluslararası platformda yoğun ilgiyle karşılanan sergide, 58 ülkeden 160 çizerin eserleri sergilenecek. aralarında houmayun mahmoudi (iran), mello (brezilya), darko drljevic (karadağ), plantu, bernard bouton (fransa), luc descheemaeker (belçika), angel boligan (küba) gibi duayen isimlerin de bulunduğu kadeş 2016, 15 şubat’a kadar cezayir salonlarında ziyaret edilebilecek.

  serginin ülkemizde de sıkça düzenlenen barış temalı sergilerden farkı, konunun ‘ortadoğu ve barış’ olarak tanımlanmasından ötürü orijinal işlere kucak açması. bizleri de etkisi altına alan ve savaş, göç, islami terör gibi konuların dünyanın gözünden nasıl tanımlandığını da kadeş 2016 dolayısıyla gözlemlemek mümkün.

  tarih: 7 ocak -15 şubat 2016 (09.00-18.00 arası haftanın tüm günleri açık)

  adres: cezayir toplantı salonları hayriye cad. no: 12 galatasaray (açık otopark karşısı) istanbul