• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (9.00)
kadınlar - eduardo galeano
farklı coğrafyalardan, ahir zamanlardan, yakın geçmişten, her yaştan, her sınıftan kadınlar…

kimi büyük kimi küçük eylemlerle, kimi konuşarak kimi yalnızca susarak, yaparak ya da yapmayarak tarihin akışını değiştirmiş kadınlar… engizisyona, senatoya, kiliseye, sömürgecilere, faşizme direnen kadınlar… dans eden, seven, sevişen, ağlayan ve gülen kadınlar…

eduardo galeano yine dünyanın bütün köşelerini dolaşarak, kadınlar şahsında bir insanlık tarihine davet ediyor okuru. yalnızca tekerrürden ibaret olmayan, çomak da sokulabilen bir insanlık tarihine…

her satırıyla etkileyen, öfkelendiren ve umut veren bir derleme. galeano ölümünden sonra da “dünyanın vicdanı” olmaya devam ediyor.
  1. hayatta kalmak için, boynundaki bıçağın kesmemesi için binbir gece masal anlatan kadından 5 evlilik yapan, zamanının en özgür kadınlarından islam peygamberinin torunu sükeyna'ya, 19 yaşındaki jean d'arc'tan rahibe teresa'ya, yunan ve amerikan amazonlarından erkek kılığına girmiş meksikalı komutanlara kadınlığın pek bilinmeyen, bilinse de önemsenmeyen tarihi. çırılçıplak ilk afrodit heykeli şerefine tapınak açan yunan şehri.

    "kadınlar" harika bir çeviri ve okuyucuyu yormayan galeano dili ile mutlaka okunması gereken kitaplardan. galeano'nun saygı duruşu.