• izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (9.67)
kalandar soğuğu - mustafa kara
film rüya ile gerçeğin iç içe geçtiği bir mekanda, karadeniz’in bir dağ köyünde yaşayan mehmet ve ailesinin hikayesine odaklanıyor. insanın ve doğanın derinliklerine inerek, oradaki esrarlı şiirsel ortaklığı görünür kılmaya çalışıyor. bazen ıssız doğanın ortasında yalnızlığın, yoksulluğun yakıcı atmosferine dokunuyor bazen de nefis bir pastoral senfoni sunuyor seyirciye.
  1. karadeniz'in bir köyünde çekilen ve modern zamandan uzak yaşayan birinin aslında modern zamanda yaşayan biriyle aynı hayatı yaşadığını, umutlarının ve zaaflarının aynı olduğunu anlatan, 28. tokyo film festivali'nde en iyi yönetmen ödülünü kazanan mustafa kara filmi. tüm oyuncular ise yerli halktan oluşuyor. bu arada kalandar, karadeniz'de kocakarı takvimine göre ocak ayına verilen isim.
  2. bugün izleme fırsatı bulduğum mustafa kara filmi. belki karadenizli olduğum için peşin hükümlü davranıyorum ancak çok beğendim.

    görüntü yönetmenliği muazzam. diyalog bu tip filmlerde olduğu gibi az. sakin bir film en nihayetinde. temelde bir 'tutunamayan' öyküsü olduğu için izlerken insanı biraz boğması da normal diye düşünüyorum.

    bence imkanı olan herkes bir şekilde izlemeli.