• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (8.00)
Yazar Parker Bilal
kahire'nin yanan melekleri - parker bilal
2001 yazı, 9/11 arifesi. mısır'da din istismarı giderek büyümektedir. ülkesi sudan'da iktidarın polisi olamadığı için sürgün edilmiş makana, mısır'ın da sudan'a döneceğinden endişelidir. dini liderlerin bir sözü bile toplumdaki fanatizme varacak ayrımcılık fitilini ateşleyebilir. gökyüzünde yanan bir meleğin tezahürü, öldürülen bir dizi sokak çocuğunun yarattığı infialle aynı zamana denk gelir. bu gerilimli günlerin arka planında, kara paraların aklandığı paravan şirketler, kirli polisler ve suç çeteleriyle mısır'ın görünmeyen yüzü bulunmaktadır.

ünlü sudanlı yazar jamal mahjoub, parker bilal mahlasıyla yazdığı makana serisinin bu ikinci kitabında, devletin imkânlarını kullanmak için büyük hesaplaşmaların yaşandığı mısır'ı anlatıyor. "bu polisiye serisinde her şey var. kesinlikle okunması gerekenlerden."
-sunday telegraph-
  1. Sudan'da yaşanan İslami darbeden sonra Mısır'a kaçan, kaçarken canından can bırakan, yorgun, yaralı, yüreği buruk kahramanımız Makana yine iş başında. Bu kez kendi gibi sığınmacı olan Talal'ın müstakbel kayın pederine gelen tehdit mektuplarını araştırmak için kiralanıyor. Ancak Makana, ilk başta basit bir vaka gibi görünen mektupları araştırırken, kendini İslami terörist örgütlerin, dinler arası çatışmaların, uluslar arası komplocuların, eski darbecilerin, silah kaçakçılarının ve daha nicelerinin arasında buluyor.

    İlk kitap Kahire'de Kayıp da olduğu gibi, yine sürükleyici bir polisiye ile birlikte, alt metin olarak daha o zamanlardan duyulmaya başlayan "Arap Baharı"nın ayak seslerinden bahsedilmiş. Pek çok noktada ülkemizdeki yakın tarih ve gündem ile ilgili benzerlikle kurmak mümkün. http://www.umutcalisan.com/2017/03/kahirenin-yanan-melekleri-parker-bilal.html
    vega