1. entelektüel bir oluşum diye gelinen yerde karşılaşılan manzarayla hayrete düşüren başlık.

  !---- spoiler ----!

  oldukça düşüktür. daha doğrusu işlevsellik anlamında kısıtlı bir alanda varlık gösterir. ev işleri ve çocuk büyütme dışında kadınların işe yaradığı başka bir alan göremiyorum ben.

  tabi olay kişisel bir yorum olmanın ötesinde bilimsel temellere dayanan apaçık bir gerçektir. evrimsel süreç boyunca doğa erkeklere dışarıda onlarca tehlikeye karşı savaşmayı, kadınlara ise evde çocuğuyla ve ev işleriyle ilgilenmeyi uygun görmüştür. bununla paralel olarak birçok alanda erkek zekası tam gelişim gösterirken kadınlar birkaç konu dışında hep vasatın altında kalmışlardır.

  kadınlardan filozof, şair, yazar veya bilim adamı çıkmamasının nedeni budur. ha tabi istisnalar yok mu? her daim var ama bu orantısal anlamda devede kulak kalır.

  bu gerçeği bugüne kadar açık açık sadece arthur schopenhauer dile getirmiştir. gerçi bu tespitleri annesi ile arasının bozuk olmasına bağlansa da, aslında fikirlerinin tamamen akılcı bir temelde olduğu, özel hayatından neredeyse hiç etkilenmediği her okurunun doğrulayacağı bir ayrıntıdır.

  konudan bağımsız olsa da bir kadın canımı yakmamıştır, bu söylenenler büyük ihtimalle buna bağlanacaktır. ama dediğim gibi sadece bilimsel bir gerçeği dile getiriyorum her ne kadar bunlar bazılarının* zoruna gitse de.

  not: zülfiyare dokunanlar hayırlı olsun. (bkz: gerçekler acıdır)

  !---- spoiler ----!
 2. bulunduğu toplumla denk olandır. ancak ne kadarını işlevsel olarak kullanabileceğine toplum karar verir.

  lisede ve üniversitede duyduğum bir şey var. bu da çocuklara zekanın anneden geçtiği yönünde. bunun da mitokondriyal dna'ların anneden geçmesi ile ilgili olduğu söyleniyor. bu nedenle kadının zekası erkekten üstündür veya alçaktır demek pek mantıklı değil gibi.

  bu demek midir ki kadınlar her alanda erkeklerle aynı seviyededir? tabi ki hayır. kadınların bir çoğu toplumun ona izin verdiği şekilde yaşayabiliyor. kız çocuğunun okulda ne işi var diyen bir zihniyetten tabi ki bilimle uğraşan kadın çıkması daha zor ancak bunu da yavaş yavaş aşacağız.

  toplum ne ilk çağdaki gibi anaerkil bir yapıda olacak, nede şimdiki gibi ataerkil bir yapıda. herkes eşit olacak yarın. ancak bunun olması için öncelikle geçmişteki kadın doğurur, o üstündür; erkek dışarıda avlanır, o üstündür gibi taş devrinden kalma fikirlerden kurtulmak gerekir. bugün erkek olmadan kadının doğuramayacağını bildiğimiz gibi, kadının da tek başına ekmeğini kovalayabileceğini biliyoruz.

  yani, konudan daha fazla sapmadan söyleyeyim. toplumla denktir kadının zekası.
 3. etraftaki onca düsük zekalı erkeğin "fiziksel güçlerinin sagladigi avantajla sirtlarini sadece buna yaslayarak" yuzyillardir kadinlara uyguladigi baskılar, şiddetler, kısıtlamalar bugunlere kadar gelmis hatta bugun bu basligin acilmasina ve o ilk yorumun yazilmasina bile neden olmustur.

