1. entelektüel bir oluşum diye gelinen yerde karşılaşılan manzarayla hayrete düşüren başlık.

  !---- spoiler ----!

  oldukça düşüktür. daha doğrusu işlevsellik anlamında kısıtlı bir alanda varlık gösterir. ev işleri ve çocuk büyütme dışında kadınların işe yaradığı başka bir alan göremiyorum ben.

  tabi olay kişisel bir yorum olmanın ötesinde bilimsel temellere dayanan apaçık bir gerçektir. evrimsel süreç boyunca doğa erkeklere dışarıda onlarca tehlikeye karşı savaşmayı, kadınlara ise evde çocuğuyla ve ev işleriyle ilgilenmeyi uygun görmüştür. bununla paralel olarak birçok alanda erkek zekası tam gelişim gösterirken kadınlar birkaç konu dışında hep vasatın altında kalmışlardır.

  kadınlardan filozof, şair, yazar veya bilim adamı çıkmamasının nedeni budur. ha tabi istisnalar yok mu? her daim var ama bu orantısal anlamda devede kulak kalır.

  bu gerçeği bugüne kadar açık açık sadece arthur schopenhauer dile getirmiştir. gerçi bu tespitleri annesi ile arasının bozuk olmasına bağlansa da, aslında fikirlerinin tamamen akılcı bir temelde olduğu, özel hayatından neredeyse hiç etkilenmediği her okurunun doğrulayacağı bir ayrıntıdır.

  konudan bağımsız olsa da bir kadın canımı yakmamıştır, bu söylenenler büyük ihtimalle buna bağlanacaktır. ama dediğim gibi sadece bilimsel bir gerçeği dile getiriyorum her ne kadar bunlar bazılarının* zoruna gitse de.

  not: zülfiyare dokunanlar hayırlı olsun. (bkz: gerçekler acıdır)

  !---- spoiler ----!
 2. bulunduğu toplumla denk olandır. ancak ne kadarını işlevsel olarak kullanabileceğine toplum karar verir.

  lisede ve üniversitede duyduğum bir şey var. bu da çocuklara zekanın anneden geçtiği yönünde. bunun da mitokondriyal dna'ların anneden geçmesi ile ilgili olduğu söyleniyor. bu nedenle kadının zekası erkekten üstündür veya alçaktır demek pek mantıklı değil gibi.

  bu demek midir ki kadınlar her alanda erkeklerle aynı seviyededir? tabi ki hayır. kadınların bir çoğu toplumun ona izin verdiği şekilde yaşayabiliyor. kız çocuğunun okulda ne işi var diyen bir zihniyetten tabi ki bilimle uğraşan kadın çıkması daha zor ancak bunu da yavaş yavaş aşacağız.

  toplum ne ilk çağdaki gibi anaerkil bir yapıda olacak, nede şimdiki gibi ataerkil bir yapıda. herkes eşit olacak yarın. ancak bunun olması için öncelikle geçmişteki kadın doğurur, o üstündür; erkek dışarıda avlanır, o üstündür gibi taş devrinden kalma fikirlerden kurtulmak gerekir. bugün erkek olmadan kadının doğuramayacağını bildiğimiz gibi, kadının da tek başına ekmeğini kovalayabileceğini biliyoruz.

  yani, konudan daha fazla sapmadan söyleyeyim. toplumla denktir kadının zekası.
 3. ne erkekler kadınlardan daha akıllı, ne kadınlarlar erkeklerden daha akıllıdır. herkesin zekası farklıdır.

  zekayı cinsiyete bağlamamak gerekiyor.
  kadın üretken bir varlıktır. kadın erkeğe nazaran daha ince eler sık dokur, daha dikkatlidir. doğası gereği başka bir canlıyı bedeninde taşıyan kadının, dikkat, koruma, gibi duyguları zaten genetik kodlarındadır.

  bilimsel açıklamal zaten yapılmış. gelelim konuya kadınlar aptaldır, zeki değildir vs vs yazan tipler, sizi de bir kadın doğurdu, yetiştirdi. sanırım bu tarz cümleleri söylemek öncelikle annelerinize hakarettir. annesine saygısı olmayan bir erkeğin başka kadınlara saygılı olmasını beklemekte abesle iştigaldir.

  girimi bir fkrayla sonlandırıyorum.

  "kadının biri bir gün golf oynarken topu ormana kaçmış. topunu aramaya koyulmuş ve tuzağa yakalanmış bir kurbağa görmüş.

  kurbağa ona,

  ""beni bu tuzaktan kurtarırsan, sana 3 dilek hakkı tanıyacağım"".

  kadın onu kurtarmış, kurbağa da

  ""teşekkür ederim, ama sana dileklerinle ilgili bir koşulu söylemeyi unuttum. ne dilersen dile, kocan 10 kat iyisine veya fazlasına sahip olacak!""

  kadın

  ""tamam"" demiş.

  ilk dilek olarak dünyadaki en güzel kadını olmak istemiş. kurbağa onu uyarmış, ""bu dilek, senin kocanı da dünyanın en yakışıklı adamı yapacak ve kadınlar onun başına üşüşecek""

  kadın,

  ""bu önemli değil, çünkü ben en güzel kadın olacağım, onun gözü benden başkasını görmeyecek"".

