• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (6.60)
kadınsız erkekler - haruki murakami
bir gün sen de kadınsız erkeklerden olacaksın. o gün en ufak bir uyarı, küçücük bir ipucu vermeden; önsezi olarak hissettirmeden ya da içine doğmadan; kapını çalmadan, hiç beklemediğin bir anda seni bulacak. bir köşeyi döndüğünde, aslında çoktan oraya varmış olduğunu anlayacaksın. geriye dönmek mümkün olmayacak. o köşeyi bir kez dönünce, orası artık senin için mümkün olan tek dünya olacak. o dünyada sen kadınsız erkeklerden biri olarak anılacaksın.

hep bu soğuk çoğul eki ile...
 1. bir kadının özlemini çeken, yasını tutan; bir kadın tarafından aldatılmış, terk edilmiş olmanın acısıyla yaşayan, aşkla kendinden vazgeçen erkeklerin öyküleri. haruki murakami’den aşka ve kadınlara yazılmış yedi ağıt.

  onna no inai otokotachi (kadınsız erkekler) adını taşıyan kitap, murakami’nin daha önce çeşitli dergilerde yayımladığı beş kısa öyküyü ve bir tane de yeni öyküyü içeriyor. geçtiğimiz aralık ayında japonya’nın en uzun soluklu dergilerinden bungeishunju’da yayımlandıktan sonra çeşitli tartışmalara yol açan drive my car isimli kısa roman da kitapta yer alan çalışmalardan.
 2. alırken tek bir öykü sanmıştım fakat birden fazla öyküden oluşuyormuş kitap. doktor tokayı anlattığı öyküyü beğendim. zira kısmen de olsa tokay gibi bir karaktere sahip olduğumu öğrenmemi sağladı.
 3. haruki murakami'nin birçok kitabını okudum, gizemi müthiş iyi kullanıyor fakat bir kaç kitabından sonra monotonlaştığını tek düzeleştiğini fark ediyorsunuz. gene de merak etmiyor değilim.
 4. kadınlar nedeniyle farlı olaylar sonucu acı çeken erkeklerin anlatılığı 7 öyküden oluşan murakami kitabı.
  okuduğum kadarıyla murakami'nin kitaplarındaki kadın karakterlerin benzer özellikleri olduğunu düşünüyorum, erkekler basit düşünen fazla derinliği olmayan karakterlerken kadınlar gizemli, güçlü, bağımsız, ayakları yere basan karakterlerden oluşuyor. bu kitapta da bu yargımı destekleyen karakterlerle karşılaştım. en iyi kitabı diyemem ama murakami okumayı sevenler için hoş vakit geçirmelerini sağlayacak öyküler barındırıyor.