• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (0.00)
kahraman babasının kızı - maureen murdock
bu kitabın birinci bölüm´ünde murdock, baba ile kız arasındaki karşılıklı bağlanma ve özdeşleşmeyi; babanın ve kız evladın söze dökülmemiş bir "anlaşma" yapmaları sonucunda annenin dışlanmasını ele alıyor. ikinci bölüm´de, kız evladın, babasının dünyadaki yazgısını yerine getirmek üzere kendi yaratıcılığı, cinselliği ve kadınsı gücünden feragat edişi üzerinde duruyor. üçüncü bölüm´de ise, kahramanın kızı kendi kimliğini babasından koparak bireyleşme, onu bir insan olarak kabullenme ve kadın olmanın gerçek güzelliği, gücü ve yaratıcılığını keşfetme yönünde, sancılı ama yaşamsal önem taşıyan bir adım atmayı gerektiriyor.

sara maitland "iki kişiye tek kişilik bilet" başlığını taşıyan denemesinde, bu ilişkiyi keşfeden hepimiz adına şunları yazmaktadır: "ben babamın kızıyım. onu sevmedikçe kendimi sevemem."
(arka kapak)
  1. maureen murdock` tarafından yazılmış, türkiye'de alfa yayınları tarafından 2000 yılında yayımlanan ve sanırım ancak sahaflarda ya da birkaç kitap sitesinde bulunabilen psikoloji türünde güzel bir kitap. babaların kızlarının yetişkin yaşamındaki rolleri, kimlik oluşumunda toplumsal cinsiyetin rolü, yaratıcı model olarak baba, babayla uzlaşmak gibi konulara değinen kitabın arka kapağındaki sözü ( ben babamın kızıyım, onu sevmedikçe kendimi sevemem) ön sayfaya yazıp babalar ve kızlara hediye etmek gerekir