1. yazma gereci. kimi insanda kalem fetişi oluyor, çeşit çeşit kalemden hoşlanıyor. kalem kolleksiyonu olan da var. çok pahalı kalemler de var. statü göstergesi olarak kullanılması tuhaf. kalem nasıl olduğunun ne önemi var ki ne yazdığına bakmak lazım değil mi?
    abi
  2. evet, tarihin yazıyla başladığını biliyoruz. peki kalemin tarihinin yazıdan daha eski olduğunu biliyor muydunuz? eski insanlar duygu ve düşüncelerini anlatmak için toprak ve kumu kağıt parmaklarını da kalem olarak kullanarak çeşitli resim, şekil ve objeler çizmişler. sümerler yazıyı bulduktan sonra tabletlere yazı yazmak için çivi ve sert objeler kullanmışlar. daha sonra ise yazı yazmak için insanlar kamış, şimşir ya da metal levhalar, fildişi kalemler, kuş tüyü mürekkepli kalem, kurşun kalem, tükenmez kalem kullanmışlar ve hala kullanmaktalar sırasıyla.

    gelelim statü konusuna. insanlar, ''bende varım'' kibirsel olgusunu, kişiliğinin merkezine oturtarak farkında bile olmadan çeşitli maymunluklar yapabiliyor. beyni boş fikri yok düşünceden yoksun, ama bir kalem için servet harcayabiliyorlar ve o kalemi sadece imza atmaktan başka bir naneye kullandıkları da yok. bu tehlikeli bir hastalıktır aslında, hayatın her alanına sıçramış insanları yiyip tüketen, yok eden bir saçmalıklar silsilesinin halkalarından bir tanesi.

    dün burada yorumları okurken bir yazı gözüme çarptı. yahu cümleyi sağa çeviriyorum, sola çeviriyorum bir anlamı yok, bildiğin anlamsız. cümledeki kelimelerin farklı anlamlarını tdk'dan bakıyorum cümle yine boş. şimdi güzel kardeşim sırf bende varım demek için bildiğin, bilmediğin her şeye cacık olmak zorunda değilsin ki. gidip yunanca, ingilizce kelimeleri getirip sırf entelektüel görünebilmek için bu kadar da kasmanın anlamı yok. burası üniv. kantini değil, whatsapp'ta tavlamak istediğin kıza düzdüğün methiyelerin düzüleceği yer değil, starbucks'taki sohbetlerinize serpiştirdiğiniz üç beş farklı kelimelerin anlamı olmuyor burada. hani yediremiyorsunuz bilin istedim.

    fikir belirtin, analiz edin, bizler de okuyalım bilmediğimizi bilelim, eksik varsa belirtelim bizim eksiğimiz varsa siz belirtin. hayatta fikir alışverişi kadar muhteşem bir şey yok, ama fikir!
  3. bu kalemler çok ilginç bir şey bana göre. böyle nasıl desem, o kalem çıkarma hareketi falan paltonun cebinden. aceleyle çıkarıp imza atmak, not almak, bir şeyler karalamak çok havalı geliyor. gün geçtikçe kullanımı da azalıyor farkındaysanız. hemen telefonu çıkarıp yazmak falan çok basit bir hareket gibi sanki kalemle yazmaya göre. neyse uzatmadan kullanalım kullandırtalım dolmaları, tükenmezleri, pilotları.