  altini cizerek söyluyorum anahtar kelimemiz sizin "fiziksel güç üstünlüğünüzdür."
 4. tarih sürecinde kendisine biçilen kaftanı giymek zorunda bırakılmasaydı , kadınlardan ne filozoflar ne şairler çıkardı.
  kadını bir takım klişelere mahkum et; ev , iş ,çamaşır , çocuk vs ; ( çünkü senin rahatın ve felsefe yapabilmen için birinin bunları yapması gerek! ) sonra bıdı bıdı et dur...
  yok schopenhauer yok sartre bilmeyen kızlar falan filan bunları bilmeyen tonla erkek var.
  niye onlar konu dışı?
  bu görüşleri savunan kişiler kendilerinden daha fazla okumuş bir iki kadınla karşılaşsınlar ve kadınlar bunların her dediğini kitap paragrafları ve sayfa numaralarıyla çürütsünler; emin olun bu kafalar o kadınları şöyle yaftalar... feminist! ezber bilgi sahibi, kendi yorum yapamıyor....
  ayrıca bık bık bık ...
  etrafınıza dikkatle bakın, kendini sessizce sevdiklerine adamış ne çok kadın var...
  sorunlarıyla yüzleşebilen, onlara çözüm arayan , sorun yokmuş gibi davranmayan binlerce kadın var. bu gazetelere bile konu olmuş bir durum, kadınlar daha çözüm odaklı! erkeklerin çoğu sorunların üzerine gitmek ve çözmek yerine sorun yokmuş gibi davranıyor... bu mu akıllıca ?
  ve sevdiği insanlar için kendi ihtiyaçlarını , isteklerini hep arkaya atmış, ertelemiş, hatta olmasa da olur demiş nice kadın var!
  işte asıl zeka deha budur.
  ve bunu göremeyen iki sartre okudum diye kendini bi şe zanneden; iyi bak o senin aziz mi aziz annendir, eli öpülesi etrafındaki - bir çok erkeği - şanı şöhreti bilinmese de evirip çevirip yetiştiren, eğiten kadındır, kadınlardır....
  varsın o kadınların namı şanı bilinmesin, filozof olamasınlar, şiir yazmaya vakit bulamadıkları için şair olamasınlar; benim asıl kahraman'larım onlar...
  beşiği sallayan el dünyaya hükmeder!
  işte sonuç ortada kadınlarına ve eğitimlerine önem vermeyen toplumlarda kadının zekasını tartışan bir çok ada'm ve onların büyüyen gölgeleri vardır...

  inadına not:
  ister zülfünüze dokunsun ister eksileyin
  ç o k d a t ı n !
 5. ben anlamadım şimdi insan zekası cinsiyete göre mi ayrılıyor?
 6. (#43964)
  yazılanları dikkatle okumanızı tavsiye ederim.
  demiştim ne çok kadın var!!!
  mutluluğu kendi eliyle yetiştiren büyüten yeşerten ve ölmesin diye çabalayan. dünya onlarla güzel! hep var olsunlar ...
 7. erkek zekasının yanında esamesi okunmaz.

  edit: yoruma tam 17 eksi, 5 artı oy verilmiş. keşkek fikri olan arkadaşlar okuyup oylayıp geçeceğine; fikirlerini yorumlayarak da eyleme dökseler.
 8. çok salak salak yorumlar girmişsiniz, hayretle okudum.

  bir karşılaştırmaya tabi tutmanızı mantıklı bulmamakla beraber belirtmek istiyorum, zihinsel gücün cinsiyetler arası dağılımında kadınların veya erkeklerin üstünlüğü söz konusu değildir. eğer bir zeka üstünlüğü varsa bu -genel tabirle- insanlar arasında vardır.

  ve evet kadın zekası erkek evlatlarına büyük oranda aktarılır. kalıtımsal olarak zihinsel gücünüz ve annenizin zihinsel gücü birbirine yakın. madem kadınların zekası yok.. kendinizi başka bir şeyde geliştirmeye çalışın bunu iddia edenler olarak:)
 9. zeka canlıdan canlıya değişir. bazen bir erkeğin zekası bir maymun kadar olamazken bazen bir kadın zekasıyla yüzlerce erkeği elinde oynatabilir, ülkeleri yönetebilir, kitlesel ölümlere bile yol açabilir. ayrım yapmamak lazım.
 10. kadın mı erkek mi daha zeki demekten gına geldi evet. artık farklı bakış açılarıyla şu anlaşmazlıkları ortadan kaldırmak için mücadele ediyor, dahası araştırıyoruz. kadınların beyinsel yapıları ve erkeklerin beyinsel yapıları birbirinden çok farklı; artık bunu bilmeyen yoktur, inkar edilmesi şöyle dursun. her iki cinsin de beyin krokileri-çizimleri daha doğrusu farklı tarzda.. erkek beynindeki sinirler her yarım kürede yukarı aşağı iletim sağlarken -çoğunlukla- kadın için bu iki ayrı lobun birbiri ile karşılıklı olarak çalışması şeklinde açıklanmış. daha kapsamlı düşünüyor olması ya da daha farklı tepkiler veriyor olması bu yüzden.