  ve dünyadaki en güzel kadın olmuş.

  ikinci dilek olarak, dünyadaki en zengin kadın olmak istemiş. kurbağa da,

  ""bu kocanı dünyadaki en zengin adam yapacak, senden de 10 kat zengin olacak""

  demiş. kadın,

  ""bu da önemli değil, çünkü benim olan onun, onun olan da benimdir"",

  ve dünyadaki en zengin kadın oluvermiş.

  kurbağa, üçüncü dileğini sorduğunda, kadın

  ""hafif bir kalp krizi geçirmek istiyorum"" demiş...

  bu fıkradan çıkarılacak ders: kadınlar akıllıdır. onlarla uğraşmayın!"

  edit: zeka tanımı cinsiyetle alakalı değildir. zekayı cinsiyetle ölçenlerin bilmesini istedim.
 4. hatalı başlıktır. zeka yer ettiği cinsiyete göre değil işlevine göre ayrılır. mantıksal zeka, sözel zeka gibi. ayrıca kadınlar ev işi ve anneliği tercih etmemiş, onlara dayatılmıştır. "kız kısmı dediğin okur mu ya da çalışır mı" sözü yeni yeni ağızlardan düşmeye başlamıştır. büyük ihtimalle fiziksel güç eksikliği nedeniyle yapabildikleri iş sayısının az olmasının da etkisi de vardır tabi. fiziksel güce ihtiyacın azalmasıyla bu dengesizliğin de kalkacağını düşünüyorum. ülkemizde kadınların durumu ortadayken, her gün cinayet haberleri alınırken böyle aşağılayıcı bir başlığa da yoruma da anlam veremedim.

  not: başlığı açan yazarın kendi yorumudur, anlam veremesek de saygı duyarız. fikrini beyan etme özgürlüğü bulunuyor sonuçta.
 5. etraftaki onca düsük zekalı erkeğin "fiziksel güçlerinin sagladigi avantajla sirtlarini sadece buna yaslayarak" yuzyillardir kadinlara uyguladigi baskılar, şiddetler, kısıtlamalar bugunlere kadar gelmis hatta bugun bu basligin acilmasina ve o ilk yorumun yazilmasina bile neden olmustur.

  altini cizerek söyluyorum anahtar kelimemiz sizin "fiziksel güç üstünlüğünüzdür."
 6. tarih sürecinde kendisine biçilen kaftanı giymek zorunda bırakılmasaydı , kadınlardan ne filozoflar ne şairler çıkardı.
  kadını bir takım klişelere mahkum et; ev , iş ,çamaşır , çocuk vs ; ( çünkü senin rahatın ve felsefe yapabilmen için birinin bunları yapması gerek! ) sonra bıdı bıdı et dur...
  yok schopenhauer yok sartre bilmeyen kızlar falan filan bunları bilmeyen tonla erkek var.
  niye onlar konu dışı?
  bu görüşleri savunan kişiler kendilerinden daha fazla okumuş bir iki kadınla karşılaşsınlar ve kadınlar bunların her dediğini kitap paragrafları ve sayfa numaralarıyla çürütsünler; emin olun bu kafalar o kadınları şöyle yaftalar... feminist! ezber bilgi sahibi, kendi yorum yapamıyor....
  ayrıca bık bık bık ...
  etrafınıza dikkatle bakın, kendini sessizce sevdiklerine adamış ne çok kadın var...
  sorunlarıyla yüzleşebilen, onlara çözüm arayan , sorun yokmuş gibi davranmayan binlerce kadın var. bu gazetelere bile konu olmuş bir durum, kadınlar daha çözüm odaklı! erkeklerin çoğu sorunların üzerine gitmek ve çözmek yerine sorun yokmuş gibi davranıyor... bu mu akıllıca ?
  ve sevdiği insanlar için kendi ihtiyaçlarını , isteklerini hep arkaya atmış, ertelemiş, hatta olmasa da olur demiş nice kadın var!
  işte asıl zeka deha budur.
  ve bunu göremeyen iki sartre okudum diye kendini bi şe zanneden; iyi bak o senin aziz mi aziz annendir, eli öpülesi etrafındaki - bir çok erkeği - şanı şöhreti bilinmese de evirip çevirip yetiştiren, eğiten kadındır, kadınlardır....
  varsın o kadınların namı şanı bilinmesin, filozof olamasınlar, şiir yazmaya vakit bulamadıkları için şair olamasınlar; benim asıl kahraman'larım onlar...
  beşiği sallayan el dünyaya hükmeder!
  işte sonuç ortada kadınlarına ve eğitimlerine önem vermeyen toplumlarda kadının zekasını tartışan bir çok ada'm ve onların büyüyen gölgeleri vardır...

  inadına not:
  ister zülfünüze dokunsun ister eksileyin
  ç o k d a t ı n !
 7. ben anlamadım şimdi insan zekası cinsiyete göre mi ayrılıyor?
 8. (#43964)
  yazılanları dikkatle okumanızı tavsiye ederim.
  demiştim ne çok kadın var!!!
  mutluluğu kendi eliyle yetiştiren büyüten yeşerten ve ölmesin diye çabalayan. dünya onlarla güzel! hep var olsunlar ...